Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 20
Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 27 czerwca godz. 20
27.06.2014 19:55
ANWIL, ORLEN EKO
Orlen Eko nabył od Anwilu i Przedsiębiorstwa Inwestycyjno-Remontowego RemWil, podmiotu zależnego włocławskiej spółki, łącznie 100 proc. udziałów w Chemeko, spółce należącej do grupy Anwil. Orlen Eko oraz Anwil wchodzą w skład grupy kapitałowej PKN Orlen.
Jak poinformował w piątek Anwil, transakcja jest elementem strategii PKN Orlen w obszarze ochrony środowiska "polegającej na konsolidacji aktywów środowiskowych wokół Orlen Eko".
Według włocławskiej spółki, "konsolidacja pozwoli na usprawnienie procesu zarządzania segmentowego, wprowadzenie jednolitych standardów dla spółek grupy Orlen w obszarze ochrony środowiska poprzez pełną optymalizację procesów i świadczonych usług".
Anwil zaznaczył, że transakcja wpisuje się również w postanowienia strategii PKN Orlen w zakresie optymalizacji struktury właścicielskiej grupy płockiego koncernu.
"Przejęcie Chemeko przez Orlen Eko jest ważnym krokiem do powstania silnego podmiotu dysponującego potencjałem pozwalającym na obsługę całej grupy Orlen i konkurowania na rynku usług ochrony środowiska" - podkreślił cytowany w komunikacie Anwilu Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju i energetyki. Chełmiński jest jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej włocławskiego Anwilu.
Orlen Eko to spółka działająca od 2004 r. z siedzibą w Płocku, gdzie znajduje się zakład główny PKN Orlen. Prowadzi działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów, w tym niebezpiecznych. Świadczy również usługi obejmujące ochronę środowiska, w tym monitoring gruntów i wody oraz pomiarów emisji substancji do atmosfery. Spółka posiada 8 zespołów regionalnych, zlokalizowanych we wszystkich większych miastach na terenie Polski.
Chemeko to spółka z siedzibą we Włocławku, która powstała w 1994 r., w ramach restrukturyzacji ówczesnych Zakładów Azotowych Włocławek - obecnie Anwil Siedziba spółki mieści się we Włocławku. Chemeko świadczy usługi w zakresie badania stanu i oddziaływania na środowisko, a także geodezyjne.
BORUTA-ZACHEM
Boruta-Zachem zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 2 lipca - podała giełda w komunikacie.
Do obrotu trafi 139.575.150 akcji serii A spółki.
Boruta-Zachem działa w trzech obszarach: produkcji barwników i pigmentów, produkcji biosufaktantów wykorzystywanych w branży chemicznej i kosmetycznej oraz badaniach i rozwoju dot. rozwiązań chemicznych.
Spółka posiada zakłady produkcyjne w Bydgoszczy i Zgierzu.
MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) znalazły się na pierwszym miejscu rankingu "Statystyki Targów Europy Środkowo-Wschodniej" przygotowywanego przez Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych CENTREX.
Jak poinformowała w piątek w komunikacie rzecznik spółki Karolina Nawrot, MTP zajmują pierwsze miejsce pod względem sprzedanej powierzchni targowej, liczby wystawców i zwiedzających.
Według raportu, MTP są również organizatorem 13 największych targów branżowych pod względem sprzedanej powierzchni, spośród 27 sektorów, na które podzielono wystawy. Wśród tych imprez są m.in. targi rolnicze Zielone Agro Show, targi budowlane Budma, targi podróżnicze Tour Salon, targi MotorShow i China Homelife Show.
W ubiegłym roku MTP sprzedały 316 190 m2 powierzchni targowej, w Poznaniu wystawiło się ponad 9,6 tys. firm, zorganizowane imprezy odwiedziło ok. 488 tys. gości.
Jak przekazały MTP w komunikacie, ranking zawiera potwierdzone audytem dane statystyczne ponad 330 targów organizowanych w 26 miastach w 2013 roku. W rankingu oceniane były ośrodki targowe z Polski, Czech, Ukrainy, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Za MTP w rankingu znalazły się m.in. Targi Kielce, Targi Brno i Kyiv International Contract Fair.
ORANGE POLSKA
Orange Polska otrzymała decyzję UKE o rezerwacji częstotliwości z zakresów 908,1-914,9 MHz oraz 953,1-959,9 MHz (pasmo 900 MHz). Opłata za wydanie rezerwacji to 358,1 mln zł - podała spółka w komunikacie.
Rezerwacja została wydana na okres kolejnych 15 lat (do 6 lipca 2029 roku), jest ważna na obszarze całego kraju i neutralna technologicznie.
"Wymogiem jest pokrycie 90 proc. obszaru Polski usługami telekomunikacyjnymi, świadczonymi z wykorzystaniem tych częstotliwości. W przypadku Orange Polska na koniec marca 2014 roku pokrycie to wynosiło ponad 99,5 proc." - czytamy w komunikacie.
Orange Polska podało, że wykorzystuje pasmo 900 MHz do świadczenia usług w technologii 2G, a także dla usług transmisji danych i głosowych w technologii 3G (UMTS 900).
Opłata za wydanie rezerwacji na kolejny okres została określona na poziomie 358,1 mln zł i będzie zapłacona w ciągu 14 dni.