Trwa ładowanie...
d1commi
d1commi

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 11 sierpnia, 20.00

...
Share
d1commi

11.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Deficyt w obrotach bieżących w czerwcu wyniósł 1.004 mln euro wobec 889 mln euro deficytu w maju i wobec 704,1 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał w środę NBP. Z danych wynika, że deficyt w obrotach towarowych w czerwcu wyniósł 287 mln euro wobec 450 mln euro deficytu w maju, a eksport w euro w czerwcu wzrósł o 28,6 proc. rdr, import wzrósł o 27,8 proc. rdr.

d1commi

W lipcu 2010 roku produkcja samochodów osobowych i dostawczych wyniosła 79,9 tys. sztuk, co oznacza spadek o 13,5 proc. mdm i wzrost o 2,5 proc. rdr - podał w środę w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w czerwcu do 49,9 mld USD, z 42,0 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w lipcu 2010, wyniosła 7,8 proc., po odczycie 7, 8 proc. w maju - podano w środę w komunikacie.

d1commi

Wskaźnik zaufania w strefie euro wzrósł w III kw. 2010 r. do najwyższego poziomu od IV kw. 2007 - podał niemiecki instytut Ifo w kwartalnym raporcie w środę.

Bank centralny Anglii (BoE) obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w średnim terminie argumentując decyzję negatywnym wpływem, jaki na wzrost gospodarczy w tym kraju będzie miał program oszczędności fiskalnych - poinformował BoE w środę.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 6 sierpnia o 0,6 proc. - podano w środę w komunikacie.

DŁUG

d1commi

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 125,86 punktów bazowych.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,38 proc. i wyniósł 2455,41 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 2,44 proc., do 5.245,21 pkt.

d1commi

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 2,1 proc., do 6.154,07 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 2,74 proc., do 3.628,29 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 1,29 proc. do 22.247,24 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,72 proc. i wyniósł 9.291,14 pkt.

d1commi

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,47 proc. i wyniósł 2.607,50 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2010 roku wzrósł do 191,5 mln zł z 182,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 183 mln zł.

Avtech Aviation & Engineering, brytyjska spółka zajmująca się obsługą techniczną, wynajmem i sprzedażą samolotów planuje debiut na rynku NewConnect - wynika z komunikatu GoAdvisors, który będzie doradzał w ofercie private placement i wprowadzeniu spółki na NC.

d1commi

Zysk netto grupy Nestle w pierwszym półroczu 2010 wyniósł 5,45 miliardów franków szwajcarskich, i był o 7,5 proc. wyższy rdr - podała firma w komunikacie w środę.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki ZUE w związku z ofertą publiczną 6 mln akcji serii B - poinformowała KNF w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów w związku z ofertą publiczną 1,34 mln akcji serii B oraz 4,25 mln akcji serii D - podała KNF w komunikacie prasowym.

Zysk netto Polkomtela w drugim kwartale 2010 roku spadł do 347 mln zł z 379 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Polkomtel jest zainteresowany kupnem Exatela, Dialogu i P4. Spółka uruchamia program emisji euroobligacji na 1 mld euro i zapowiada, że jej zysk netto powinien wzrosnąć w 2010 roku. CAPEX będzie niższy - poinformował dziennikarzy prezes Jarosław Bauc.

Polkomtel w 2010 roku spodziewa się w ujęciu rok do roku wzrostu zysku netto. Nakłady inwestycyjne będą niższe niż w latach ubiegłych - poinformował Jarosław Bauc, prezes spółki.

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus oraz P4, operator sieci Play podpisały aneks do umowy roamingu krajowego z czerwca 2006 roku przedłużający współpracę - poinformował Polkomtel w komunikacie prasowym.

Estońska spółka AS Silvano Fashion Group, której przychody w I półroczu 2010 wzrosły o 28,6 proc. do 731,68 mln EEK (46,76 mln euro), szacuje, że w całym roku jej przychody wzrosną o 20 proc. rok do roku - podała spółka w komentarzu do wyników.

Akcje bułgarskiej spółki Intercapital Property Development ADSIC wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 9,2 proc., do 6,79 zł.

Ice Cafe Concept, spółka z grupy Jago, chce w tym roku otworzyć kilka lokali, w których będzie sprzedawać lody kulkowe marki Carte d'Or. Docelowo, w ciągu kilku lat firma chciałaby stać się graczem numer jeden na polskim rynku, pod względem liczby lokalizacji - poinformował PAP prezes Ice Cafe Concept Krzysztof Niebrzydowski.

Trzy firmy, w tym Kompap, złożyły do MSP odpowiedź na zaproszenie do negocjacji w sprawie kupna akcji spółki OZGraf Olsztyńskie Zakłady Graficzne - podał resort w komunikacie.

Mondi Świecie wypracowało w pierwszej połowie 2010 roku 77,1 mln zł zysku netto wobec 8 mln zł zysku przed rokiem. Przychody spółki rok do roku wzrosły o 70 proc., do 1,04 mld zł dzięki zwiększeniu wolumenu sprzedaży i wzrostowi cen papieru.

Asbis, który po pierwszym półroczu ma 1,92 mln USD straty netto, liczy, że odrobi ją już po trzecim kwartale i podtrzymuje plany zakończenia całego roku z zyskiem. Dystrybutor IT nie wyklucza możliwości sfinalizowania niewielkiej akwizycji w najbliższych miesiącach - poinformowali na środowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Asbisu.

TU Europa ocenia, że wznowi ofertę publiczną, kiedy sytuacja na rynku będzie bardziej przewidywalna. Spółka myśli o nowych ubezpieczeniach - medycznych - które może wprowadzić do swojej oferty w czwartym kwartale lub w przyszłym roku - poinformowali na konferencji przedstawiciele TU Europa.

Zarząd Polish Energy Partners, po wynikach za pierwsze półrocze 2010 roku, podtrzymał całoroczne prognozy finansowe, zakładające m.in. osiągnięcie 56 mln zł zysku netto - poinformowała spółka w raporcie półrocznym.

Comarch AG, spółka zależna Comarchu, podpisała umowę z E-Plus Mobilfunk na zapewnienie zintegrowanej platformy OSS oraz dalsze jej utrzymanie i rozwój, jak również przeniesienie procesów operacyjnych E-Plus w tym obszarze na nową platformę. Utrzymanie i rozwój będą świadczone przez 5 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata, a wartość umowy w pierwotnym okresie jej obowiązywania wynosi ok. 42 mln euro, tj. 167 mln zł - poinformował Comarch w komunikacie.

Comarch, który w środę poinformował o podpisaniu pięcioletniej umowy z E-Plusem, której wartość to ok. 167 mln zł, już realizuje prace wynikające z tego kontraktu. Przychody wynikające z umowy z E-Plusem mogą być zauważalne w całorocznych wynikach grupy w 2010 r. Wpływy z kontraktu powinny się rozłożyć po równo na wszystkie lata jego realizacji - poinformował PAP wiceprezes Comarchu Piotr Piątosa.

Grupa ZUE, której prospekt emisyjny został zatwierdzony przez KNF, planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie na przełomie III i IV kwartału 2010 roku. Oferta spółki będzie "średniej wielkości" - poinformował PAP Wiesław Nowak, prezes i większościowy akcjonariusz ZUE.

Zysk netto grupy Energa wzrósł w pierwszym półroczu 2010 o 68 proc. rdr do 442 mln zł, EBITDA wzrosła o 41 proc. do 818 mln zł, a przychody wyniosły w I połowie tego roku 4,45 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zakłady Chemiczne Police zdecydowały o skierowaniu do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosku o udzielenie pożyczki w ramach pomocy publicznej na restrukturyzację w wysokości 150 mln zł, na lata 2011-2015 - podała spółka w komunikacie.

Instal Kraków podpisał z Aquanet umowę na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Borówcu. Wartość kontraktu to 36,5 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie.

Dom Development kupił dwie działki pod nowe inwestycje. Program emisji obligacji pozwala na wyemitowanie papierów o wartości 100 mln zł, ale w najbliższym czasie spółka nie planuje go wykorzystywać - poinformowała PAP Ewa Siarkowska, zastępca dyrektora finansowego Dom Development.

BANKI

Biuro Informacji Kredytowej udostępniło w lipcu 2010 roku 3,22 mln raportów kredytowych i monitorujących, wobec 2,67 mln w lipcu 2009 roku - poinformowało PAP Biuro Informacji Kredytowej.

ING Bank Śląski chce nadal rosnąć po stronie kredytowej, w tym na rynku kredytów hipotecznych i spodziewa się dalszego wzrostu wskaźnika kredytów do depozytów - poinformowała Małgorzata Kołakowska, prezes banku.

WALUTY

W środę złoty stracił po wtorkowej decyzji Fed. Zdaniem ekspertów trend na rynku walutowym w najbliższych dniach będą wyznaczały dane napływające z rynków zagranicznych. Rynek długu zanotował słabsze wyniki, z powodu osłabienia PLN, jednak wahania rentowności pozostają marginalne - informują dilerzy obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0606, a kurs złotego do euro na 3,9992 - poinformował NBP.

Japoński jen umocnił się w środę do najmocniejszego poziomu wobec dolara od piętnastu lat.

ENERGIA

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w lipcu o 5,57 proc. rdr i wyniosło 12.286 GWh - wynika z danych PSE Operator.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wyraźne spadki głównych indeksów giełdowych będące efektem pogorszenia się nastrojów na światowych rynkach po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna przyznała, że ożywienie w USA będzie słabsze od oczekiwań. Na nadchodzących sesjach prawdopodobne jest dalsze pogłębienie się spadków - uważają analitycy.

POLITYKA

Po ogłoszeniu konieczności podwyżki stawki VAT o 1 pkt proc poparcie dla PO osłabło o 4 pkt proc. do 45 proc. Wzrosły notowania PiS - do 39 proc. z 37 proc. - wynika z najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez GfK Polania na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Poparcie dla PO w ciągu dwóch tygodni, wzrosło do 44 proc. (o 1 pkt proc.), PiS spadło do 27 proc. (o 2 pkt proc.).- wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 6-8 sierpnia przez PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 8 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) o godz. 09:00 wyniosła 79,48-79,50 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7226,50 USD/t.(PAP)

mln/ ana/

d1commi

Podziel się opinią

Share
d1commi
d1commi