Przerób ropy w PKN Orlen w I kw. '11 wzrósł o 3 proc., do ponad 6,4 mln ton

21.04. Warszawa (PAP) - Przerób ropy w PKN Orlen w pierwszym kwartale 2011 roku wzrósł o 3 proc. rok do roku i wyniósł ponad 6,4 mln ton - podała spółka w szacunkach danych...

21.04. Warszawa (PAP) - Przerób ropy w PKN Orlen w pierwszym kwartale 2011 roku wzrósł o 3 proc. rok do roku i wyniósł ponad 6,4 mln ton - podała spółka w szacunkach danych finansowych i operacyjnych za I kw. 2011 roku.

Przerób ropy w Płocku wyniósł w I kw. 3,3 mln ton (spadek o 6 proc. r/r), w Unipetrolu 879 tys. ton (spadek o 7 proc. r/r), a w Orlen Lietuva 2,17 mln ton (wzrost o 27 proc. r/r).

Koncern odnotował w I kw. 2011 roku wzrost sprzedaży rafineryjnej o 10 proc. r/r, do 5,2 mln ton. Został on osiągnięty głównie przez Orlen Lietuva i Unipetrol, przy stabilnych wolumenach na rynku polskim.

Sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 4 proc., do 1,6 mln ton. Wzrost ten był wygenerowany na rynku polskim, niemieckim i czeskim, został jednak zniwelowany przez niższe marże detaliczne w Polsce i Czechach.

Wzrost wolumenowej sprzedaży segmentu petrochemicznego wyniósł 1 proc. rok do roku, do 1,25 mln ton i był osiągnięty głównie dzięki wyższej sprzedaży podstawowych produktów segmentu, obejmujących olefiny, poliolefiny i tworzywa sztuczne.

W rafinerii w Płocku miały miejsce postoje instalacji Hydrokrakingu i Wytwórni Wodoru II.

"Zwiększony udział niskosiarkowej ropy w łącznym wolumenie przerobu w I kwartale 2011 roku oraz brak postojów instalacji Reformingów i HON VI występujących w roku 2010 wpłynęły na poprawę uzysku paliw o 6 pp r/r" - podała spółka.

Wskaźnik wykorzystania mocy w rafinerii w Płocku wyniósł w I kw. 2011 roku 87 proc. i był niższy rok do roku o 6 punktów procentowych.

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych Orlen Lietuva wzrósł o 18 punktów procentowych rok do roku, przy utrzymaniu stabilnego poziomu uzysku paliw.

"Ze względu na trudne warunki pogodowe oraz rozpoczęcie okresowego postoju remontowego rafinerii poziom wykorzystania mocy przerobowych w I kwartale 2011 roku wyniósł 85 proc." - podała spółka.

Z kolei poziom wykorzystania mocy przerobowych w Unipetrolu zmniejszył się o 5 punktów procentowych rok do roku, głównie w efekcie postoju rafinerii Paramo. Jednocześnie ograniczenie produkcji rafinerii Paramo, gdzie osiągane są niższe uzyski paliw w porównaniu z rafineriami w Litvinowie i Kralupach, poprawiło całkowity wskaźnik uzysku paliw o 3 punkty procentowe, do 78 proc. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)