Trwa ładowanie...
d3eiepu

PSL poprze informację rządu dot. sytuacji w rolnictwie (krótka6)

Protesty rolnicze nie mogą stanowić "trampoliny politycznej" - powiedział w środę w Sejmie poseł PSL Mirosław Maliszewski w sejmowej debacie o środowej informacji rządu nt. sytuacji branży. Zapowiedział, że jego klub w głosowaniu poprze rządową informację.

Share
d3eiepu

Nawiązał do podnoszonego przez protestujących rolników problemu sprzedaży ziemi cudzoziemcom: "Wiele tych inicjatyw dotyczących sprzedaży ziemi jest i ja jednak mam głęboką nadzieję, że nastąpi porozumienie w tej wysokiej Izbie ponad podziały polityczne i w tej kadencji doprowadzimy do tego, żeby ten rok 2016 - którym się wszystkich straszy - nie był rokiem, w którym zaczniemy sprzedawać polską ziemię, ale ta ziemia zostanie w rękach polskich rolników. Ponieważ oni będą wiedzieli, że z tytułu posiadania tej ziemi jest opłacalność, jest dochodowość".

Postulował także zmianę pozycji rolników w całym "łańcuchu" żywnościowym. "Rolnik nie ma być tylko i wyłącznie producentem żywności i dalej nie wiedzieć, co się z jego produktem dzieje, za jakie ceny i gdzie on jest sprzedawany i gdzie on jest oferowany. I działania, które przewiduje nowy Program Obszarów Wiejskich, taką nadzieję dają" - powiedział poseł. Podkreślił, że należy także wzmocnić działania dotyczące dopłat obszarowych i dopłat produkcyjnych.

W ocenie posła obecna trudna sytuacja w rolnictwie jest spowodowana rosyjskim embargiem na polskie produkty. "Mam głęboką nadzieję, że kryzys rosyjski jest kryzysem przejściowym. Nawet bym powiedział, że jestem tego pewien" - wskazał Maliszewski.

d3eiepu

"Zawsze uważałem, że protesty służą do tego, żeby wzmocnić rolę negocjacyjną, wzmocnić rolę tych, którzy mają problemy, ale protesty nie mogą stanowić trampoliny politycznej. Nie mogą, bo to jest nieuczciwe. I myślę, że rolnicy, ci rzetelni, zwykli rolnicy biorący udział w tych protestach, mieli i mają dobre intencje. Nie do końca jestem przekonany, czy takie intencje mają ci, którzy te protesty organizują, czy ci, którzy te protesty podgrzewają" - zaznaczył Maliszewski i dodał, że sam wielokrotnie uczestniczył w protestach.

Poseł zapowiedział, że klub PSL poprze informację rządu. "My zawsze apelowaliśmy i realizowaliśmy to, żeby funkcjonowała także w tej Izbie logika i pragmatyzm, i ta logika i pragmatyzm przede wszystkim polskim rolnikom są potrzebne" - konkludował poseł.

d3eiepu

Podziel się opinią

Share
d3eiepu
d3eiepu