Trwa ładowanie...
d121ma4

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 1 lutego, 20.00

...
Share
d121ma4

01.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Gospodarki po serii danych za grudzień szacuje wzrost PKB w IV kwartale na poziomie 4,2 proc.

d121ma4

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2012 r., w ujęciu rdr, 2,7 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET

W ocenie minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowski w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Polska może dostać 72-78 mld euro wobec 80 mld euro jakie są obecnie zapisane w projekcie perspektywy przygotowanym przez Komisję Europejską i około 67 mld euro jakie Polsce przyznano na lata 2007-2013.

d121ma4

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę obligacje DS1021 za 2.936,8 mln zł, przy popycie 4.786,0 mln zł i rentowności 5,511 proc. - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów nie organizuje przetargu uzupełniającego obligacji DS1021 - podał resort w komunikacie.

Niemcy sprzedały w środę na aukcji 10-letnie obligacje rządowe o wartości 4,093 mld euro. Target wynosił maksimum 5 mld euro, a otrzymano oferty na 5,683 mld euro - poinformował w środę Bundesbank.

d121ma4

Portugalia sprzedała w środę 6-miesięczne bony skarbowe o wartości 750 mln euro oraz 3-miesięczne bony o wartości również 750 mln euro. Średnia rentowność 6-miesięcznych bonów wyniosła 4,46 proc., wobec 4,74 proc. na poprzedniej aukcji z 18 stycznia. Popyt przewyższył podaż 2,6 razy, wobec 3,0 w styczniu.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu do 54,1 pkt z 53,1 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 27 stycznia 2012 o 2,9 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

d121ma4

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee nieoczekiwanie wzrósł w styczniu 2012 r. do 58,4 pkt, wobec 57,8 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM.

W styczniu główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł po raz pierwszy od października 2011 roku i odnotował trzeci największy wzrost miesiąc do miesiąca w historii badań. Wzrósł on z grudniowego poziomu 48,8 do 52,2, sygnalizując ogólną poprawę warunków w sektorze przemysłowym po raz pierwszy od trzech miesięcy - podał HSBC.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 52,1 pkt wobec 49,7 pkt w grudniu, po korekcie - podano w Londynie w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 48,5 pkt wobec 48,9 pkt na koniec grudnia - podano końcowe wyliczenia.

d121ma4

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 51,0 pkt wobec 48,4 pkt na koniec grudnia - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 48,8 pkt wobec 46,9 pkt na koniec grudnia - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 50,5 pkt wobec 50,3 pkt na koniec grudnia - podano w środę w wyliczeniach.

W tygodniu od 23 do 29 stycznia FootFall Index Polska spadł o 1,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 1,3 proc.

d121ma4

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,09 proc. i wyniósł 6.616,64 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,92 proc., do 5.790,72 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 2,44 proc. i wyniósł 3.367,46 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,36 proc. i wyniósł 19.148,56 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,08 proc. i wyniósł 8.809,79 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,1 proc. i wyniósł 2.268,08 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG, w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami, wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu od 31 stycznia 2012 roku do Zakładów Chemicznych Police, a od 1 lutego do PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy - podała spółka w komunikacie. To konieczny krok, który firma musi wykonać, by uzyskać zgodę resortu gospodarki na uruchomienie zapasów obowiązkowych. Gaz-System złoży w środę w Ministerstwie Gospodarki wniosek o możliwość korzystania z tych zapasów.

Zakłady Azotowe Puławy szacują, że ograniczenie przez PGNiG dostaw gazu do spółki wyniesie ok. 5 proc. - powiedział PAP Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy spółki.

W wyniku ograniczenia dostaw gazu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Zakłady Chemiczne Police zmniejszą wielkość produkcji amoniaku na dwóch liniach produkcyjnych łącznie o 35 proc. bez konieczności wyłączania instalacji. Tym samym ograniczeniu ulegnie sprzedaż amoniaku do odbiorców zewnętrznych - podały ZCh Police w komunikacie.

Ograniczenie dostaw gazu do ZCh Police nie wpłynie na wyniki grupy Azoty Tarnów. Spółka spodziewa sie, że nadrobi braki w sprzedaży amoniaku jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - powiedział PAP Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Ograniczenia w dostawach gazu nie mają wpływu na operacyjne funkcjonowanie aktywów produkcyjnych PKN Orlen - podała spółka w komunikacie.

Modelowa marża rafineryjna w styczniu 2012 roku wzrosła do 4,7 USD na baryłce z 1,5 USD w grudniu. Rok wcześniej w styczniu marża wynosiła 1,7 USD - poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Skupiająca dziewięć elektrowni i elektrociepłowni spółka Tauron Wytwarzanie planuje w tym roku zmniejszenie zatrudnienia, m.in. w formie dobrowolnych odejść pracowników za odprawą, przenoszenia do innych spółek czy świadczeń przedemerytalnych.

Walne zgromadzenie Petrolinvestu uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału o kwotę do 600 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na przebudowę drogi S8 na odcinku Powązkowska - węzeł Modlińska złożyły 22 konsorcja. Wśród nich jest konsorcjum Polimeksu-Mostostalu, Mostostalu-Warszawa, Budimeksu i Pol-Aquy, jak również konsorcja z udziałem Erbudu i Trakcji - poinformowała GDDKiA w komunikacie.

Akcjonariusze Hygieniki na NWZA 31 stycznia zdecydowali o skupie do 2 mln akcji własnych. Spółka przeznaczy na ten cel do 4 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Pelion ocenia, że w 2011 roku rosła szybciej niż rynek i poprawiła swoją pozycję rynkową we wszystkich obszarach prowadzonej działalności - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Jacek Szwajcowski.

Grupa Pelion w kolejnych latach chce kontynuować politykę dzielenia się z akcjonariuszami zyskiem zarówno w postaci dywidendy jak i buy backu, a proporcja w wykorzystaniu tych dwóch narzędzi będzie zależała od sytuacji na rynku kapitałowym - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Jacek Szwajcowski.

Grupa Pelion nie obawia się istotnego wpływu nowej ustawy refundacyjnej i zmian na listach refundacyjnych na jej wyniki w 2012 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Jacek Szwajcowski. Dynamika rynku farmaceutycznego w I kwartale może być niższa niż zazwyczaj w tym okresie, ale w kwietniu popyt na leki może się zwiększyć.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w styczniu 2012 roku wyniosły 236 mln zł, czyli były o 28 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Dystrybutor sprzętu komputerowego ABC Data szacuje, że zysk netto grupy w 2011 przekroczył prognozowane wcześniej 46 mln zł i wyniósł 70 mln zł z uwzględnieniem transakcji wniesienia do spółki zależnej aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a prognozowany zysk netto bez uwzględnienia tej transakcji wyniósł 47,2 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody NG2 ze sprzedaży w styczniu 2011 roku wyniosły 66,2 mln zł, czyli były o 59,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Helio, producent bakalii, spodziewa się utrzymania w II połowie roku obrotowego 2011/2012 jednocyfrowej dynamiki wzrostu sprzedaży z I półrocza. Dodatni wynik netto w całym roku nie jest zagrożony, jednak spółka nie zbliży się do poziomów z roku 2009/2010, gdy zysk netto sięgnął 8,23 mln zł - poinformował PAP prezes Helio, Leszek Wąsowicz. Spółka cały czas szuka podmiotu do przejęcia.

Kurs akcji 5th Avenue Holding, skupiającego spółki zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości komercyjne, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 0,18 proc., do 1,72 zł.

Komisja Europejska zablokowała w środę planowane połączenie niemieckiej Deutsche Boerse z giełdą nowojorską (NYSE Euronext), w wyniku którego powstałaby największa giełda na świecie.

Zysk operacyjny spółki Aetna Inc. wyniósł w IV kw. 2011 r. 97 centów na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Whirlpool Corp., największy na świecie producent urządzeń dla gospodarstwa domowego, zanotował w IV kw. 2011 r. zysk na akcję w wysokości 2,62 USD - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym.

Spółka M10, zajmująca się działalnością związaną z automatami i algorytmami inwestycyjnymi zadebiutuje na rynku NewConnect w poniedziałek, 6 lutego - poinformowała GPW w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa przyznało Wasco wyłączność negocjacyjną ws. zakupu akcji Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa (COIG) - poinformowało MSP w środowym komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało jedną ofertę wiążącą na kupno 86,92 proc. akcji Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław - podał resort skarbu na swojej stronie internetowej. Ofertę złożył Stalprodukt, natomiast nie złożył jej KGHM, który był na krótkiej liście.

WALUTY

Złoty jest w trendzie aprecjacyjnym i w najbliższych dniach może się dalej umacniać w stronę poziomu 4,16 za euro, choć możliwe są pewne odbicia - uważają dilerzy. Ich zdaniem rynek długu na długim końcu może się konsolidować w szerokim paśmie wahań, a na krótkim końcu możliwe są wzrosty rentowności.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1913 a kurs złotego do euro na 4,1933 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3175 USD i 100,29 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Ministerstwo Skarbu Państwa przedłużyło do 10 lutego 2012 r. wyłączność negocjacyjną dla czeskiej spółki Energo-Pro na zakup akcji ZEW Niedzica - poinformował resort skarbu na swojej stronie internetowej. MSP chce zakończyć proces uzgadniania warunków sprzedaży spółki w I kwartale 2012.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła wzrosty indeksów, a optymizm inwestorów poprawiły dane makroekonomiczne z USA. WIG 20 wzrósł piąty dzień z rzędu i zdaniem analityków, jest szansa, że około 1 proc. wzrosty będą kontynuowane także na czwartkowej sesji, choć zbliża się moment, kiedy dojdzie do głosu chęć realizacji zysków.

PGNiG wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu od 31 stycznia 2012 roku do Zakładów Chemicznych Police, a od 1 lutego do PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy. Analitycy spodziewają się, że ograniczenia nie potrwają zbyt długo i oceniają, że nie powinny mieć istotnego wpływu na wyniki firm.

W tym roku dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce spowolni do 2,9 proc., by w 2013 r. przyspieszyć do 3,2 proc. - wynika z kwartalnego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Instytut prognozuje, że CPI w I połowie 2012 r. będzie się utrzymywał powyżej 4 proc.

ING PTE przewiduje, że w tym roku wzrost polskiego rynku akcji przekroczy 10 proc., czemu sprzyjać będą niskie wyceny spółek i zwiększona aktywność inwestycyjna polskich funduszy emerytalnych. OFE powinny w 2012 r. kupić akcje o wartości ponad 10 mld zł wobec 6,9 mld zł rok wcześniej - poinformował dziennikarzy Piotr Bień, zarządzający Portfelem Akcji ING PTE.

ING PTE oczekuje, że w 2012 r wzrost gospodarczy wyniesie około 3 proc. Fundusz zakłada, że inflacja w II połowie roku obniży się poniżej 3,5 proc., czyli górnego ograniczenia celu NBP - poinformował podczas konferencji prasowej Kamil Sobolewski, zarządzający Portfelem Dłużnym ING PTE.

KADRY

Senat wyraził w środę zgodę na objęcie przez Magdalenę Gaj stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Gaj pełniła dotąd funkcję wiceministra administracji i cyfryzacji.

POLITYKA

PiS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców - poinformowała w środę wiceszefowa PiS Beata Szydło.

SONDAŻE

Negatywnie działalność rządu premiera Donalda Tuska oceniało w styczniu 63 proc. Polaków, o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika ze styczniowego sondażu TNS OBOP. Pozytywnie o działalności rządu wypowiada się 30 proc. badanych.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,18 mln baryłek, czyli o 1,2 proc., do 338,94 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Turcja będzie nadal kupować ropę i gaz ziemny z Iranu, mimo nałożonego na kraj embargo - podał irański kanał Press TV, powołując się na wypowiedź ministra energetyki Tanera Yildiza.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko rosną, ale są blisko najniższych poziomów od tygodnia. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 14 centów do 98,67 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,08-111,10 USD za baryłkę

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, choć spodziewano się ich wzrostu po dobrych danych o PMI dla przemysłu Chin w styczniu. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.288,75 USD za tonę, po spadku o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8394,50 USD/t.(PAP)

pif/ jtt/

d121ma4

Podziel się opinią

Share
d121ma4
d121ma4