Trwa ładowanie...
d1fqyb8

PSE ma koncesję na przesyłanie energii elektrycznej do końca 2030 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedłużył Polskim Sieciom Elektroenergetycznym ważność koncesji na przesyłanie energii elektrycznej do 31 grudnia 2030 r. - poinformowało we wtorek PSE.

Share
d1fqyb8

Jak podkreśliła w komunikacie spółka, przy ustalaniu okresu obowiązywania koncesji, Prezes URE uwzględnił horyzont czasowy "Polityki energetycznej Polski do 2030 r.", w którym określono prognozy rozwoju sytuacji energetycznej w Polsce na najbliższe kilkanaście lat.

- Wydanie koncesji dla PSE oznacza, że spółka spełnia warunki określone w ustawie Prawo energetyczne, co gwarantuje prawidłowe wykonywanie działalności w zakresie przesyłania energii elektrycznej - podkreślił prezes PSE Henryk Majchrzak.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne to strategiczna spółka Skarbu Państwa. Jest operatorem systemu przesyłowego (OSP) - zdefiniowanym w ustawie Prawo energetyczne, jako przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej i odpowiedzialne za ruch w sieci przesyłowej, bezpieczeństwo funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego, eksploatację, konserwację i niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej. Do obowiązków OSP należy również bilansowanie systemu, czyli równoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną z jej dostawami.

PSE zarządza siecią najwyższych i wysokich napięć o długości prawie 13 tys. 400 km, na którą składa się ponad 240 linii, w tym jedna linia o napięciu 750 kV i długości 114 km, 74 linie o napięciu 400 kV i łącznej długości 5 tys. 340 km oraz 167 linii o napięciu 220 kV i łącznej długości 7 tys. 942 km.

d1fqyb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fqyb8
d1fqyb8