Trwa ładowanie...
d4ifmqq
d4ifmqq

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 13 czerwca, 20.00

...
Share
d4ifmqq

13.06. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do maja 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

d4ifmqq

Ekonomiści Ministerstwa Finansów, po odczycie wskaźnika CPI za maj, oceniają, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii w ubiegłym miesiącu spadła do 2,3 proc. z 2,7 proc. odnotowanych w kwietniu.

Roczny wskaźnik inflacji w czerwcu może wzrosnąć do 3,7 proc. z 3,6 proc. w maju, w ujęciu miesięcznym cen powinny spaść o 0,1 proc. - prognozują dla PAP ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Obecnie w gospodarce polskiej nie widać przestrzeni do obniżania stóp procentowych - uważa Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pienieżnej.

Na lipcowym posiedzeniu decyzyjnym oba scenariusze - zarówno podwyżka stóp procentowych, jak i ich pozostawienie na obecnym poziomie są możliwe i prawdopodobne - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że wiele będzie zależeć od wyników najnowszej projekcji NBP, która pozwoli ocenić, czy w okresie 4-6 kwartałów jest widoczna perspektywa powrotu inflacji do celu.

d4ifmqq

W najbliższym czasie można się spodziewać dalszego spadku cen ropy i paliw, a wraz z nim spadku dynamiki inflacji - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wysoką inflację w ostatnich miesiącach są wysokie ceny ropy i osłabienie złotego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu 2012 r. spadła o 0,8 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,1 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w maju o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

d4ifmqq

Sprzedaż detaliczna w USA w maju spadła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła również o 0,2 proc. po korekcie - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w kwietniu o 0,4 proc.; w marcu wzrosły zaś o 0,3 proc. - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET

Deficyt budżetowy po maju wyniósł ok. 27 mld zł, czyli niecałe 77 proc. planu rocznego - poinformowała PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

d4ifmqq

Celem resortu finansów na 2013 r. jest deficyt budżetowy niższy niż 32 mld zł zapisane w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa - poinformowała PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

DŁUG

Ministerstwo Finansów po poniedziałkowej emisji euroobligacji za 1,5 mld sfinansowało już więcej niż 73 proc. potrzeb pożyczkowych na 2012 rok i zakłada, że na koniec czerwca będzie miało sfinansowane 75 proc. - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby w dłuższym terminie korzystne dla Polski - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

d4ifmqq

Premier Włoch Mario Monti zapewnił w środę w Izbie Deputowanych, że sytuacja finansowa kraju jest lepsza niż w ostatnich miesiącach i nie potrzebuje on pomocy z zewnątrz. Monti przedstawił informację na temat działań antykryzysowych swojego rządu.

Włochy sprzedały na aukcji bony o wartości 6,5 mld euro. Tyle też wynosił target - poinformował Bank Włoch.

Niemcy sprzedały w środę na aukcji 10-letnie obligacje rządowe o wartości 4,04 mld euro. Target wynosił maksimum 5 mld euro, a otrzymano oferty na 5,8 mld euro - poinformował w środę Bundesbank.

WSKAŹNIKI

d4ifmqq

W USA zanotowano silny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 8 czerwca 2012 r. aż o 18 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, od dwóch miesięcy rośnie - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

FootFall Indeks Polska w maju 2012 r. spadł o 6,6 proc. w relacji do maja 2011 r., a w relacji do kwietnia 2012 r. indeks spadł o 12,2 proc.

FootFall Index Polska w tygodniu od 4 czerwca do 10 czerwca wzrósł o 12,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem spadł o 6,3 proc.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,19 proc. i wyniósł 2.209,11 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc., do 5.483,81 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,55 proc. i wyniósł 3.030,04 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,14 proc. i wyniósł 6.152,49 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł 16.962,98 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,6 proc. na zamknięciu wyniósł 8.587,84 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 2.318,92 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG chce wyemitować obligacje o wartości 2,5 mld PLN, na 5 lat, o rentowności na poziomie Wibor 6-miesięczny plus 1,25 proc.- powiedział PAP Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

NWZ Rovese zdecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 40,57-81,14 mln zł w drodze emisji nie mniej niż 405.720.079 i nie więcej niż 811.440.159 akcji serii I - podała spółka w treści uchwał na NWZ, które odbędzie się w dniu 20 lipca.

Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu - poinformowała PAP Joanna Ciesielska-Borowiec, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu.

PBG otrzymało od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2009 r., a osiem spółek z grupy PBG otrzymało od Raiffeisen Bank Polska zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o limit wierzytelności z 2007 r. - poinformowały spółki z grupy PBG w komunikatach.

Gaz-System ocenia, że upadłość PBG nie będzie skutkować opóźnieniem w realizacji budowy terminala LNG w Świnoujściu - poinformował Wojciech Kowalski, członek zarządu Gaz-Systemu.

Azoty Tarnów zakładają docelowo w strategii na lata 2012-2020 marżę EBIT na poziomie ponad 8 proc. i marżę EBITDA na poziomie ponad 14 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Azoty Tarnów do końca 2020 r. planują wejść do indeksu WIG 20. Chcą do tego czasu dwukrotnie zwiększyć przychody i wartość spółki. W tym celu będą przejmować podmioty w Polsce i za granicą - poinformował podczas konferencji Jerzy Marciniak, prezes ZA Tarnów.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszone kontrwezwanie na Azoty Tarnów - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że pozytywna odpowiedź na wezwanie Grupy Acron na akcje Azotów Tarnów zagrozi realizacji, ogłoszonej w środę nowej strategii spółki - podało MSP w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Kredyt Inkaso podczas walnego zwołanego na 9 lipca rozpatrzą uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu spółki do skupowania akcji własnych dających prawo do 20 proc. głosów, za maksymalnie 6,37 mln zł - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne.

Ronson zawarł umowy przedwstępne zakupu dwóch działek na warszawskim Mokotowie o łącznej powierzchni 118,4 tys. m kw. W ramach nowego projektu powstanie tam ponad 700 lokali. Wartość transakcji wynosi 83 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień", w którego imieniu występuje Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU, zwiększył swoje zaangażowanie w Globe Trade Centre do 6,77 proc. akcji i głosów na WZ spółki - podał GTC w komunikacie.

Portfel zamówień spółki Patentus wynosi obecnie 45 mln zł, z czego 21 mln zł pochodzi z umów zawartych z JSW i Kompanią Węglową - podała spółka w komunikacie prasowym.

Kurs praw do akcji spółki Kancelaria Medius wzrósł na otwarciu w debiucie na NewConnect o 30 proc., do 0,13 zł.

Tarnowski sąd ogłosił w środę upadłość likwidacyjną spółki budowlanej Poldim, spółki zależnej Trakcji-Tiltry, która była jednym z uczestników konsorcjum budującego odcinek autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami w Małopolsce.

Alior Sync, internetowy bank Alior Banku, rozpoczyna działalność i zamierza osiągnąć break-even po 24 miesiącach. W ciągu czterech lat bank chce zebrać 4,2 mld zł depozytów i udzielić 2,5 mld zł kredytów - poinformował Wojciech Sobieraj, prezes banku.

WALUTY

Niewielka skłonność do handlu i niskie obroty na polskiej walucie będą, zdaniem dilerów, dominującym obrazem rynku walutowego do czasu wyborów w Grecji. Scenariusze dla przyszłych kwotowań złotego będzie można budować dopiero w poniedziałek, kiedy arytmetyka polityczna w Grecji pokaże przyszłość tego kraju w strefie euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4591 a kurs złotego do euro na 4,3310 - poinformował NBP.

PRYWATYZACJA

Agencja Rozwoju Przemysłu do 2015 r. zostanie przygotowana do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że to nadrzędny cel dla zarządu ARP.

INWESTYCJE

Możliwe jest osiągnięcie poziomu 10 mld euro BIZ w 2012 roku, choć nie jest to pewne, ponieważ istnieje wiele czynników ryzyka, głównie zewnętrznych - poinformowała PAP Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

ENERGETYKA

Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenia, że handel na giełdzie gazu może ruszyć w czwartym kwartale tego roku.

ROLNICTWO

Skup zbóż w bieżącym sezonie nadal utrzymuje się na poziomie niższym niż przed rokiem - napisała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w ostatnim tygodniu w 4 na 5 regionów ceny pszenicy konsumpcyjnej spadały.

OPINIA

Do końca tego tygodnia sesje na warszawskim parkiecie powinny być spokojne. Inwestorzy będą czekali głównie na wygaśnięcie kontraktów terminowych w piątek, a także na wyniki wyborów parlamentarnych w Gracji oraz posiedzenie Fed. W opinii analityków dla rynku ważne będą sesje z początku przyszłego tygodnia.

Niższy odczyt inflacji w maju przemawia za utrzymaniem oprocentowania stóp na niezmienionym poziomie w lipcu, zmniejsza też perspektywę ich podwyżki we wrześniu - uważają analitycy JP Morgan. Poprzednio bank spodziewał się w 2012 r. kolejnej zwyżki o 25 pb.

Zdaniem ekonomistów HSBC, Credit Suisse i Capital Economics RPP w lipcu nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, a BNP Paribas zauważa, że po danych GUS o inflacji w maju maleje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - wynika z komentarzy banków do środowych danych GUS.

POLITYKA

Podczas wtorkowej wizyty w Wiedniu premier Węgier Victor Orban odrzucił centralistyczne dyrektywy Brukseli w sprawie rozwiązania kryzysu w UE.

SONDAŻE

Ponad dwie trzecie Niemców opowiada się za tym, by Grecja opuściła strefę euro. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov, którego rezultaty opublikowano w środę.

EKONOMIA

USA nałożyły grzywnę w wysokości 619 mln dolarów na holenderski ING Bank za naruszenie amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi i Kubie - poinformowały we wtorek wieczorem we wspólnym komunikacie nowojorska prokuratura i Departament Sprawiedliwości USA.

NBP

We wtorek, 12 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.194,94 mln zł wobec 31.293,11 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2534 USD i 99,80 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu ocen, że limity dostaw ropy z OPEC mogą być utrzymane - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 69 centów do 82,63 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 97,55-97,57 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o zamówieniach w przemyśle Japonii - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.421,50 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7415,75 USD/t.

W dniach 28 maja - 3 czerwca drożała wieprzowina, bydło, kurczęta, jęczmień i pszenica, a taniała kukurydza, żyto, indyki i odt. mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.(PAP)

pif/ ana/

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq