Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 7‑8 lutego

KRAJ


- Przed końcem lutego możliwe będzie rozpoczęcie rozmów z EBC o
warunkach włączenia złotego do systemu ERM2, a ich zakończenie
możliwe jest na przełomie...

KRAJ

- Przed końcem lutego możliwe będzie rozpoczęcie rozmów z EBC o warunkach włączenia złotego do systemu ERM2, a ich zakończenie możliwe jest na przełomie maja i czerwca - uważa Ludwik Kotecki, wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. wejścia do EMU. Wejście do ERM2 mogłoby ustabilizować złotego.

- W najbliższych dniach rząd rozpocznie dyskusję na temat wprowadzenia ulg w podatkach dochodowych dla firm, które prowadzą inwestycje - zapowiedział w niedzielę w radiu Zet przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

- ZM Herman skorygowały w dół prognozy wyników na 2008 rok. Strata netto spółki wyniesie 2,64 mln zł, a nie 0,3 mln zł jak zakładano we wrześniu ubiegłego roku. Na korektę wpływ miał m.in. wzrost cen surowca - poinformowała spółka w komunikacie.

- Najlepszym sposobem na zachowanie miejsc pracy jest utrzymanie koniunktury na obecnym poziomie, wzmacnianie krajowego popytu i utrzymanie inwestycji - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Europa Środkowo-Wschodnia jest coraz ważniejszym regionem dla międzynarodowych detalistów - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

- W środę o godz. 18 odbędzie się spotkanie premiera Donalda Tuska z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - poinformował w piątek rzecznik PiS Adam Bielan.

ZAGRANICA

- Demokratyczna większość w amerykańskim Senacie uzgodniła w piątek własną wersję planu antykryzysowego, która może zdobyć także poparcie niewielkiej grupy Republikanów. Wbrew oczekiwaniom, głosowanie nad tym projektem odłożono jednak do wtorku.

- Zdaniem premiera Donalda Tuska, rosyjsko-ukraiński kryzys gazowy był testem dla Unii Europejskiej, czy umie działać solidarnie. Jak ocenił, kryzys pokazał też konieczność realnej dywersyfikacji dostaw gazu.

- Niezadowolenie z własnej pozycji w rządzie było przyczyną prośby o dymisję, z jaką wystąpił w sobotę niemiecki konserwatywny minister gospodarki Michael Glos, ale szef jego partii, CSU, wniosek odrzucił.

- Rząd francuski osiągnął porozumienie z bankami i władzami finansowymi w sprawie wprowadzenia "kodeksu etycznego", który będzie regulował wynagrodzenia bankierów i operatorów rynkowych, ograniczając ich dochody.

- W styczniu ubyło w Kanadzie rekordowe 129 tys. etatów, a stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego od czterech lat poziomu 7,2 proc., z 6,6 proc. w grudniu - powiadomił w piątek kanadyjski urząd statystyczny.

- Od kilku dni francuska śledcza Sylvie Gagnard przyjmuje w Chile zeznania tysięcy osób oszukanych przez Francuzkę Gilberte van Erpe, która obiecywała krociowe zyski z produkcji "magicznego sera" na potrzeby przemysłu kosmetycznego - relacjonuje w piątek agencja Reutera. (PAP)

jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)