PSE nie planuje połączenia z Kaliningradem
17.01. Warszawa (PAP) - PSE-Operator planuje w 2015 roku uruchomienie połączenia elektroenergetycznego z Litwą, a po 2020 roku - z Niemcami. Spółka jeszcze w tym roku będzie...
17.01.2010 | aktual.: 18.01.2010 07:00
17.01. Warszawa (PAP) - PSE-Operator planuje w 2015 roku uruchomienie połączenia elektroenergetycznego z Litwą, a po 2020 roku - z Niemcami. Spółka jeszcze w tym roku będzie rozmawiać z PGE na temat przesyłu energii do Szwecji, nie planuje natomiast połączenia z Kaliningradem - powiedziała PAP prezes spółki PSE-Operator Stefania Kasprzyk.
Pod koniec października ub.r. wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska powiedziała PAP, że Polska chce rozbudowywać połączenia z systemami elektroenergetycznymi sąsiednich krajów; PSE-Operator rozmawia m.in. z Rosją na temat połączenia z obwodem Kaliningradzkim, gdzie planowana jest budowa elektrowni jądrowej. Zastrzegła, że rozmowy są wstępne; przyznała też, że temat połączenia z Kaliningradem był poruszony podczas wizyty delegacji rządowej w Moskwie, przy okazji negocjacji gazowych.
"Nie mamy w planie rozwoju połączenia elektroenergetycznego z Kaliningradem" - powiedziała PAP Kasprzyk. "W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania analiz rozpatrywanych przez nas połączeń: z Litwą, z Niemcami w środkowej Polsce, a także połączenia z Ukrainą" - wymieniła.
Połączenie z Litwą (z Ełku) ma być uruchomione w 2015 roku, zaś połączenie z Plewisk pod Poznaniem do Berlina - po 2020 roku. Przebudowa i uruchomienie istniejącego połączenia z Ukrainą zależy od przestawienia się tego kraju na europejski system elektroenergetyczny UCTE.
PSE-Operator S.A. i Vattenfall Europe Transmission podpisały w Brukseli we wrześniu ub.r. list intencyjny w sprawie powołania spółki celowej odpowiedzialnej za przygotowanie trzeciego połączenia transgranicznego pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec. To międzyrządowa inicjatywa, która zyskała poparcie Komisji Europejskiej.
Polska Grupa Energetyczna ma 49 proc. udziałów w spółce SwePol Link, która przesyła prąd podmorskim kablem pomiędzy Polskę a Szwecją. PSE-Operator ma rozmawiać z PGE o wykupie tych udziałów. "Jeśli chodzi o Szwecję, to zdolności przesyłowe tego kabla są własnością PGE i ta spółka nim dysponuje, łącznie z operatorem szwedzkim" - wyjaśniła Kasprzyk. Zaznaczyła, że rozmowy prowadzone będą jeszcze przed sierpniem br.
W piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział PAP, że PSE-Operator rozważa też połączenie międzysystemowe z Białorusią; w 2014 roku ma powstać tam elektrownia węglowa z udziałem inwestycyjnym Kulczyk Holding. (PAP)
jzi/ pad/