Trwa ładowanie...
d27ic6z

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 7.03-8.03

...
Share
d27ic6z

ZAGRANICA

- Ministerstwo skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło w sobotę, że w zamian za ubezpieczenie toksycznych aktywów czołowej brytyjskiej grupy bankowej Lloyds (Lloyds Banking Grup - LBG) udziały skarbu państwa wzrosną w niej z 43 proc. do 65 proc., a z uwzględnieniem akcji bez prawa głosu - do ok. 77 proc.

- Narastający kryzys gospodarki jest odpowiednim czasem do odkrycia kolejnej "wielkiej okazji" Ameryki - przekonywał w sobotę prezydent Barack Obama w cotygodniowym przemówieniu radiowym.

d27ic6z

- Zakłady samochodowe Opla zagroziły rządowi niemieckiemu zamknięciem trzech fabryk i zredukowaniem o 20 proc. personelu w Europie, jeśli nie zdecyduje się na zastrzyk finansowy dla ratowania koncernu.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ogłosił w piątek wieczorem o przyznaniu dotkniętej kryzysem Mongolii pożyczki w wysokości 224 mln dolarów.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, przyznając, że światowy kryzys przeszkodził wielu jego planom, oświadczył w sobotę, że nie rezygnuje z ambicji przekształcenia Moskwy w jedno ze światowych centrów finansowych.

- Dodatkowej rekompensaty w wysokości 500-700 milionów euro domaga się od Unii Europejskiej Bułgaria za przedterminowe wyłączenie czterech starszych reaktorów atomowych w elektrowni w Kozłoduju - poinformował jeden z czołowych ekonomistów lewicy, europoseł Atanas Paparizow.

d27ic6z

- Premier Włoch Silvio Berlusconi po raz kolejny zaapelował o położenie kresu pesymizmowi i straszeniu obywateli ponurymi scenariuszami w związku z kryzysem gospodarczym.

- Wartość inwestycji zagranicznych w Bułgarii w 2008 r. wyniosła 5,3 - 5,5 mld euro - wynika ze wstępnych danych Agencji Inwestycji Zagranicznych, które przedstawił w sobotę jej szef Stojan Stalew.

KRAJ

- Nie ma decyzji w sprawie podniesienia składek: rentowej i zdrowotnej - powiedział w niedzielę w radiu Zet szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Dodał, że "jeśli sytuacja budżetu będzie trudna, rozważamy też takie rozwiązanie".

d27ic6z

- Amrest zawarł porozumienie z Tomaszem Morawskim w sprawie sprzedaży akcji Sfinksa za 30,46 mln zł - podał AmRest w komunikacie.

- Sprzedaż samochodów osobowych wzrosła w lutym o 7,3 proc. rdr - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w komunikacie.

- Sprawą zwolnień 400 pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach koło Białegostoku zajmie się w poniedziałek Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Będzie w niej uczestniczył wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Dwa nowe przejścia powstaną na granicy wschodniej w Budomierzu i Dołhobyczowie, a kilka innych zostanie zmodernizowanych w najbliższych latach.

- Przekopanie kanału przez Mierzeję Wiślaną nie spowoduje zasolenia wód w Zalewie Wiślanym, ale może przyczynić się do zmętnienia wody - wynika z raportu oddziaływania na środowisko budowy kanału przez Mierzeję. (PAP)

map/

d27ic6z

Podziel się opinią

Share
d27ic6z
d27ic6z