Trwa ładowanie...
d3irv0s

PSL: budżet jest realny w wykonaniu i umiarkowanie optymistyczny

Projekt budżetu należy ocenić jako realny w wykonaniu, umiarkowanie optymistyczny i racjonalny - powiedział wiceszef klubu PSL Jan Łopata w środę w Sejmie. Jak mówił, konstruując go, trzeba było uwzględnić trudną sytuację na Wschodzie i stagnację w strefie euro.
Share
d3irv0s

Łopata złożył wniosek o przekazanie projektu budżetu do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Polityk podkreślił, że ramy do planowania projektu budżetu i bazę do budowania wpływów budżetowych stanowiły "trudne uwarunkowania makroekonomiczne o charakterze międzynarodowym". "Przez kilka ostatnich lat odmienialiśmy przez różne przypadki +kryzys finansowy, kryzys gospodarczy+ w kontekście raczej świata zachodniego, UE, kłopotów państw strefy euro, innych potężnych gospodarek świata" - zaznaczył wiceszef klubu PSL.

Łopata zauważył, że kryzys gospodarczy nie w pełni został zażegnany, a wydarzenia na Ukrainie i "narastająca wojna handlowa między Rosją a Unią Europejską" spowodowały osłabienie dynamiki eksportu na Wschód, co "musi wpływać i wpływa" na dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce w obecnym roku.

d3irv0s

"Z tej m.in. przyczyny w drugim kwartale bieżącego roku gospodarka strefy euro znalazła się nieoczekiwanie w stagnacji" - wskazał Łopata.

Zaznaczył też, że "wolniejsze niż oczekiwano tempo ożywienia w strefie euro" niekorzystne wpływa na gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej. "A wszystko to powoduje negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce w 2014 roku" - podsumował polityk PSL.

"Przedstawiony dziś projekt ustawy budżetowej przy tego rodzaju uwarunkowaniach należy ocenić jako realny w wykonaniu, umiarkowanie optymistyczny i racjonalny, umożliwiający polskiej gospodarce nadal wykazywać się dużą odpornością na światowe spowolnienie gospodarcze" - powiedział wiceszef klubu PSL.

d3irv0s

Podziel się opinią

Share
d3irv0s
d3irv0s