Trwa ładowanie...

Przełom w walce z fiskusem! Chodzi o VAT

Jest przełom! Przedsiębiorcy zyskują nowy oręż w walce z fiskusem. Mogą teraz odwoływać się od decyzji urzędu skarbowego, który bez żadnych wyjaśnień samowolnie wydłużał termin zwrotu nadpłaconego VAT - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Przełom w walce z fiskusem! Chodzi o VATŹródło: Thinkstockphotos
d1mapjj
d1mapjj

W lipcu Naczelny Sąd Administracyjny wydał trzy postanowienia, w których orzekł, że podatnik może skarżyć do sądu administracyjnego postanowienie przedłużające termin zwrotu podatku. Do tej pory urzędnicy twierdzili, że mają niepodlegające żadnej kontroli prawo wydłużania ustawowych terminów na zwrot VAT do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. NSA uznał, że przedsiębiorcy mogą takie postanowienia skarżyć, czego do tej pory im odmawiano.

Zdaniem Ireny Ożóg, partnera zarządzającego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy teraz, aby wydłużyć ustawowe terminy, organ podatkowy powinien przedstawić konkretne dowody na potwierdzenie swoich wątpliwości co do rozliczenia VAT. A jeśli sąd uchyli postanowienie w tej sprawie - natychmiast wypłacić pieniądze wraz z odsetkami.

Stosowana do tej pory przez fiskusa praktyka przedłużania przez organy podatkowe terminu dotyczącego zwrotu VAT jest dla przedsiębiorców wyjątkowo niekorzystna, uważa Jacek Cieplak, ekspert Pracodawców RP. Uważa on, że w wielu przypadkach prowadzi ona do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w skrajnych przypadkach do upadłości. Możliwość występowania na drogę sądową w celu zabezpieczenia przedsiębiorców przed niekorzystnymi działaniami urzędów skarbowych jest dla nich kluczowa i orzeczenia NSA są krokiem w dobrym kierunku.

d1mapjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mapjj