Trwa ładowanie...
d3wdrxo
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 20 grudnia, 17.00

...

Share
d3wdrxo

20.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w listopadzie 2011 r. wyniosła rdr 3,0 proc. wobec 2,8 proc. w październiku - podał NBP we wtorek w komunikacie.

d3wdrxo

Listopadowe dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła powyżej oczekiwań o 8,7 proc. rdr, zwiększają prawdopodobieństwo, że wzrost gospodarczy w 2011 roku wyniesie ponad 4 proc. PKB - ocenia Rada Gospodarcza przy premierze we wtorkowym biuletynie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w listopadzie do 685 tys. w ujęciu rocznym, z 627 tys. w październiku po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Bank centralny Szwecji Riksbank obniżył swoją główną stopę procentową o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie we wtorek.

d3wdrxo

Bank centralny na Węgrzech podwyższył we wtorek stopy procentowe o 50 pkt bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Komisja Europejska, podobnie jak EBC, jest zaniepokojona, że nowymi przepisami rząd Węgier chce ograniczyć niezależność swojego banku centralnego. Przewodniczący KE wysłał w tej sprawie list do premiera Viktora Orbana radząc mu wycofanie projektu z parlamentu.

BUDŻET

Uchylenie procedury nadmiernego deficytu, która została nałożona na Polskę, odbędzie się nawet jeśli deficyt sektora finansów publicznych będzie w wysokości 3,5 proc. PKB - wynika z informacji PAP uzyskanych w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarczych i Walutowych (DG Ecfin) oraz Ministerstwie Finansów.

d3wdrxo

Od 2013 roku waloryzacja rent i emerytur powróci do systemu procentowego - poinformował PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Polska chce, by z umowy o pakcie fiskalnym zniknął zapis o szczytach eurolandu oraz by w posiedzeniach eurogrupy uczestniczyli ministrowie finansów spoza euro; będzie też zabiegać o doprecyzowanie mandatu EBC - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Polska nie planuje wcześniejszego, przed wejściem do euro, przyjęcia zasad fiskalnych z nowego negocjowanego międzyrządowego paktu na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej - powiedział w Brukseli we wtorek minister finansów Jacek

Parlament Węgier przyjął we wtorek budżet na 2012 rok przewidujący nowe posunięcia oszczędnościowe, w sytuacji gdy kraj chce negocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pomoc antykryzysową.

d3wdrxo

DŁUG

Zapadalność długu zagranicznego w 2012 roku, według stanu na 31 października 2011 roku, wynosi 3.671 mln euro - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Obligacje rynkowe zapadające w 2012 roku, według stanu na 31 października 2011 roku, mają wartość 101,272 mld zł - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec października 2011 r. wyniosło 69,5 proc. całości zadłużenia wobec 69,1 proc. na koniec września 2011 roku - podał resort finansów w komunikacie.

d3wdrxo

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października 2011 roku spadło o 941,4 mln zł, czyli o 0,1 proc. i wyniosło 761.106,2 mln zł - podało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Hiszpania sprzedała we wtorek bony skarbowe o wartości 5,64 mld euro, czyli więcej niż maksimum określone w aukcji na poziomie 4,5 mld euro.

Podczas poniedziałkowej telekonferencji ministrów finansów Unii Europejskiej nie została określona kwota jaką Polska i inne kraje spoza strefy euro mogą wesprzeć MFW, decyzję podejmie Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski - poinformowała PAP Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy resortu finansów.

Czechy ogłosiły w poniedziałek, że nie podjęły jeszcze decyzji o udziale we wsparciu MFW w celu ratowania strefy euro, nie potwierdzając komunikatu ministrów finansów UE, z którego wynika, że są w grupie czterech krajów spoza euro wyrażających taki zamiar.

d3wdrxo

Japonia rozważa zakup chińskich obligacji rządowych w celu dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego oraz wzmocnienia współpracy z drugą największą gospodarką na świecie - podał rosyjski portal informacyjny vesti.ru.

WSKAŹNIKI

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł niespodziewanie w grudniu 2011 r. do 107,2 pkt ze 106,6 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo we wtorek w komunikacie.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w grudniu 2011 roku w stosunku do ostatniego listopadowego pomiaru do 23,9 pkt. z 28,3 pkt. Połowa bankowców uważa, że sytuacja bankowości w 2012 roku będzie gorsza niż obecnie - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2011 roku wyniesie 4,53 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na styczeń 2012 r. wyniósł 5,6 pkt wobec 5,6 pkt poprzednio - podała we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,49 proc. i wyniósł 8.336,48 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.215,93 pkt.

GPW zamierza uruchomić w marcu 2012 roku indeks regionalny, grupujący notowane na warszawskiej giełdzie spółki zagraniczne - poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes GPW Ludwik Sobolewski.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych spodziewa się w przyszłym roku debiutów kolejnych zagranicznych spółek - powiedział we wtorek prezes GPW, Ludwik Sobolewski.

GPW chce wypłacać w kolejnych latach blisko 100 proc. zysku na dywidendę - powiedział we wtorek prezes GPW, Ludwik Sobolewski.

KGHM Polska Miedź podpisała z China Minmetals Corporation umowę ramową na sprzedaż katod miedzianych w latach 2012-2016. Wartość umowy szacowana jest, w zależności od poziomu wykorzystania opcji ilościowej, od 1,83 mld USD (6,3 mld zł) do 3,66 mld USD (12,6 mld zł) - podał KGHM w komunikacie.

W segmencie wydobycia Tauron odnotuje w 2011 roku poprawę rok do roku, ale produkcja węgla będzie mniejsza od wcześniejszych założeń o kilkaset tysięcy ton. Z powodu stosunkowo łagodnej zimy wolumeny sprzedaży ciepła będą o kilka procent niższe rok do roku - poinformowali przedstawiciele spółki na wtorkowym spotkaniu prasowym.

Tauron zakłada, że teoretycznie jeszcze w grudniu możliwy jest wybór wykonawcy bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Grupa Tauron, która kosztem ponad 4,6 mld zł przejęła od Vattenfalla Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE) zamierza w ciągu maksymalnie 15 miesięcy w pełni zintegrować przejęte aktywa z własnymi strukturami - wynika z informacji grupy.

Orco Property Group porozumiała się z większością obligatariuszy Orco Germany, w sprawie zastąpienia całego długu tej spółki pochodzącego z obligacji zapadających 30 maja 2012 r., w wysokości 129,11 mln euro, na obligacje zamienne na akcje wyemitowane przez Orco Property Group - podała spółka w komunikacie.

Getin Noble Bank dostał od UOKiK karę w wysokości 5,9 mln zł. Urząd stwierdził, że bank złamał prawo nieprecyzyjnie określając warunki umowy kredytowej - poinformował na stronie internetowej UOKiK.

Spółka Action spodziewa 20-30 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży w 2012 roku, ponadto liczy na rekordowe przychody w IV kwartale 2011 roku, gdzie dynamika wzrostu ma wynieść 60 proc. rdr - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Bieliński, prezes Action.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na akcjonariusza Polrestu, cypryjską spółkę Thabino Holdings Limited 100 tys. zł kary m.in. za niepowiadomienie KNF w ustawowym terminie o przekroczeniu progu 25 proc. liczby głosów na WZA Polrestu, które nastąpiło w czerwcu 2010 r. - podała KNF w komunikacie.

Kurs praw do akcji spółki Star Fitness, działającej w branży fitness, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 39,5 proc. do 2,79 zł.

Vivid Games, polski producent gier komputerowych, chce zadebiutować w I połowie 2012 r. na rynku NewConnect. Środki z emisji prywatnej spółka zamierza przeznaczyć na rozwój produktów i umocnienie pozycji na rynkach zagranicznych - podał Vivid Games w komunikacie prasowym.

Wydawnictwo Ad Music zadebiutuje na NewConnect w środę, 21 grudnia - podała GPW w komunikacie.

MNI poinformował w komunikacie, że jego spółka zależna MNI Telecom kupiła 260.900 sztuk akcji MNI, czyli 0,264 proc. kapitału, aby zapobiec "bezpośrednio zagrażającej spółce poważnej szkodzie". Prezes MNI wyjaśnił w rozmowie z PAP, że taki ruch był podyktowany obawą o wrogie przejęcie MNI, ale nie powiedział czy ma podstawy do takich obaw.

Sprzedaż gry Sniper: Ghost Warrior, wyprodukownej i wydanej przez spółkę City Interactive przekroczyła 2 mln sztuk - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wśród sześciu wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na "Wytworzenie i wdrożenie centralnego systemu przetwarzania dla Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym ze świadczeniem usług gwarancyjnych oraz utrzymania i rozwoju systemu" jest: Asseco Poland, konsorcjum Wasko oraz konsorcjum Qumak-Sekom i Infovide-Matrix - poinformował PAP Mariusz Klink z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wartość zamówienia jest szacowana na 140 mln zł netto.

Portfel zleceń Mostostalu Płock na 2012 rok wynosi 115 mln zł. Na 2013 rok spółka pozyskała do tej pory zlecenia na łączną kwotę 25 mln zł - poinformował PAP prezes Mostostalu Płock, Wiktor Guzek. Spółka liczy na udział w projektach energetycznych w ramach grupy Mostostalu Warszawa.

Grupa Telekomunikacji Polskiej planuje dokonać rebrandingu oferowanych przez TP usług stacjonarnych na Orange w przyszłym roku - powiedział PAP rzecznik TP Wojciech Jabczyński.

Kopex przystąpił do realizacji kontraktu zawartego pomiędzy Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy a kontrahentem argentyńskim Yacimiento Carbonifero Rio Turbio, o łącznej wartości 27,3 mln euro brutto - poinformował Kopex w komunikacie.

ED Invest podpisał list intencyjny z Domex Bulwary Saskie, w którym strony chcą do 31 stycznia 2012 r. zawrzeć umowę o realizacji inwestycji "Bulwary Saskie" na Pradze Południe w Warszawie. Projekt hotelowo-usługowy powstałby na działce o powierzchni 3,35 ha - podał ED Invest w komunikacie.

Działający na rynku radiologii i medycyny nuklearnej Synektik planuje w połowie 2013 roku zakończyć budowę drugiego zakładu produkcji radiofarmaceutyków w ramach współpracy ze spółką Euromedic Diagnostic Polska. W celu sfinansowania projektu spółka rozważa m.in. emisję akcji o wartości ok. 15 mln zł - poinformował PAP wiceprezes Synektik, Dariusz Korecki.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI zmniejszyły zaangażowanie w City Interactive do 4,97 proc. w kapitale zakładowym i głosach na WZA - poinformowała spółka w komunikacie.

Wszystkie fundusze zarządzane przez ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zmniejszyły łączne zaangażowanie w Fabrykach Mebli Forte do 0,96 proc. z wcześniejszych 6,59 proc. akcji i głosów na WZ spółki - poinformowały Fabryki Mebli Forte w komunikacie.

Trzy fundusze zarządzane przez Noble Funds TFI (Noble Funds Fundusz Inwestycyjny Otwarty, Noble Fund 2DB Fundusz Inwestycyjny Zamknięty oraz Noble Fund Opportunity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty) zwiększyły udział w Prima Moda do 6,93 proc. głosów z 4,14 proc. głosów - podała Prima Moda w komunikacie.

Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości elektronicznej w III kwartale 2011 roku wzrosła do 9,89 mln z 9,62 mln w II kwartale - wynika z danych Związku Banków Polskich.

W połowie przyszłego roku Azoty Tarnów SA zakończą budowę instalacji, która pozwoli na odbiór popiołów wytworzonych w zakładowej elektrociepłowni i ich ponowne wykorzystanie. Inwestycję o wartości około 19 mln zł dofinansowuje Unia Europejska.

PGE Elektrownia Opole oddaliła w całości protest Alstomu od decyzji w sprawie wyboru wykonawcy na budowę bloków energetycznych w Opolu - poinformował PAP Łukasz Witkowski, rzecznik PGE.

Grupy PHN nie wyklucza, że wartość jej oferty publicznej może wynieść blisko 3 mld zł, jeśli weźmie się pod uwagę wartość nieruchomości jakimi dysponuje - poinformował Wojciech Papierak, prezes Grupy PHN.

WALUTY

Wtorek upłynął pod znakiem stopniowego umocnienia złotego, czemu sprzyjało umocnienie euro wobec dolara, pozytywny komunikat agencji ratingowej Moody's dotyczący polskiego ratingu, udana aukcja hiszpańskich papierów dłużnych oraz wciąż realna możliwość przewalutowania środków europejskich na rynku przez BGK. Jeśli w najbliższych dniach nie pojawią się negatywne informacje z zagranicy jest szansa, że złoty będzie się dalej umacniał w kierunku 4,40 za euro. Na rynku długu aktywność inwestorów jest ograniczana przed końcem roku, z każdym dniem można spodziewać się spadku liczby transakcji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4148 a kurs złotego do euro na 4,4635 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3074 USD i 101,88 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

PRYWATYZACJA

Fundusz Kolejowy będzie dysponował w 2012 r. kwotą 1 mld 85,9 mln zł, z czego wyda 987 mln 249,1 tys. zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na wykup przez Skarb Państwa udziałów w PKP PLK od PKP SA.

OPINIA

W przyszłym roku deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,8 proc. PKB, a realny wzrost PKB wyniesie 2,3 proc. - prognozuje agencja ratingowa Moody's we wtorkowym raporcie.

KADRY

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że nie obejmie przewodnictwa Komisji Trójstronnej. Powtórzył, że komisją powinien kierować minister finansów Jacek Rostowski.

SONDAŻE

Deklarowana przez Polaków przeciętna wysokość wydatków na prezenty wynosi 326 zł i jest to kwota o 29 zł wyższa niż zakładane przed rokiem wydatki na świąteczne upominki - wynika z grudniowego sondażu TNS OBOP. Poza prezentami, na organizację świąt Polacy planują wydać przeciętnie 443 zł, wobec 446 zł planowanych w 2010 r.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu oczekiwań, że zapasy surowca w USA spadły w ub. tygodniu, już drugi tydzień z rzędu. Nie słabną też obawy, że dalsze sankcje wobec Iranu spowodują spadek dostaw ropy z tego kraju. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 70 centów do 94,48 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 105,17-105,19 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po poniedzialkowym spotkaniu ministrów finansów w sprawie funduszy dla Europy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.330 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,0 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7302,25 USD/t. (PAP)

amp/ jtt/

d3wdrxo

Podziel się opinią

Share
d3wdrxo
d3wdrxo