Trwa ładowanie...

Przełom w zakazie handlu w niedziele? Projekt już jest w Sejmie

Dwie niedziele handlowe w miesiącu to projekt autorstwa posłów Polski 2050. Proponowana nowelizacja przewiduje też dodatkowe wynagrodzenie za niedzielną pracę. Projekt jest gotowy do pierwszego czytania w Sejmie.

Pracownicy otrzymają wyższe zapłaty za pracę w niedzielęPracownicy otrzymają wyższe zapłaty za pracę w niedzielęŹródło: East News, fot: Eryk Stawinski/REPORTER
d45zrby
d45zrby

Jak podaje portal dlahandlu.pl, posłowie Polski 2050 chcą liberalizacji przepisów dotyczących handlu w niedziele i święta. Przedstawicielem wnioskodawców w tej sprawie jest Ryszard Petru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Handel w niedzielę. Jest dobra wiadomość dla pracowników

Poselski projekt dotyczy zezwolenia handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Ponadto zakaz handlu ma nie obowiązywać również w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia. Oznacza to, że wszystkie niedziele do świąt będą pracujące.

d45zrby

Dotyczy to również niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W projekcie zastrzeżono, że jeżeli niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy w handlu.

Co to oznacza dla pracowników? Projekt zakłada, że praca w niedziele handlowe byłaby dodatkowo płatna. Mowa jest o podwójnym wynagrodzeniu. Dodatkowo, pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wolny od pracy inny dzień oraz co najmniej 2 wolne niedziele w miesiącu kalendarzowym - czytamy na portalu.

Polacy zmieniają zdanie ws. zakazu handlu

Jak pisaliśmy w WP Finanse, od wprowadzenia handlowych ograniczeń w 2018 r. przeciwnicy tego rozwiązania zdecydowanie przeważali. Jednak, jak wynika z badania UCE Research słabnie poparcie dla niedzielnego handlu. 46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę, a jego utrzymanie popiera 44 proc. Nigdy jeszcze różnica między tymi zantagonizowanymi grupami nie była tak niewielka.

d45zrby

Polska Rada Centrów Handlowych od ośmiu lat konsekwentnie opowiada się za możliwością prowadzenia handlu w niedziele. Według tej organizacji, za przywróceniem niedziel handlowych przemawia wiele argumentów ekonomicznych i społecznych. Dla sektora handlu, niedziele były dniami największych obrotów w ciągu tygodnia. To natomiast przekłada się na większe zatrudnienie i wyższe wpływy podatkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d45zrby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45zrby