Trwa ładowanie...
d1508z9

Psychologiczna bariera 2000 punktów pokonana

Dzisiejsza sesja miała być spokojna i na małym obrocie. Okazało się jednak, że rynek po raz kolejny zaskoczył uczestników nie tylko dynamiczną zwyżką, ale również niemałym handlem.
Share
Łukasz Bugaj, analityk Xelion. Doradcy Finansowi
Łukasz Bugaj, analityk Xelion. Doradcy FinansowiŹródło: Xelion. Doradcy Finansowi
d1508z9

Pomimo, że jutro warszawski parkiet nie będzie mógł zareagować na amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej, dzisiaj starał się zrobić to z wyprzedzeniem. Co ciekawe wartość prognostyczna naszej giełdy nie jest najgorsza i jeżeli czwartkowe dane rzeczywiście będą dobre to dzisiejszy atak byków może być z łatwością kontynuowany.

Już sam początek sesji wyniósł indeks WIG20 powyżej psychologicznej bariery 2000 punktów, z którą mieliśmy problem w zeszły piątek. Większość dnia to stabilny handel powyżej tej granicy.

Popołudniowa słabość została dynamicznie skorygowana na zamknięciu, dzięki czemu przy wzroście o ponad 2 proc. dzienna zdobycz w postaci 2000 punktów została utrzymana. Co warte podkreślenia hamulcowy z ostatnich dwóch sesji dzisiaj ciągnął rynek na północ. Mowa oczywiście o akcjach PKO BP.

d1508z9

Dzisiejsze dane nie miały wpływu na notowania, ale warto jest się im przyjrzeć. Kwietniowy deficyt w handlu USA wyniósł 29 mld dolarów, czyli tyle ile oczekiwano. Warto jednak wspomnieć, że odczyt ten pogarsza się już drugi miesiąc z rzędu, gdyż spadek eksportu jest większy od tempa zmniejszania się importu.

Inną daną były wnioski o kredyt hipoteczny, których ogólna liczba spadła. Nie można się temu dziwić, jeżeli wiadomo, iż wyraźnie drożeje średni koszt kredytu 30-letniego. Wzrost oprocentowania kredytów będący pochodną spadków cen obligacji oraz dynamicznie drożejąca ropa stwarzają realne zagrożenie dla właśnie rodzącego się ożywienia w gospodarce światowej.

Na rynku walutowym złoty do godziny 14 zachowywał się nieźle i potrafił się wzmacniać, ale potem szybkie załamanie EUR/USD doprowadziło do osłabienia się naszej waluty. Co ciekawe i warte pokreślenia węgierski forint już tradycyjnie zachowywał się zdecydowanie lepiej.

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9