Trwa ładowanie...
d4fzy1p

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 8 sierpnia, 17.00

...
Share
d4fzy1p

08.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. wyniesie co najwyżej 2,5 proc., a prawdopodobnie mniej, jednak nie mniej niż 2 proc. - powiedział główny ekonomista MF Ludwik Kotecki. Dodał, że sierpniowa weryfikacja prognoz wzrostu PKB w 2013 r. będzie ostateczną bazą dla budżetu na 2013 rok. Kotecki dodał, że wzrost PKB w całym 2012 roku nie będzie niższy niż 2,5 proc., a w II kwartale gospodarka urosła o 2,9 proc.

d4fzy1p

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu spadły o 0,9 proc., po spadku w czerwcu o 1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander. Zdaniem autorów raportu tendencja spadkowa utrzymuje się od kilkunastu miesięcy.

Zbiory zbóż podstawowych w 2012 r. wyniosą 22,8-23,5 mln ton - powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Resort rolnictwa ocenia, że zbiory będą o 6-3 proc. niższe rdr.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w ostatnim tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej spadały we wszystkich 5 regionach.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d4fzy1p

Eksport Niemiec spadł w czerwcu 2012 r. o 1,5 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście w maju o 4,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

W Niemczech w czerwcu 2012 r. produkcja przemysłowa spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,7 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 1,6 proc. w II kwartale 2012 r. - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu.

BUDŻET

d4fzy1p

Mimo słabszych dochodów z VAT, ogółem dochody budżetu powinny zostać wykonane - ocenił w środę główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki. Jego zdaniem stopa bezrobocia na koniec roku może przekroczyć 13 proc.

Włoski parlament przyjął we wtorek dekret w sprawie "przeglądu wydatków" publicznych, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT-u w październiku. Cięcia dotyczą głównie opieki zdrowotnej i administracji publicznej.

DŁUG

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski, a ich perspektywa jest stabilna - wynika z komunikatu S&P. Agencja zaznacza, że mogłaby rozważyć podwyżkę ratingu w przypadku podjęcia dalszych reform strukturalnych oraz sprowadzenia poziomu długu publicznego poniżej pierwszego progu ostrożnościowego.

d4fzy1p

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating kredytowy dla Niemiec na najwyższym możliwym poziomie AAA - poinformował Fitch w komunikacie.

WSKAŹNIKI

FootFall Index Polska w tygodniu od 30 lipca do 5 sierpnia wzrósł o 4,5 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 3,1 proc.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks znikował w tygodniu zakończonym 3 sierpnia 2012 r. o 1,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

d4fzy1p

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w lipcu 2012 r. 90 pkt. wobec 91 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Wskaźnik medialności recesji w lipcu spadł o 14 proc. i był to pierwszy spadek wskaźnika od marca - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

HANDEL

W lipcu 2012 roku zarejestrowano 11.137 nowych pojazdów jednośladowych, co oznacza wzrost o 1,7 proc. rdr i wzrost o 17,1 proc. mdm - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

d4fzy1p

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 8.881,16 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.160,99 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2012 roku spadł do 167,6 mln zł z 233,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się zbliżony do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 162,1 mln zł.

Strata netto grupy Banku BGŻ w II kwartale 2012 roku wyniosła 1,02 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał 26,5 mln zł zysku netto - poinformował bank w raporcie.

Bank BGŻ zakłada w strategii, że niezbędne będzie dokapitalizowanie banku, w efekcie czego współczynnik wypłacalności wzrośnie do docelowego poziomu 12 proc. - poinformował bank w raporcie.

Stalprofil spodziewa się, że wyniki grupy za 2012 rok nie będą gorsze niż rok wcześniej. Jednostkowo Stalprofil może natomiast pokazać przychody zbliżone rok do roku przy niższym zysku netto - poinformował PAP prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

Konsorcjum Stali spodziewa się w 2012 roku spadku wyników finansowych w porównaniu do roku ubiegłego. Spółce nie uda się osiągnąć 2 proc. rentowności netto - poinformował w rozmowie z PAP prezes Konsorcjum Stali, Robert Wojdyna.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka spodziewa się, że tegoroczne wyniki firmy będą lepsze niż w 2011 roku. Spółka będzie kontynuować wypłatę dywidendy, planuje też zwiększyć moce produkcyjne na Ukrainie, gdzie popyt rozwija się najszybciej.

Impel do końca 2014 roku planuje przeznaczyć od 100 do 200 mln zł na akwizycje. Spółka jest obecnie na etapie finalizacji akwizycji trzech podmiotów z segmentów zarządzania nieruchomościami i bezpieczeństwa - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela. Prezes podtrzymał, że jednym z celów spółki na koniec roku jest osiągnięcie zysku netto na poziomie zbliżonym do tego wypracowanego przez nią w 2011 roku.

Impel do końca 2014 roku planuje przeznaczyć od 100 do 200 mln zł na akwizycje. Spółka jest obecnie na etapie finalizacji akwizycji trzech podmiotów z segmentów zarządzania nieruchomościami i bezpieczeństwa - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela. Prezes podtrzymał, że jednym z celów spółki na koniec roku jest osiągnięcie zysku netto na poziomie zbliżonym do tego wypracowanego przez nią w 2011 roku.

Impel uczestniczy w procesie sprzedaży przez Regionalny Fundusz Gospodarczy 100 proc. akcji spółki LOT Catering - poinformował PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela. Proces sprzedaży LOT Catering znajduje się obecnie na etapie due diligence, do którego dopuszczone zostało 6 podmiotów.

Alma Market złożyła zapisy na akcje nowej emisji Vistuli, korzystając ze wszystkich przysługujących jej praw poboru - poinformował PAP Jerzy Mazgaj, prezes i główny akcjonariusz Alma Market oraz przewodniczący rady nadzorczej Vistuli. Ocenił, że cała oferta Vistuli powinna zostać objęta.

Alma Market zanotowała w pierwszym półroczu tego roku kilkanaście procent wzrostu sprzedaży. Spółka podtrzymuje, że celem na ten rok jest wzrost przychodów o 20 proc. rok do roku - poinformował w rozmowie z PAP Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market.

Rada pracowników Zakładów Azotowych Puławy nie zgadza się na konsolidację, której liderem byłyby ZA Tarnów - wynika ze stanowiska rady, przesłanego do Ministerstwa Skarbu Państwa.

Marvipol znalazł w lipcu nabywców na 37 mieszkań. Od początku roku spółka sprzedała 209 mieszkań - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Madkom, spółka z branży informatycznej, zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 9 sierpnia - podała giełda w komunikacie.

WALUTY

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. wyniesie co najwyżej 2,5 proc., a prawdopodobnie mniej, jednak nie mniej niż 2 proc. - powiedział główny ekonomista MF Ludwik Kotecki. Dodał, że sierpniowa weryfikacja prognoz wzrostu PKB w 2013 r. będzie ostateczną bazą dla budżetu na 2013 rok. Kotecki dodał, że wzrost PKB w całym 2012 roku nie będzie niższy niż 2,5 proc., a w II kwartale gospodarka urosła o 2,9 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3040, a kurs złotego do euro na 4,0918 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2336 USD i 96,68 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

NBP

We wtorek, 7 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.935,89 wobec 29.890,67 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

ROLNICTWO

Chiński rząd prowadzi interwencyjny zakup wieprzowiny, by ustabilizować rynek. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform zapowiedziała kontynuację skupu, która pozwoli zminimalizować straty rolników po spadku cen żywca.

Rosja walczy z suszą, która już zniszczyła 5,3 mln hektarów zasiewów. Rosyjscy analitycy, z którymi rozmawiała PAP prognozują, że wzrosną ceny mąki, chleba i mięsa. W syberyjskich parafiach odprawiane są nabożeństwa w intencji deszczu.

FUNDUSZE

Lipcowe saldo wpłat i umorzeń Pioneer Pekao TFI było ujemne i wyniosło minus 46,1 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej wyniosło minus 140 mln zł - poinformowało TFI w komunikacie prasowym.

OPINIA

Bank Morgan Stanley obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski z 2,7 do 2,6 proc. na 2012 r. i z 3,6 do 2,1 proc. na 2013 r. - wynika ze środowego raportu poświęconego gospodarkom regionu. Bank obecnie spodziewa się, że do końca 2013 r. RPP obniży stopy procentowe o 100 pb.

Amerykańska Rezerwa Federalna jest bezsilna w przywróceniu gospodarki USA do zdrowia. Najlepsze, co może zrobić, to odsunąć "zawieruchę" w czasie - ocenia Mohamed El-Erian, prezes Pacific Investment Management Co.

UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce jak najszybciej rozdysponować wolne zasoby częstotliwości z pasma 1800 MHz. Plany UKE przewidują też przydzielenie w 2013 roku częstotliwości z pasm 800 MHz i 2600 MHz w ramach aukcji - podał Urząd w komunikacie na temat wyników konsultacji przetargu na 1800 MHz.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższych poziomów od ponad 2 miesięcy. Inwestorzy wyprzedają kontrakty oceniając, że ostatnie wzrosty notowań ropy były przesadzone, zwłaszcza że słabnie zapotrzebowanie na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 50 centów do 93,17 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,70-111,72 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,73 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 369,86 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

W Polsce średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 3 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W Polsce średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 1 gr, zaś cena oleju napędowego nie zmieniła się - wynika z analiz e-petrol.pl.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o spowolnienie w gospodarce Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.536,25 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7525,25 USD/t.

Pierwsze w Chinach centrum handlu pierwiastków ziem rzadkich utworzyło w środę chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Zadaniem ośrodka będzie koordynacja obrotu międzynarodowego tymi surowcami.

(PAP)

pif/ asa/

d4fzy1p

Podziel się opinią

Share
d4fzy1p
d4fzy1p