Trwa ładowanie...
d1ceb0z

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 17 listopada, 20.00

...

d1ceb0z
d1ceb0z

17.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zdementowała informacje o możliwości noweli budżetu na 2010 rok, po tym jak rząd zdecydowałby się na poważne zmiany w transferach do OFE.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem. Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-procentowego progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.

d1ceb0z

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom, że nie zna pomysłów dotyczących zawieszenia przekazywania składek do OFE, a dla niego ważne są pomyślne negocjacje z KE w sprawie redefinicji składek przesyłanych OFE.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego brak porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na 2011 rok nie wpłynie na polski budżet środków europejskich.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego nie ma ryzyka, aby sytuacja finansowa Irlandii mogła negatywnie wpłynąć na kraje Europy Środkowej lub spowodować efekt domina.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1ceb0z

Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz MFW zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego, zastrzegając, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia - ogłosił we wtorek szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Wielka Brytania jest gotowa wziąć udział w pomocy strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Irlandii - poinformował w środę brytyjski minister finansów George Osborne.

Węgry potrzebują 8-10 lat ostrej polityki fiskalnej i nadwyżki w handlu na poziomie 4 proc., aby możliwe było zredukowanie zadłużenia państwa do poziomu innych krajów w regionie - ocenił prezes banku centralnego Węgier Andras Simor podczas prezentacji na uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie.

d1ceb0z

Kryzys zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej pokazał, że kraje o słabszej kondycji muszą stać się bardziej konkurencyjne, ale nie znaczy to, że strefa euro jest zagrożona - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla stacji ARD.

Liczba bezrobotnych Brytyjczyków pobierających zasiłek niespodziewanie spadła w październiku 2010 r. o 3,7 tys., do 1,465 mln, po wzroście we wrześniu o 1,3 tys. - poinformowało w środę w komunikacie biuro statystyczne.

Niemiecki rząd potwierdził w środę plany stopniowego podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat - poinformowała minister pracy Ursula von der Leyen.

d1ceb0z

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W USA zanotowano mocny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 12 listopada o 14,4 proc. - podano w środę w komunikacie.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w październiku do 519 tys. w ujęciu rocznym, z 588 tys. we wrześniu po korekcie - podał w środę Departament Handlu USA w komunikacie.

d1ceb0z

BUDŻET

Senat zgłosił w środę poprawki do ustawy okołobudżetowej, zakładające m.in. rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych.

Senat opowiedział się w środę za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o akcyzie, która przewiduje 4 proc. wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe. Podwyżka nastąpi 1 stycznia 2011 r. Za głosowało 57 senatorów, 27 było przeciw, a 5 wstrzymało się.

DŁUG

W grudniu 2010 roku i, z dużym prawdopodobieństwem, w pierwszym kwartale 2011 roku nie będzie przetargu obligacji BGK dla KFD - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

d1ceb0z

MF sprzedało obligacje DS1020 za 3,0 mld zł przy popycie 4.866,06 mln zł i średniej rentowności 5,772 proc. - podał resort w środę w komunikacie.

WSKAŹNKI

Wzrost stawki podatku VAT oraz podwyżka opłaty paliwowej mogą przełożyć się na wzrost detalicznych cen paliw o 5-7 gr/l od stycznia 2011 roku - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz rynku POPiHN. Do wakacji ceny wzrosną o 20-25 gr/l. Średnioroczny wzrost cen w 2011 roku wyniesie ok. 5-10 proc., w porównaniu z 10-15 proc. w 2010 roku.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,08 proc. i wyniósł 2680,57 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc., do 5.692,56 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,79 proc. i wyniósł 3.792,35 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,55 proc., do 6.700,07 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,63 proc. do 22.079,12 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,15 proc. i wyniósł 9.811,66 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,9 proc. i wyniósł 2.838,86 pkt. (PAP)

SPÓŁKI

Strategia Grupy Lotos do 2015 roku zakłada uzyskanie wydobycia rzędu 24 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli około 1,2 mln ton rocznie - poinformowała spółka w komunikacie.

W 2015 roku marża EBITDA Grupy Lotos powinna wynieść co najmniej 9 proc., a stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału co najmniej 12 proc. - poinformowała spółka w opublikowanej w środę strategii do roku 2015.

Strategia Grupy Lotos do 2015 roku zakłada osiągnięcie poziomu 30 proc. udziału w krajowym rynku benzyn, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego - poinformował Lotos w komunikacie.

Kierunki rozwoju Grupy Lotos do 2020 roku przewidują zwiększenie dostępu do wydobywalnych zasobów węglowodorów, z dążeniem do osiągnięcia ok. 330 milionów baryłek ekwiwalentu ropy - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Lotos zamierza od przyszłego roku rozpocząć budowę sieci stacji w segmencie ekonomicznym - poinformował na konferencji prasowej Maciej Szozda, wiceprezes Lotosu do spraw handlu.

Grupa Lotos zamierza finansować inwestycje m.in. pozyskując partnerów, przeprowadzając IPO spółek-córek i sprzedając aktywa niezwiązane z działalnością podstawową - podała firma w strategii. Jednak do czasu zakończenia prywatyzacji Lotos nie będzie podejmować żadnych kroków w zakresie sprzedaży bądź upublicznienia spółek z grupy, poza trwającym już procesem sprzedaży Lotos Parafiny. Finalizacji tej transakcji można spodziewać się w I kwartale 2011 roku.

Eureko rozpoczęło sprzedaż do 11.223.818 akcji PZU, stanowiących około 12,9 proc. kapitału spółki. Sprzedaż akcji odbędzie się w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu i skierowana będzie do inwestorów instytucjonalnych - poinformowała spółka w komunikacie.

Kulczyk Holding otrzymał od Ministerstwa Skarbu Państwa zaproszenie do rozmów w sprawie kupna Enei, po tym jak spółce skończył się okres wyłączności w negocjacjach - poinformowała PAP Marta Wysocka, rzecznik Kulczyk Holding.

Ukraińska spółka Geo Alliance, która zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, zamierza zadebiutować na GPW. Prospekt emisyjny firmy został właśnie zatwierdzony, a jego publikacja nastąpić ma w czwartek - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Comarch spodziewa się dobrych wyników w IV kw., nie jest wykluczone, że mogą one okazać się lepsze r/r. W całym 2010 r. grupa spodziewa się wyższego zysku netto i operacyjnego niż w 2009 r., a przychody mogą przekroczyć 700 mln zł - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes Comarchu Konrad Tarański.

Comarch spodziewa się dobrych wyników w IV kw., nie jest wykluczone, że mogą one okazać się lepsze r/r. W całym 2010 r. grupa spodziewa się wyższego zysku netto i operacyjnego niż w 2009 r., a przychody mogą przekroczyć 700 mln zł - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes Comarchu Konrad Tarański.

W czwartym kwartale tego roku zysk netto Alior Banku może wynieść 7,5-10 mln zł, choć w całym roku 2010 spółka wykaże stratę. W 2011 roku Alior Bank chce osiągnąć 100 mln zł zysku netto - poinformował na konferencji prezes banku Wojciech Sobieraj.

Grupa Lux Med, która uruchomiła latem pierwszy, jednodniowy szpital, planuje budowę i uruchomienie w 2013 roku w Warszawie kolejnego, wieloprofilowego szpitala, na który może wydać ok. 100 mln zł - poinformowała podczas konferencji prasowej prezes Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz-Kaczyńska.

Fundusz private equity Mid Europa Partners może nie wcześniej niż w 2012 roku rozważyć sprzedaż Grupy LUX MED i chociaż nie wyklucza wyjścia z tej inwestycji poprzez giełdę, to jednak skłania się raczej ku sprzedaży inwestorowi - poinformował dziennikarzy partner w Mid Europa Matthew Strassberg. Mid Europa jest gotowy zainwestować w LUX MED jeszcze ok. 100 mln euro.

Polska Grupa Farmaceutyczna po trzech kwartałach 2010 roku podtrzymała prognozy wyników finansowych, ale ze względu na słabszą dynamikę rynku farmaceutycznego w IV kwartale widzi ryzyko niewykonania zakładanych 6 mld zł sprzedaży w skali do 5 proc. - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Zarząd Zakładów Azotowych Puławy zwołał na 16 grudnia tego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma zdecydować o przeznaczeniu na dywidendę 19,1 mln zł, co daje 1 zł na akcję - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

NWR dostał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad Bogdanką - poinformował w komunikacie Dom Maklerski Banku Handlowego, który jest pośredniczącym w wezwaniu.

Bomi prognozuje, że w 2010 roku strata netto grupy wyniesie 102,9 mln zł. W 2011 roku planowany jest zysk netto na poziomie 19,2 mln zł, a w 2012 roku zysk ma wynieść 49,3 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Czeski EPH jest nadal zainteresowany udziałem w prywatyzacji Enei, ale nie informuje, czy otrzymał zaproszenie do negocjacji od resortu skarbu.

Warimpex, austriacka spółka zajmująca się działalnością deweloperską oraz budowaniem i prowadzeniem hoteli na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, przeprowadzi w Polsce program emisji obligacji o wartości 300 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Warimpex, który ma po trzech kwartałach ponad 75 mln euro przychodów i prawie 5 mln euro zysku netto, jest zadowolony z tegorocznych wyników i liczy na udany czwarty kwartał. Spółka spodziewa się też znaczącej poprawy wyników w przyszłym roku - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

Warimpex planuje uruchomić pierwszą transzę obligacji z trzyletniego programu wartego 300 mln zł jeszcze w tym roku, średnia wartość transz może wynieść 80-120 mln zł. CAPEX na przyszły rok to 30-40 mln euro - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

Pierwszy dzień notowań na rynku NewConnect praw do akcji serii D spółki Remedis odbędzie się 19 listopada - poinformowała giełda w środowym komunikacie.

Kredyt Inkaso podpisał list intencyjny w sprawie zakupu większościowych udziałów w Kancelarii Prawniczej "FORUM" radca prawny Krzysztof Pilus i s-ka - podał Kredyt Inkaso w środowym komunikacie.

Do końca przyszłego roku grupa Eko Holding chce poprzez rozwój organiczny i akwizycje zwiększyć liczbę sklepów EKO do trzystu, prowadzi intensywne rozmowy na temat akwizycji zarówno w segmencie detalicznym, jak i dystrybucyjnym - poinformowali na środowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Blirt Biolab Innovative Research Technologies, firma badawczo - rozwojowa prowadząca działania w zakresie biotechnologii medycznej i farmaceutycznej, chce na przełomie listopada i grudnia przeprowadzić ofertę prywatną o wartości 15-25 mln zł. W styczniu 2011 roku spółka planuje zadebiutować na rynku NewConnect - poinformował Blirt w komunikacie prasowym.

City Interactive ocenia, że wypracowanie 35-40 mln zł zysku netto w 2011 r., co wynika z uchwalonego przez NWZA programu motywacyjnego, jest realne, a nawet możliwe do przekroczenia - wynika z wypowiedzi Marka Tymińskiego, prezesa spółki. W jego ocenie sprzedaż gry Sniper może w styczniu lub lutym przekroczyć 1 mln szt. Sniper II, który ma trafić na rynek w lipcu lub sierpniu 2011 r., ma przynieść znacznie wyższy wolumen sprzedaży.

Plast-Box dzięki realizacji strategii do roku 2013 zamierza zwiększyć asortyment produkcji i mocniej zaistnieć w opakowaniach dla przemysłu spożywczego. Spółka zapowiada ponadto zwiększenie wskaźnika rentowności netto do 9,3 proc. w 2013 roku. Spółka wyda na inwestycje 22 mln zł - poinformował PAP w wywiadzie Jarosław Koźlik, prezes spółki.

Elektrotim spodziewa się lepszych wyników w 2011 roku, mogą one jednak ponownie pogorszyć się w 2012 roku. Skonsolidowany portfel zamówień spółki może wzrosnąć do 150 mln zł w tym roku - wynika z wypowiedzi Andrzej Diakuna, prezesa spółki.

Polska Grupa Farmaceutyczna nie wyklucza wprowadzenia Central European Pharmaceutical Distribution, czyli swojej spółki zajmującej się detaliczną sprzedażą leków, na warszawską giełdę. Decyzja w tej sprawie może zapaść do połowy 2011 roku - poinformował dziennikarzy Jacek Szwajcowski, prezes PGF.

BSC Drukarnia Opakowań, która w najbliższych dniach przeprowadzi pierwszą publiczną ofertę akcji, prognozuje, że w 2010 roku osiągnie 14,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto oraz 101,1 mln zł przychodów ze sprzedaży. W 2011 roku zysk netto grupy ma wzrosnąć do 15,1 mln zł, a przychody do 110 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Dom Development, za przekazany MPWiK kolektor sanitarny na Białołęce, w ciągu 3 lat dostanie około 40 mln zł, połowa tej kwoty pojawi się w zysku dewelopera - poinformował PAP Janusz Zalewski, wiceprezes Dom Development.

WALUTY

Euro-złoty będzie w najbliższym czasie podążał za rynkami światowymi, zwłaszcza kursem euro-dolara oraz informacjami dotyczącymi sytuacji w Irlandii - poinformowali w środę dilerzy walutowi. Na rynku długu głównym wydarzeniem był w środę przetarg obligacji 10-letnich, jednak krzywa rentowności nie zanotrowała większych wahań.

Narodowy Bank Polski ustalił w środę kurs złotego do dolara na 2,9217 wobec 2,8937 we wtorek, a kurs złotego do euro na 3,9510 wobec 3,9348 we wtorek - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3481 USD i 112,50 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

200 mld euro będą kosztować sieci przesyłowe i połączenia energetyczne, które zapewnią zintegrowanie rynku energii w UE i bezpieczeństwo energetyczne - ogłosiła w środę Komisja Europejska. Połowę miałby zapewnić sektor prywatny, połowę będą stanowić środki publiczne.

MOTORYZACJA

Produkcja samochodów w 2010 r. będzie o 0,8-1,4 proc. niższa niż w 2009 r. i wyniesie 859-864 tys. - prognozuje AutomotiveSuppliers.pl. W 2011 roku produkcja samochodów może być wyższa od tegorocznej o 50-70 tys. sztuk, zaś eksport branży samochodowej w 2010 r. wzrośnie rdr o 8-10 proc. do 17-17,4 mld euro.

POLITYKA

14 posłów deklaruje, mniej lub bardziej oficjalnie, zainteresowanie przystąpieniem do nowego klubu parlamentarnego. Do jego utworzenia przekonywali w środę posłów PiS twórcy stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" - wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do stowarzyszenia i PiS.

OPINIA

Na giełdzie w środę indeks WIG 20 zakończył sesję neutralnie, a analitycy uważają, że teraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz powrotu do wzrostów niż korekta spadkowa. Sporo jednak będzie zależało od zachowania giełd w USA.

Nowe stanowisko członka RPP Andrzeja Bratkowskiego, który obecnie opowiada się za odczekaniem ze zwyżką stóp procentowych zmienia rozkład głosów w Radzie i czyni listopadową zwyżkę mało prawdopodobną - ocenił w środowym komentarzu bank Credit Suisse (CS).

Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza kondycja finansów publicznych w Polsce już przed kryzysem była hamulcem rozwoju gospodarczego. Uważa on, że rząd mógł zdecydować się na radykalniejsze rozwiązania, aby zmienić tą sytuację.

Analitycy JP Morgana i Barclays Capital spodziewają się wysokiego, co najmniej 10-procentowego przyrostu produkcji przemysłowej sprzedanej za październik.

Polska jest jednym z najprężniej rozwijających się państw regionu, ale rosnące obciążenie długiem publicznym oraz wszelki niekorzystny obrót wydarzeń w eurostrefie są dla niej ryzykiem coraz wyraźniej widocznym.

Rynki akcyjne Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin wciąż utrzymują swoją wysoką atrakcyjność inwestycyjną, a indeksy giełdowe w tych krajach powinny dalej osiągać ponadprzeciętne wyniki. Dalej rosnąc powinny również ceny surowców - uważa Mark Mobius zarządzający funduszami Templeton na rynkach wschodzących.

Miedź na giełdzie metali w Londynie może stanieć do 7,6 tys. USD za tonę. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Europie i możliwej pomocy dla irlandzkich banków - uważa Charles Cooper, analityk Oriel Securities Ltd. w Londynie.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje z powodu obaw, że Chiny zintensyfikują działania mające na celu schłodzenie gospodarki. Nie słabną też obawy o kryzys zadłużenia w Europie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 14 centów do 82,20 USD.

Ceny miedzi podczas tej sesji spadają w Londynie o ponad 1 proc. Nie znikają obawy inwestorów, że Chiny schłodzą swoją gospodarkę, a to spowoduje spadek popytu na surowce - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie staniała do 8.044,00 USD za tonę, o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8107,50 USD/t.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 10:00 83,81-83,83 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 7,29 mln baryłek, czyli o 2,0 proc., do 357,6 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). (PAP)

osz/ ana/

d1ceb0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ceb0z