Przyznali się, jakie są ich ulubione pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych

Strach przed rozmową kwalifikacyjną bywa paraliżujący

Przyznali się, jakie są ich ulubione pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych
Źródło zdjęć: © Thinkstock

17.10.2013 | aktual.: 17.10.2013 12:26

Strach przed rozmową kwalifikacyjną bywa paraliżujący. Czy jest jakiś sposób, by zakończyła się sukcesem? Jest! Do rozmowy kwalifikacyjnej można się świetnie przygotować. Wielu rekruterów kandydatom na różne stanowiska zadaje bowiem swoje ulubione pytania, niemal zawsze je powtarzając. Przygotowanie sobie autentycznych i zarazem dyplomatycznych, dobrych marketingowo i PR-owo odpowiedzi, to droga do sukcesu.

W badaniu "HR-owca portret własny"* na grupie 400 osób, które są pracownikami działu personalnego bądź są odpowiedzialne za działania z obszaru rekrutacji, HR-owcy zdradzali szczegóły swojej codziennej pracy. Co odpowiadali, gdy usłyszeli: "Czy jest jakieś pytanie, które szczególnie często zadaje Pan(i) kandydatom na rozmowie kwalifikacyjnej?". Sprawdźmy.

Skąd ta zmiana

Wśród pytań, które rekruterzy często zadają kandydatom na pierwszym miejscu znalazło się pytanie o powody zmiany pracy. Dlaczego interesuje ich źródło decyzji zawodowych kandydata do pracy, którego przepytują? Odpowiedź jest banalna - jednym z kluczowych oczekiwań wobec przyszłego pracownika jest jego motywacja do pracy. Im większa, tym lepiej dla firmy, do której ma trafić. Jeśli masz kłopot w odpowiedzią na to pytanie, powiedz, że w aktualnej firmie osiągnąłeś wiele (to też pole do popisu, by się trochę pochwalić) i chciałabyś sprawdzić się w innej firmie.

Motywuj się

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest dociekanie o motywację do pracy. Pracodawcy poszukują cennych nabytków, a takimi są dla nich właśnie osoba dobrze zmotywowane, posiadające świadomość swoich wad i zalet, oraz potrafiące przewidzieć konsekwencje swoich wyborów życiowych.

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze zastanów się, co motywuje cię do pracy. Może to być wiele rzeczy: rozwój (możliwość uczestniczenia w szkoleniach), stosunki międzyludzkie (zgrany zespół w pracy), stabilność zatrudnienia lub pieniądze (gwarantujące sukces osobisty). Ważne, byś na to pytanie umiał odpowiedzieć, a nie zamykał się w sobie i milkł.

Twoje stanowisko

To kolejna rzecz, o którą uwielbiają pytać rekruterzy - powody, dla których chciałby pracować akurat w tej firmie/na tym stanowisku.

Jeśli myślisz poważnie o pracy, powinieneś przede wszystkim mieć wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz. Rekruterowi musisz pokazać swoją chęć do pracy właśnie w jego firmie i na tym konkretnym stanowisku, ale też przekonać, że będzie to znaczący krok w rozwoju twojej kariery zawodowej. Przedstaw strategię działania, zaproponuj możliwości wykorzystania swojego potencjału.

Bujna wyobraźnia

Jakie masz wyobrażenia o pracy na tym stanowisku? Zaskakujące, prawda? A jednak powinieneś przygotować się na takie właśnie pytanie. Jeśli się dobrze zastanowić, pytanie jest mocno uzasadnione, ma bowiem na celu sprawdzenie tego, czy twoje wyobrażenia o danej pracy pokrywają się z rzeczywistymi zadaniami na tym stanowisku. Powinieneś być świadomy zarówno plusów, jak i minusów związanych z pracą na tym stanowisku. Zawsze przed pójściem na spotkanie z rekruterem dowiedz się jak najwięcej o praktycznej stronie pracy na tym konkretnym stanowisku.

Czego oczekujesz

Rekruterów w dalszej kolejności interesuje, jakie masz oczekiwania wobec nowego pracodawcy, w tym również oczekiwania finansowe. Z pewnością nie możesz odpowiadać, że nie oczekujesz niczego, bo będzie to nieprawda. By pytania cię nie zaskoczyły, dowiedz się wcześniej, ile realnie możesz zarabiać na tym stanowisku, czy otrzymasz etat. Podczas rekrutacji powiedz, w jakich godzinach chciałbyś pracować (8-16, 9-17…). A może interesuje cię praca zadaniowa? Jeśli interesuje cię służbowy telefon czy samochód, powiedz to właśnie w tym momencie.

Co będzie Pan/i robił/a za 5 lat?

Z pozoru banalne pytanie, jednak odpowiedź może dużo powiedzieć o naszej osobie. Rekruter dzięki niemu dowie się, jakie masz kierunki rozwoju i cele zawodowe. Wyciągnie z ciebie, czy planujesz swoją ścieżkę rozwoju zawodowego i czy podchodzisz poważnie do swojej kariery. Na to pytanie powinieneś odpowiadać konkretnie, ale nie bujać w obłokach. Twoje cele zawodowe powinny być atrakcyjne, ambitne, realistyczne i osadzone w czasie.

Największe dotychczasowe sukcesy zawodowe

To pytanie masz jak w banku. W sumie powinno być jednym z prostszych, bo kto inny jak nie ty, zna twoje osiągnięcia i sukcesy? Prawda jest jednak taka, że pytanie to sprawia problem większości kandydatów, ponieważ stawiając czoła kolejnym zadaniom i wyzwaniom, nie poświęcają czasu na analizę doświadczenia zawodowego. Nie popełnij tego błędu. Przed rozmową przeanalizuj swoje CV. Zastanów się, co osiągnąłeś w każdej firmie, które doświadczenie jest dla ciebie najbardziej pouczające, jakie korzyści przyniosłeś dla firmy. Wybierz i opisz te doświadczenie i działania, które wskazują na twoją skuteczność. Bądź konkretny - wymień sukcesy w liczbach, procentach, wskaźnikach. Takie dane zaświadczą o twojej wiarygodności i zrobią na pracodawcy pozytywne wrażenie.

ml,MA,WP.PL

  • raport przygotowany przez Grupę Pracuj
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)