Przez rok przybyło 1,6 mln kont osobistych
Liczba kont osobistych wzrosła w ciągu roku o ponad 1,6 mln, do 22,1 mln – wynika z danych 20 banków, które odpowiedziały na naszą ankietę.
W największym na rynku PKO BP liczba kont spadła o 141 tys., choć nadal pod względem liczby rachunków bank pozostaje liderem. Najaktywniejsze w pozyskiwaniu nowych ROR są należący do BRE mBank, ING Bank Śląski, Alior oraz Bank Zachodni WBK.
W tym roku konta osobiste są najbardziej promowanym produktem obok kredytów hipotecznych. – Rachunki to produkt, który nie generuje ryzyka. Dodatkowo będą coraz bardziej rentowne dla banków, w związku ze spodziewanym wzrostem stóp procentowych. Wiele osób trzyma swoje środki na nieoprocentowanych ROR, a banki mogą je inwestować – uważa Michał Sobolewski, analityk DM IDMSA.
Dodatkowo już od ubiegłego roku rosną opłaty za prowadzenie rachunków oraz za operacje wykonywane w oddziałach. Jednocześnie coraz więcej ofert jest tak skonstruowanych, że klient wykonujący wszystkie transakcje elektronicznie może bezpłatnie korzystać z konta.
Efekty sprzedażowe przynosi umożliwienie klientom bezpłatnego korzystania z szerokiej sieci bankomatów. Przykładem jest DB PBC, który niemal podwoił liczbę prowadzonych kont. Banki chcą przyciągnąć klientów także przez premiowanie za wykonywane operacje. Taki manewr zastosował w swojej ofercie BOŚ Bank, który płaci za niektóre operacje. Konto z premią wprowadził w tym tygodniu BGŻ. Banki oferują też coraz bardziej wyszukane udogodnienia. ING BSK daje możliwość wideo rozmowy z konsultantami infolinii za pośrednictwem Internetu.
PARKIET
Monika Krześniak