Trwa ładowanie...
d4htiwk
d4htiwk

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 20-21 grudnia (powt.)

KRAJ

- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że do końca roku podpisze umowę na budowę blisko 180-kilometrowego odcinka autostrady A1 na...

Share
d4htiwk

KRAJ

- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że do końca roku podpisze umowę na budowę blisko 180-kilometrowego odcinka autostrady A1 na trasie Stryków-Pyrzowice. Według ministra w ciągu kilkunastu dni powinna zostać także parafowana umowa na budowę kolejnego odcinka autostrady A2 Stryków-Konotopa.

- Państwowa służba weterynaryjna Białorusi zakończyła inspekcje w 27 polskich zakładach przetwórstwa mięsnego. W prawie wszystkich wykryto uchybienia - napisała w weekend białoruska agencja BEŁTA, powołując się na szefa inspekcji weterynaryjnej przy Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Ihora Alatkę.

d4htiwk

- Zdaniem przewodniczącego klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, fakt iż przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński został nowym prezesem Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" "nie jest dobrą sytuacją".

- Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 47 mln euro dla drukarni niemieckiej grupy medialnej Bauer w Polsce - podał w sobotę niemiecki portal informacji o mediach "new business".

- Fundusze zarządzane przez ING TFI zmniejszyły udział w kapitale zakładowym Leny Lighting poniżej progu 5 proc. i mają obecnie 4,29 proc. akcji tej spółki - poinformowała Lena Lighting w komunikacie.

ZAGRANICA

d4htiwk

- Piątkowa sesja na Wall Street miała spokojny przebieg po tym, jak amerykański rząd zgodził się wspomóc borykający się ze spadającym popytem przemysł motoryzacyjny kwotą 17,4 mld USD.

- Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 0,30 proc. do 8.579,11 pkt, Nasdaq Comp. wzrósł o 0,77 proc. do 1.564,32 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,29 proc. do 887,88 pkt.

- Grupa pożyczkodawców z kilku krajów i instytucji zgodziła się udzielić Łotwie wsparcia finansowego w wysokości 7,5 mld euro. - poinformowała Komisja Europejska.

- Kanada wesprze producentów samochodów w Ontario kwotą 4 mld dolarów kanadyjskich (3,3 mld USD) - poinformowali premier Stephen Harper i premier prowincji Ontario Dalton McGuinty.

d4htiwk

- Przeżywający poważne kłopoty monachijski bank Hypo Real Estate zapowiedział w sobotę zwolnienie ponad połowy swego personelu.

- W protestach, jakie odbyły się w weekend w wielu rosyjskich miastach, uczestnicy domagali się od rządu rezygnacji z podwyższenia podatku na importowane auta jak również niższych cen benzyny.

- Skandal w irlandzkim banku Anglo Irish zatacza coraz szersze kręgi. Do dymisji podało się trzech jego szefów, na czele z prezesem. Opozycja chce, by rząd przejął kontrolę nad bankiem jako warunek rekapitalizacji. Dalsze dymisje dyrektorów są prawdopodobne.

- Rząd Irlandii rekapitalizuje trzy największe banki na łączną sume 6 mld euro. Szczegóły mają być znane przed otwarciem rynku finansowego w poniedziałek - donosi tygodnik "Sunday Independent".

- Katastrofy naturalne i techniczne, wywołane przez człowieka, kosztowały w mijającym roku ubezpieczycieli ok. 50 mld dolarów - podało największe na świecie towarzystwo reasekuracyjne Swiss Re. (PAP)

pr/

d4htiwk

Podziel się opinią

Share
d4htiwk
d4htiwk