Trwa ładowanie...
d18d7mo

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 7 listopada, 17.00

...
Share
d18d7mo

07.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w sierpniu 2011 r. wzrosła do 555.695 osób z 543.347 osób w lipcu - podał GUS.

d18d7mo

O 13,8 proc. w ciągu roku podrożała ziemia sprzedawana z państwowych zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. W III kwartale br. średnio za hektar płacono ok. 17,1 tys. zł - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ANR Grażyna Kapelko.

W dniach od 24 do 30 października drożało żyto, kukurydza, żywiec wieprzowy, indyki i odtłuszczone mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. W tym czasie taniały: jęczmień, żywiec wołowy, kurczęta i pełne mleko w proszku.

W I kwartale 2012 roku ceny pszenicy mogą ukształtować się w przedziale 810-860 zł za tonę, a żyta 720-770 zł za tonę. Ceny kukurydzy powinny zaś być zbliżone do średnich cen pszenicy - wynika z raportu nt. sytuacji na rynku zbóż przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W związku z niższymi zbiorami rzepaku, ceny powinny rosnąć a sytuacja w branży powinna się pogorszyć - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie poświęconym rzepakowi.

d18d7mo

W sezonie 2011/12 ceny ziemniaków na targowiskach mogą być o 50 proc. niższe niż w sezonie 2010/11 - ocenia w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Instytut prognozuje, że w sezonie 2011/12 zbiory ziemniaków wyniosą 8.197 tys. ton.

W październiku 2011 r. zarejestrowano w Polsce 22.624 nowych aut osobowych, o 16,61 proc. mniej niż przed rokiem i o 8,11 więcej w stosunku do września tego roku - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Rejestracja nowych samochodów osobowych i dostawczych w październiku spadła o 15,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oraz wzrosła o 6,3 proc. wobec września i wyniosła 26.141 sztuk - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d18d7mo

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu 2011 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,1 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

W Niemczech we wrześniu 2011 r. produkcja przemysłowa spadła o 2,7 proc. mdm, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,4 proc., po korekcie - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

BUDŻET

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w niedzielę wieczorem, że jej rząd zamierza wprowadzić ulgi podatkowe wynoszące łącznie 6 miliardów euro i że będzie to "podziękowaniem" dla obywateli za znoszenie trudów kryzysu zadłużenia w strefie euro.

d18d7mo

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 108,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 78,4 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

We wrześniu 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen, wypełniała zaś kryterium stóp procentowych - wynika z listopadowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Komisja Europejska uważa, że powinno być "więcej jasności" co do sytuacji politycznej i gospodarczej w Grecji zanim euroland i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przeleją jej kolejną transzę 8 mld euro jeszcze z pierwszego planu ratunkowego.

Niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler ostrzegł, że kraje strefy euro mogą stracić cierpliwość do Grecji, jeśli kraj ten nie wdroży reform. W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Bild" Roesler nie wykluczył wyjścia Grecji z eurolandu.

d18d7mo

Premier Francji Francois Fillon zapowiedział w poniedziałek nowy plan oszczędnościowy, mający na celu osiągnięcie do 2016 roku równowagi finansów publicznych. Oszczędności mają wynieść 100 mld euro.

Pemier Grecji Jeorjos Papandreu i lider prawicowej opozycji Antonis Samaras wstępnie uzgodnili w niedzielę utworzenie nowego rządu koalicyjnego. Ustalono, że na czele gabinetu nie stanie Papandreu. Nowy rząd może być zaprzysiężony w ciągu tygodnia.

Dwie główne greckie partie polityczne - PASOK i Nowa Demokracja - uzgodniły w nocy z niedzieli na poniedziałek, że przedterminowe wybory parlamentarne powinny się odbyć 19 lutego przyszłego roku - poinformowało ministerstwo finansów.

DŁUG

d18d7mo

Po III kw. samorządy miały 3,222 mld zł nadwyżki przy planowanym deficycie w całym '11 w wysokości 21,245 mld zł - poinformował resort finansów.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że jeżeli na koniec tego roku kurs euro-złoty nie będzie na wyższym poziomie niż 4,70 to dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy poziomu 55 proc. - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Ministerstwo Infrastruktury czeka na opinię GUS w sprawie możliwości wyłączenia projektu budowy aurostrady A1 ze statystyki długu publicznego - poinformował PAP Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury.

WSKAŹNIKI

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w październiku 2011 roku o 750,3 mln euro do 73.344,6 mln euro - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

W październiku odnotowano poprawę koniunktury zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury w październiku zwiększył swoją wartość o 0,2 pkt., wracając do poziomu z sierpnia, plus 7,6 pkt.

Według październikowego badania koniunktury, nastroje wśród przedsiębiorców w porównaniu z wrześniem uległy znacznemu pogorszeniu, a wskaźnik bieżący spadł do -5,7 pkt z 1,8 pkt miesiąc wcześniej.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na listopad 2011 r. spadł do minus 21,2 pkt z minus 18,5 pkt w październiku - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku ponownie spadł - roczny o jeden punkt do 48 pkt, a kwartalny o dwa punkty również do 48 pkt. - podała PKPP Lewiatan w poniedziałkowym komunikacie.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł w październiku o 0,65 proc. i kolejny raz odnotował najniższy poziom w swojej blisko czteroletniej historii - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Zdaniem autorów badania, w kolejnych kilkunastu miesiącach kontynuowany będzie spadek cen mieszkań.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA spadł w IV kwartale do -65,02 pkt. o 8,7 pkt. kdk i o 13,7 pkt. rdr - wynika z badań instytutu Keralla. Oznacza to, przeciągającą się obawę przedsiębiorstw o perspektywę krajowej oraz światowej gospodarki.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,39 proc. i wyniósł 8.767,09 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.509,80 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG skierował wniosek do Gazpromu i Gazpromu Export o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie - poinformował PGNiG w komunikacie.

Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę na dostawy gazu ziemnego przez niemiecki koncern energetyczny E.On Ruhgras - poinformowały Police w komunikacie prasowym.

Ponad 439 mln zł zysku netto wypracowała w ciągu trzech kwartałów tego roku Kompania Węglowa. To rekordowy wynik tej największej górniczej firmy - w tym samym czasie ubiegłego roku jej strata sięgała prawie 278 mln zł.

Vienna Insurance Group, największa firma ubezpieczeniowa w Europie Wschodniej, oczekuje, że oferenci zainteresowani kupnem Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta będą mieli możliwość przeprowadzenia due diligence w grudniu tego roku lub styczniu przyszłego roku - podał Bloomberg za austriackim dziennikiem WirtschaftsBlatt, cytującym prezesa Vienna Insurance, Guentera Geyera.

W trzecim kwartale 2011 roku grupa Colian (d. Jutrzenka) zanotowała 9,4 mln zł zysku netto i 13,9 mln zł zysku operacyjnego - wynika z raportu opublikowanego przez spółkę. Wyniki okazały się lepsze od oczekiwań analityków.

Unibep podpisał ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Na Skraju" umowę na realizację w systemie generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowej położonej w Warszawie. Wartość wynagrodzenia wynosi 94,986 mln zł netto.

Gant, który przewiduje, że w tym roku sprzeda brutto około 890 mieszkań, chce w przyszłym roku zwiększyć tę liczbę do ponad 1.100 lokali.

Jeszcze w tym roku gotowa ma być krótka lista inwestorów zainteresowanych kupnem TK Telekom - poinformowała PAP prezes PKP SA Maria Wasiak.

ABC Data planuje na dywidendę za 2011 r. przeznaczyć nie więcej niż 50 proc. zysku.

Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez ABC Data, zajmującej się marketingiem i zarządzaniem znakami towarowymi spółki i wniesienie jej do spółki zależnej, może mieć znaczący, dodatni wpływ na poziom raportowanego zysku netto grupy w 2011 r.

Qumak-Sekom pozytywnie postrzega perspektywy na IV kw. 2011 r. i liczy na co najmniej takie rezultaty jak w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował PAP Aleksander Plata, wiceprezes spółki.

Comarch spodziewa się znaczącej dynamiki wzrostu przychodów w III kw. 2011 r.

Open-Net, notowany na NewConnect publiczny operator telekomunikacyjny, podpisał umowę nabycia 87,85 proc. udziałów SferaNet za łączną kwotę 2,2 mln zł.

Kurs PDA PinotCaro, spółki działającej w branży gastronomicznej, spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 0,3 proc., do 3,34 zł.

Emporium, właściciel sieci restauracji Paparazzi, odwołuje prognozy finansowe na lata 2011-2013.

Medicalgorithmics, spółka działająca na rynku telemedycznym, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 9 listopada - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Wadex obniżyło prognozę zysku netto za rok 2011 z 5,921 mln zł do 4,625 mln zł. Jednocześnie obniżone zostały prognozy dotyczące zysku operacyjnego i zysku brutto. Zgodnie ze zaktualizowanymi prognozami wartości te mają wynieść odpowiednio 6,01 mln zł oraz 5,71 mln zł. Prognoza przychodów pozostaje na niezmienionym poziomie 27,597 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Budimex zakończył due diligence Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury. Spółka podtrzymuje zamiar kupna kolejowego przedsiębiorstwa; czeka na przedstawienie przez PKP zgód formalnych oraz oświadczeń - poinformował Budimex w komunikacie.

WALUTY

Kurs EURPLN i rentowności polskich obligacji mogą być stabilne w tym tygodniu, jeżeli nic nieprzewidzianego się nie wydarzy - uważają dilerzy. Ich zdaniem złoty może utrzymać się w przedziale 4,33-38/EUR. Rynek długu czeka na informacje na temat czwartkowego przetargu zamiany.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1913 a kurs złotego do euro na 4,3764 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3742 USD i 107,30 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

W listopadzie średni kurs euro-złotego ukształtuje się na poziomie 4,37, zaś na koniec miesiąca wyniesie 4,35 - uważają ekonomiści z banku BZ WBK. Ich zdaniem największy wpływ na notowania będą miały sprawy związane z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro. Uwaga rynku skupi się przede wszystkim na Grecji i Włoszech.

Działania polityków starających się powstrzymać rozprzestrzenienie kryzysu zadłużenia nie są wystarczające. W związku z tym niewiele zmieni się sytuacja na rynkach akcji i dlatego należy oczekiwać utrzymania się dużej nerwowości i zmienności - uważa prezes Pacific Investment Managment Mohamed El-Erian.

POLITYKA

Premier Włoch Silvio Berlusconi zdementował w poniedziałek pogłoski o swej rychłej dymisji i uznał je za "bezpodstawne". Wcześniej, w reakcji na wieści o jego możliwej dymisji w górę poszybowały kursy akcji na giełdzie w Mediolanie.

We wtorek o godz. 15.00 prezydent Bronisław Komorowski desygnuje dotychczasowego szefa rządu, przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Wcześniej przyjmie dymisję obecnego gabinetu i powierzy mu tymczasowe pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na działania podejmowane w Europie, aby zapanować nad kryzysem - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 70 centów do 94,96 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,87-111,89 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają przed wtorkowym głosowaniem we Włoszech - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.033 USD za tonę, po spadku notowań o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7803,50 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d18d7mo

Podziel się opinią

Share
d18d7mo
d18d7mo