Trwa ładowanie...
dapwbnx
12-05-2016 12:32

PwC: Mobilizacja oszczędności w OFE mogłaby wesprzeć plan Morawieckiego

Warszawa, 12.05.2016 (ISBnews) - Mobilizacja krajowych oszczędności długookresowych, jakimi są środki w otwartych funduszach emerytalnych (OFE), mogłaby po części spełnić przesłanki Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (tzw. plan Morawieckiego), w którym jednym z filarów jest odbudowa polskiego kapitału, uważają eksperci firmy doradczej PwC.

dapwbnx

"Długookresowy kapitał jest nam w Polsce potrzebny i fundusze emerytalne mogłyby go nam dostarczyć" - powiedział główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski podczas konferencji prasowej.

Jak zauważają autorzy przedstawionego dziś raportu PwC "Miejsce Funduszy Emerytalnych w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", na skutek reformy emerytalnej z 2014 r. znacznie skurczyły się alternatywne, bezpieczniejsze instrumenty, w które OFE mogłyby inwestować powierzone im środki.

"Zdaniem ekspertów PwC, zwiększenie wachlarza instrumentów, w które OFE mogłyby inwestować w Polsce, przyczyniłoby się zarówno do wsparcia ambitnych planów rozwojowych kraju, ale także służyłoby dywersyfikacji ryzyka prowadzącej do zwiększenia bezpieczeństwa inwestowanych środków, a więc także bezpieczeństwa przyszłych emerytów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ponad 80% portfela inwestycyjnego OFE ulokowane jest w akcjach" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Według raportu, najbardziej atrakcyjne sektory do inwestowania dla OFE to nieruchomości, infrastruktura oraz fundusze venture capital.

dapwbnx

"Inwestycje infrastrukturalne to szpitale, projekty energetyczne, uniwersytety - brak w Polsce na to pieniędzy. Europejskie fundusze w tym zakresie też się kończą. 5% aktywów OFE zainwestowanych w te projekty pokryłoby 40% wydatków na obiekty infrastrukturalne" - wskazał starszy ekonomista PwC Mateusz Walewski.

PwC podkreśla, że przy obecnej wielkości aktywów OFE w Polsce zainwestowanie w sektor nieruchomości do 10% ich aktywów wzbogaciłby ten sektor o 14 mld zł na finansowanie projektów. Środki te odpowiadają połowie obecnych nakładów, jakie są rocznie przeznaczane na budownictwo wielorodzinne i komercyjne.

Firma szacuje także, że OFE mogłyby zainwestować średnie do ok. 1% swoich aktywów w te środki w krótkim okresie. Jak zauważył Walewski, oznaczałoby to możliwość podwojenia inwestycji typu venture capital w Polsce.

"OFE to coś schyłkowego w obecnym rozumieniu, taka jest obecnie atmosfera, tzw. suwak może zakończyć ich żywot, ale tak nie musi być - czerpmy z tych oszczędności dla rozwoju gospodarki" - podsumował ekonomista.

Pod koniec 2015 r. konta w OFE posiadało 16,5 mln Polaków i w sumie ich aktywa wynosiły 139,9 mld zł. Oznacza to, iż już po reformie z 2014 stanowią one 8% całkowitych aktywów finansowych gospodarstw domowych wynoszących 1 725 mld zł, podało PwC.

(ISBnews)

dapwbnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dapwbnx