Trwa ładowanie...
d1yilr1

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 21 września, 17.00

...

Share
d1yilr1

21.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w sierpniu 2010 r. wyniosła rdr 1,2 proc. wobec 1,2 proc. w lipcu - podał NBP we wtorek w komunikacie.

Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - oceniają ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem jest nieoczekiwanie wysoki wzrost PKB w II kwartale br. i poprawiająca się koniunktura

d1yilr1

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w sierpniu do 598 tys. w ujęciu rocznym, z 541 tys. po korekcie poprzednio - podał we wtorek Departament Handlu USA w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł we wrześniu 2010 roku w stosunku do ostatniego sierpniowego pomiaru o 1,0 pkt i wyniósł 31,8 pkt - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor.

d1yilr1

DŁUG

Przyszłoroczne emisje zagraniczne będą na poziomie tegorocznych emisji, a udział długu zagranicznego w strukturze emisji wyniesie 25-30 proc. - poinformował we wtorek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że standardowo resort finansów będzie plasował papiery na rynkach: euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i jena japońskiego.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec sierpnia 4.288 mln euro wobec 4.244 mln euro na koniec lipca - podał we wtorek NBP.

GIEŁDA

d1yilr1

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,36 proc. i wyniósł 2589,73 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,25 proc. i wyniósł 9.602,11 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.591,55 pkt.

SPÓŁKI

d1yilr1

Emperia Holding zapowiada, że z zysku netto za 2010 rok wypłaci 2,37 zł dywidendy na akcję, z zysku za 2011 rok ma to być 3,56 zł, a w 2012 - 4,56 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Cennikowe wpływy reklamowe "Gazety Wyborczej" (wydawanej przez Agorę) spadły w sierpniu 2010 roku o 7,5 proc. rok do roku i wyniosły 48,2 mln zł - poinformowały Wirtualnemedia.pl, powołując się na dane firmy Kantar Media (dawniej Expert Monitor).

Polnord podpisał z władzami Szczecina list intencyjny w sprawie zagospodarowania terenów na nabrzeżu Starówka o łącznej powierzchni 2,16 ha - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

W 2011 roku Polnord chce zakończyć prace koncepcyjne i zawrzeć niezbędne umowy, a na początku 2012 roku rozpocząć w Szczecinie realizację inwestycji na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt inwestycji spółka szacuje na 500 mln zł - poinformował PAP Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu.

d1yilr1

Zarząd Grupy Żywiec podjął decyzję o wypłacie po 20 zł na akcję zaliczki na poczet dywidendy za 2010 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

PBG podpisało porozumienie w sprawie sprzedaży spółek Hydrobudowa Polska oraz Aprivia z firmą Obrascon Huarte Lain - poinformowało PBG we wtorkowym komunikacie.

PKN Orlen ponownie szuka nabywców na rafinerię w Możejkach, i ponownie zabiega o nich w Rosji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Dodaje, że strony nie zgadzają się na razie co do ceny.

Sygnity prowadzi rozmowy o partnerstwie z firmą oferującą rozwiązania do bankowości mobilnej. Podpisanie umowy możliwe jest w ciągu najbliższych kilku miesięcy - poinformował PAP Michał Michalski, rzecznik Sygnity.

d1yilr1

Magellan, który prognozuje w 2010 roku około 20 proc. wzrost skonsolidowanego zysku netto, chce utrzymać tę dynamikę w kolejnych latach - poinformował dziennikarzy Grzegorz Grabowicz, wiceprezes spółki.

Centrum Wspierania Projektów Europejskich, firma z branży doradztwa dotacyjnego, świadcząca usługi doradczo-szkoleniowe z zakresu aplikowania o środki z Unii Europejskiej, zadebiutuje w czwartek 23 września na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Koncern energetyczny Vattenfall, który jest m.in. mniejszościowym akcjonariuszem Enei z 19-proc. pakietem akcji, zapowiada w nowej strategii, że skoncentruje się na działalności na rynkach w Niemczech, Holandii i w Szwecji.

Grupa ZUE przydzieliła inwestorom wszystkie 6 mln oferowanych akcji i pozyskała 90 mln zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło 5,4 mln akcji, a do indywidualnych 0,6 mln. Debiut praw do akcji planowany jest na 1 października - poinformowała Grupa ZUE we wtorkowym komunikacie

Budlex, spółka zależna Erbudu, podpisała umowę inwestycyjną dotyczącą realizacji komercyjnego obiektu biurowo-handlowego w Poznaniu, którego wartość szacuje na 22,7 mln euro. W tym celu Budlex powołał spółkę celową, w której ma 50 proc. udziałów - podał Erbud w komunikacie.

Asseco Poland złożyło do Komisji Nadzoru Finansowego dokument ofertowy w związku z planowaną emisją akcji serii J - poinformowała PAP Katarzyna Drewnowska, rzeczniczka Asseco Poland.

B3System, które jest jedną z czterech firm, jakie złożyły oferty na zakup Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa od Skarbu Państwa, szacuje wartość tej spółki na około 40-50 mln zł. Jeśli zwycięży w walce o tę firmę, będzie chciało sfinansować zakup emisją akcji z wyłączeniem prawa poboru, ale możliwa jest też emisja obligacji zamiennych na akcje lub zaciągnięcie długu bankowego - poinformował PAP Mirosław Kaliński, prezes B3System.

Producent przetworów rybnych Seko spodziewa się, że dodatkowe moce z nowego zakładu, który zostanie uruchomiony w czwartym kwartale, będą widoczne w przychodach spółki już w 2011 roku, ale pełne wykorzystanie mocy zakładu - co będzie oznaczało zwiększenie produkcji o 100 proc. - nastąpi w ciągu 2 lat - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Seko Kazimierz Kustra.

Seko szacuje, że tegoroczny wynik netto spółki powinien być na poziomie zbliżonym do 2009 roku, zaś przychody powinny być wyższe. Spółka chciałaby w 2010 roku zwiększyć eksport do ok. 8 proc. udziału w przychodach, a w ciągu 2-3 lat - do ok. 12 proc. - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Seko Kazimierz Kustra.

4fun Media chce z oferty pozyskać około 6-12 mln zł i w IV kwartale zadebiutować na warszawskiej giełdzie - poinformowała PAP prezes spółki Ewa Czekała.

Rank Progress otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę Galerii Świdnickiej, spółka wyłoniła już generalnego wykonawcę inwestycji, a umowa w tej sprawie zostanie podpisana w ciągu miesiąca - poinformował Rank Progress we wtorkowym komunikacie.

PGNiG Norway, spółka zależna PGNiG, otrzymała zgodę norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii na objęcie 10 proc. udziałów w licencji PL 326 na norweskim szelfie kontynentalnym na podstawie umowy ze Statoil Petroleum - podał PGNiG we wtorkowym komunikacie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3120 USD i 112,05 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Związek Banków Polskich szacuje, że obciążenia banków z tytułu wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wyniesie w najbliższych latach 250-400 mln zł rocznie - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

OPINIA

Perspektywa i rating Polski w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy pozostaną stabilne, pomimo tego, że dług publiczny w relacji do PKB najprawdopodobniej w 2011 i 2012 roku będzie powyżej 55 proc. PKB. Ewentualne zmiany perspektywy bądź ratingu będą zależały od tego, czy rząd w budżecie na 2012 rok pokaże wiarygodną konsolidację finansów publicznych - poinformował w wywiadzie dla PAP Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska.

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,48 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje, a traderzy wyprzedają kontrakty na październik, które wygasają we wtorek - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 67centów, czyli 0,9 proc., do 74,19 USD.

Ceny miedzi na rynkach metali rosną podczas tej sesji w reakcji na zwyżki indeksów na amerykańskich giełdach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.760,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7695,50 USD/t.

ana/

d1yilr1

Podziel się opinią

Share
d1yilr1
d1yilr1