Trwa ładowanie...
dj826yt

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 27-28 czerwca

...
Share
dj826yt

ZAGRANICA

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew udaje się w poniedziałek do Azerbejdżanu, gdzie z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem będzie rozmawiał o współpracy energetycznej, uregulowaniu konfliktu o Górski Karabach i przygotowaniach do szczytu państw regionu Morza Kaspijskiego.

- Amerykański sąd zadecydował o konfiskacie całego mienia oskarżonego o nadużycia znanego finansisty Bernarda Madoffa oraz jego żony. Roszczenia wynoszą w sumie 170 mld dolarów.

dj826yt

- Sąd federalny w Nowym Jorku ogłosi w poniedziałek wyrok na Bernarda Madoffa, finansisty i maklera, uznanego w marcu winnym oszukania klientów na łączną kwotę około 65 miliardów dolarów. "Piramida Ponziego" Madoffa, czyli znana od lat 20. ubiegłego wieku kombinacja polegająca na wydawaniu funduszy otrzymanych od nowych klientów na spłatę należności poprzednim, była prawdopodobne największym oszustwem w historii.

- Światowe koncerny informatyczne oraz zachodnie izby handlowe wystąpiły z bezprecedensowym apelem do premiera Chin Wen Jiabao (czyt. Uen Dziapao), wzywając go do rezygnacji z planów wprowadzenia z początkiem lipca wymogu, by wszystkie indywidualne komputery sprzedawane w Chinach wyposażone były w oprogramowanie filtrujące internetowe treści.

- Przemyt papierosów i innych wyrobów tytoniowych naraża skarby państw na straty rzędu 40 miliardów dolarów rocznie z tytułu niezapłaconych ceł i podatków - ogłoszono w sobotę w Genewie w przeddzień wznowienia międzynarodowych rozmów na temat walki z tym rodzajem przestępczości.

- Średnia cena ropy naftowej w tym roku może wynieść 50-55 dolarów - poinformował w niedzielę premier Rosji Władimir Putin. Szef rosyjskiego rządu przedstawił tę prognozę na spotkaniu z liderami frakcji w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, których przyjął w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy.

dj826yt

KRAJ

- Wbrew wcześniejszym informacjom podpisanie umowy między Qatargas a PGNiG na dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski odbędzie się w terminie. Minister Skarbu Aleksander Grad w niedzielę wieczorem udaje się do Kataru, gdzie w poniedziałek umowa zostanie podpisana.

- Spalarnię odpadów komunalnych zamierza uruchomić w ciągu najbliższych dziesięciu lat w Kaliszu miejscowa Elektrociepłownia Piwonice (EP). Wytwarzana dzięki utylizacji odpadów energia cieplna i elektryczna zostanie wykorzystana do ogrzewania mieszkań. Budowa spalarni może się rozpocząć już za niespełna dwa lata.

- Spółka Wagran to kolejna firma, która uzyska w tym roku zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). W podstrefie Tomaszów Mazowiecki firma zatrudni co najmniej 40 osób i zainwestuje 9,5 mln zł.

dj826yt

- Akcjonariusze Gino Rossi na walnym zgromadzeniu w piątek odwołali z funkcji prezesa Pawła Kapłona, a na jego miejsce powołali pana Gherardo Iannelli - podała spółka Gino Rossi w komunikacie.

- Rada nadzorcza Zakładów Dziewiarskich Mewa zaleciła zarządowi tej spółki daleko idącą ostrożność we współpracy ze spółką zależną GPPI SA i zarekomendowała natychmiastowe podjęcie kroków w celu zabezpieczenia interesów Mewy - podała spółka w komunikacie.(PAP)

bas/

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt