Trwa ładowanie...
d47unl8

Przesilenie?

Coraz mniejszy impet wzrostowy charakteryzujący rynek amerykański wprowadza niepokój o nadchodzącą realizację zysków, zważywszy na fakt, iż większość oscylatorów wskazuje rejony wykupienia, co niestety daje ograniczony zakres wzrostów w najbliższym czasie.

Share
d47unl8

Otwarcie indeksu spółek o największej kapitalizacji zostało wyliczone w rejonie wczorajszego zamknięcia na 2266,41 pkt (+0,03%), a pierwsza godzina handlu to próba przebicia wczorajszych maksymalnych poziomów na 2274,91. Jednak do jego testu zabrakło nieco ponad dwóch punktów, a bykom nie pomogły lepsze od oczekiwań dane o indeksie PMI dla przemysłu i usług w Niemczech oraz całej strefie euro. Dwie godziny po rozpoczęciu indeks WIG20 znalazł swój punkt równowagi w okolicach 2254-2259, przebywając w tym rejonie do otwarcia giełdy w USA, która dzisiejszy dzień rozpoczęła od spadku, co natychmiastowo znalazło swoje odzwierciedlenie na naszym rynku w wyznaczeniu poziomu minimum na dzisiejszej sesji na 2251,21 pkt.
Ten spadek stronie kupującej udało się szybko zniwelować i odrobić większą część strat. Ostatecznie indeks WIG20 dzisiejszy dzień zakończył na poziomie 2264,78 pkt (-0,04%) przy obrotach 619 mln złotych na całym rynku.

Wśród spółek blue chips na uwagę zasługiwał kolejny dzień wzrostów akcji Lotosu, do którego dołączyły akcje Lubelskiego Węgla „Bogdanki”, które osiągnęły swój maksymalny poziom od lipca 2011 roku. Bardzo dobrze zaprezentowały się akcje budowlanej spółki PBG, która ostatnie kilka sesji nie może zaliczyć do udanych, znosząc przy tym 50% ostatniej fali wzrostowej. Niestety dzisiejsza aprecjacja budowlanej spółki nie została potwierdzona znacznym wzrostem obrotów, co w dużym stopniu niweluje dzisiejszy wzrost. Po zielonej stronie rynku zakończyły także akcje GTC, KGHM-u, Asseco Poland, PZU, BRE oraz Tauron Polska Energia.

Wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się akcje producenta i dystrybutora gier CDRED, które pomimo znacznych wzrostów w dniu wczorajszym dzisiaj kontynuowały swoją tendencję wzrostową, która została zatrzymana dopiero na poziomie luki z drugiego sierpnia 2011 roku na 6,15-6,28 zł, kończąc dzisiejszy dzień na 6,08 (+2,18%). Największa aprecjacja kursu stała się udziałem spółki Herman oraz Monnari (+25%), która osiągnęła (po kursie zamknięcia) najwyższy poziom od listopada 2011 roku przy dość znaczącym obrocie 1,8 mln zł. Najsłabiej zachowały się spółki groszowe: Advadis przecenił się o ponad 14%, Bioton spadł o 12,5%.

d47unl8

Spoglądając na techniczny obraz rynku, widać że po tygodniowych wzrostach przyszedł czas na chwilę oddechu, który w mojej opinii powinien przerodzić się w krótkoterminową realizację zysków z zakresem spadku w okolice ubiegłotygodniowej luki hossy na 2185-2207 pkt. Obszar ten nabiera jeszcze większej istotności, gdyż na poziomie 2195 pkt przebiega 50% zniesienia obecnego marszu na północ i to tam spodziewam się prawdziwego testu obecnej „siły” byków, która wskaże, czy obecne wzrosty zmieniają średnioterminowy obraz naszego rynku.

Autor komentarza
Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

_ Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. _

d47unl8

Podziel się opinią

Share
d47unl8
d47unl8