Trwa ładowanie...
dsru2gf
pte
07-02-2008 11:20

PTE chcą zabezpieczać klientów OFE przed spadkami na giełdach

Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) chcą,
by otwarte fundusze emerytalne (OFE) mogły zabezpieczać się przed
spadkami na giełdach i miały więcej możliwości inwestycyjnych.
Projekt zmian prawa ma trafić do przewodniczącego Rady
Rozwoju Rynku Finansowego, ministra finansów Jacka Rostowskiego.

dsru2gf
dsru2gf

Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) Ewa Lewicka powiedziała w czwartek PAP, że chodzi o to, by w inwestycjach OFE było więcej możliwości długoterminowego planowania.

_ Dotychczasowy brak dywersyfikacji sprawił, że w zeszłym roku mieliśmy kłopoty. Np. z inwestycjami zagranicznymi z powodu konieczności naliczania kosztów transakcyjnych nie od aktywów OFE, ale ze środków PTE. Chcemy też instrumentów, które pozwalają podnieść stopę zwrotu, a jednocześnie zachować płynność. Jest też kwestia instrumentów pochodnych, które - służąc jako zabezpieczenie inwestycji - w zeszłym roku pozwoliłyby zmniejszyć straty _ - powiedziała Lewicka.

Lewicka wyjaśniła, że IGTE proponuje, by obecny limit 5 proc. inwestycji zagranicznych wzrastał co dwa lata o 5 pkt. proc., tak aby w 2010 r. wynosił 10 proc., a w 2015 r. - 30 proc. Zwróciła uwagę, że w tym momencie Polska przyjęłaby już najprawdopodobniej euro, znikłoby więc ryzyko kursowe. Inna propozycja to dopuszczenie inwestycji w fundusze inwestycyjne notowane na giełdach - tzw. ETF.

PTE chcą też, by zmieniono zasadę naliczania kosztów transakcyjnych od inwestycji zagranicznych (którą krytykowała już KE), na takie, jak obowiązują w Polsce (pobierane z aktywów OFE).

dsru2gf

IGTE chce też, by OFE mogły mieć w swoim portfelu waluty (do 5 proc.), nie tylko do bieżących transakcji zagranicznych jak obecnie. Lewicka powiedziała, że w związku z masowymi wyjazdami Polaków za granicę pojawia się problem wypłat z OFE dla spadkobierców, którzy przebywają za granicą. Ponadto OFE otrzymują np. dywidendy od zagranicznych spółek, w które inwestują. Dlatego, zdaniem Izby, OFE powinny mieć prawo inwestowania w waluty.

PTE chcą ponadto większych limitów inwestycji w obligacje firm.

Kolejny problem to instrumenty pochodne. Zgodnie z ustawą, OFE mogą je kupować, by zabezpieczać inne inwestycje, np. w akcje. W 2005 r. rząd Marka Belki wydał rozporządzenie, które określało zasady tych inwestycji, jednak rząd Kazimierza Marcinkiewicza wycofał się z niego.

Lewicka powiedziała, że OFE zależy na użyciu instrumentów pochodnych do zabezpieczania się przed stratami, a nie do spekulacji. Dlatego też chcą wpisania do prawa obowiązku wykazania nadzorowi, do jakich celów służą kupowane instrumenty pochodne.

dsru2gf

Lewicka dodała, że w ub.r. był "niedobry klimat" do zmian prawa. Obecnie jednak, w opinii IGTE, resort finansów "po doświadczeniach ubiegłorocznych" jest gotowy do dyskusji.

Zdaniem Lewickiej, projekt nowelizacji mógłby jesienią trafić do parlamentu.

Resort pracy poinformował PAP, że obecnie nie może podać konkretów nt. planowanych zmian prawa dotyczących inwestycji OFE. Resort finansów odesłał PAP do ministerstwa pracy.

dsru2gf

W KNF powiedziano PAP, że Urząd KNF "wspiera wszelkie inicjatywy i rozwiązania, które leżą w interesie członków funduszy emerytalnych i przyczyniają się do rozwoju rynku finansowego w Polsce, jednak decyzja w tej sprawie leży w kompetencjach Minister Pracy i Polityki Społecznej".

Tymczasem analitycy w swoich prognozach na 2008 r. zakładają, że kursy giełdowe mogą być bardzo zmienne. OFE, które ponad jedną trzecią środków inwestują w akcje, nadal nie mogą zabezpieczać się przed niekorzystnymi zmianami.

Wiceprezes ING Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek powiedział PAP, że funduszom przydałaby się np. możliwość swapów na stopy procentowe. Przy takich operacjach strony transakcji dokonują np. zamiany odsetek zmiennych na odsetki stałe, nie sprzedając posiadanych obligacji. OFE mogłyby wtedy kupować długoletnie obligacje, na czym zależy resortowi finansów, zaś w razie potrzeby - dokonywać tylko swapów, pozostawiając obligacje w swoim portfelu.

dsru2gf

Chłopek dodał, że dostęp do instrumentów pochodnych mógłby zwiększyć płynność, a derywaty mogłyby też służyć jako zabezpieczenie pozycji walutowych.

Według prognoz ING NN PTE, w 2008 r. należy spodziewać się "wysokiej zmienności na rynku akcji, dużych wahań, dominacji nastrojów na rynku". Z kolei na polskim rynku obligacji specjaliści nie spodziewają się wysokich stóp zwrotu.

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf