Trwa ładowanie...

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę weszły w życie. Zakupów nie zrobimy już 11 marca

Już w niedzielę 11 marca galerie handlowe i większość sklepów będzie zamknięta. Wymuszona na rządzie przez "Solidarność" ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę właśnie weszła w życie.

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę weszły w życie. Zakupów nie zrobimy już 11 marcaŹródło: East News
d1lh0qc
d1lh0qc

Zakaz handlu w niedzielę będą wprowadzany stopniowo. Początkowo zakaz nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 r. handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie całkowity.

Przewidziano wyjątek od zakazu w przypadku siedmiu niedziel w roku - przed Bożym Narodzeniem, tydzień przed Wielkanocą, w jedną podczas zimowych wyprzedaży i w dwie w czasie letnich, a także tuż przed początkiem roku szkolnego, czyli w ostatnią niedzielę sierpnia.

W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Za złamanie zakazu przewidziano karę finansową w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Sprzedawcy, którzy w sposób uporczywy będą łamać prawo, ryzykują karę ograniczenia wolności.

d1lh0qc

Przepisy nie traktują wszystkich sklepów równo. Zakaz nie dotyczy piekarni i cukierni, stacjach paliw płynnych, kwiaciarni, sklepów z pamiątkami, sklepów z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi oraz placówek pocztowych. Zakupy zrobimy ponadto na dworcach czy lotniskach.

Bardzo niejasne i pełne luk przepisy zachęciły wiele dużych sieci handlowych do opracowania sposobów obejścia ustawy. Eksperci wskazują też na możliwe duże negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki.

W 2018 roku w aż 39 niedziel sklepy będą zamknięte. Poniżej przedstawiamy pełen spis niedziel, w które handel będzie zakazany.

d1lh0qc

MARZEC
11 marca,
18 marca
W Wielki Piątek (31 marca) sklepy będą działały do godz. 14

KWIECIEŃ
1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia

MAJ
13 maja
20 maja (Zielone Świątki)

CZERWIEC
10 czerwca
17 czerwca

LIPIEC
8 lipca
15 lipca
22 lipca

SIERPIEŃ
12 sierpnia
19 sierpnia

WRZESIEŃ
9 września
16 września
23 września

PAŹDZIERNIK
14 października
21 października

LISTOPAD
11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada

GRUDZIEŃ
9 grudnia
W grudniu nie zrobimy zakupów ponadto 25 grudnia (wtorek) - Boże Narodzenie oraz 26 grudnia (środa) – w drugi dzień Bożego Narodzenia.

d1lh0qc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh0qc