Przewodniczący KNF za wzmocnieniem kapitałowym banków także w 2009 r. (wywiad)

19.8.Warszawa (PAP) - Zatrzymanie zysku za 2009 rok przez banki i nie wypłacanie dywidendy pozwoli im w przyszłości, po zmianie fazy cyklu koniunkturalnego, bezpiecznie rozwijać...

19.8.Warszawa (PAP) - Zatrzymanie zysku za 2009 rok przez banki i nie wypłacanie dywidendy pozwoli im w przyszłości, po zmianie fazy cyklu koniunkturalnego, bezpiecznie rozwijać się i uczestniczyć w rynku przejęć - poinformował PAP Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.

"Banki powinny wykorzystywać szanse rozwoju, ale z drugiej strony muszą robić to bezpiecznie. Będziemy zachęcać banki do refleksji nad polityką dywidendową, by posiadały odpowiednie zasoby do wejścia w kolejną fazę cyklu koniunkturalnego" - powiedział w środę PAP Kluza.

"W trudnych czasach podmioty sektora finansowego o silniejszej pozycji mają potencjał, by przejmować albo uczestniczyć w rynku przejęć. Jednocześnie możliwość zakupu wartościowych aktywów tanio nie może się odbywać kosztem spadku wypłacalności" - dodał.

Nadzór finansowy zarekomendował wcześniej bankom bardzo ostrożne podejście do dywidendy i przeznaczenie jak największej części zysków za 2008 r. na zasilenie funduszy własnych.

Współczynnik wypłacalności na koniec czerwca 2009 roku wynosił 12,5 proc., podczas gdy pod koniec I kwartału 11,2 proc.

Przewodniczący poinformował, że nie spodziewa się, by na koniec 2009 roku któryś z banków miał problem z osiągnięciem ustawowego poziomu 8 proc.

Wynik netto sektora bankowego po dwóch kwartałach 2009 roku spadł, w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, o 50 proc., do 4,33 mld zł.

Przewodniczący poinformował, że w 2010 roku i w 2011 roku może dojść do przejęć i konsolidacji, które będą miały wpływ na kształt krajowego sektora bankowego.

"Okres zaburzeń w koniunkturze gospodarczej i systemie finansowym sprzyja zmianom właścicielskim. Myślę, że w przyszłym roku i w 2011 procesy przejść i konsolidacji w sektorze mogą się zdynamizować" - powiedział Kluza. (PAP)

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ pam/

Źródło artykułu:PAP
wywiadbankiknf

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)