PwC: Ubezpieczyciele obawiają się utraty rynku na rzecz Insurtech-ów
Warszawa, 30.09.2016 (ISBnews) - Większość ubezpieczycieli (90%) obawia się utraty części udziałów w rynku na rzecz Insurtech-ów, wynika z raportu PwC "Jak ubezpieczeniowe firmy technologiczne zmieniają branżę". Jednocześnie, prawie połowa respondentów (48%) twierdzi, że w ciągu kolejnych 5 lat może stracić do 20% swojej działalności na rzecz niezależnych technologicznych spółek finansowych, jednak w Polsce Insurtech-y dopiero zaczynają się kształtować, podano również.
30.09.2016 11:18
"W odróżnieniu od bankowości, polski rynek ubezpieczeniowy nie jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o innowacje technologiczne. Choć widać pierwsze oznaki obecności Insurtech-ów, np. w obszarach wykorzystania telematyki czy zakupów grupowych lub na żądanie, na ten moment mają one raczej charakter nowinki technologicznej, nie są jeszcze kluczowym elementem strategii rozwoju zakładów ubezpieczeń" - powiedział wicedyrektor zespołu ds. ubezpieczeń rkadiusz Kramza, cytowany w komunikacie.
Na razie na polskim rynku brak jest istotnych strategicznych partnerstw pomiędzy ubezpieczycielami a start-up'ami technologicznymi, co mogłoby stanowić istotną dźwignię rozwoju tego rynku. Partnerstwa takie dla star-up'ów są konieczne w celu pokonywania bariery regulacyjnej oraz kapitałowej, podano również.
"Z drugiej strony dla zakładów ubezpieczeń Insurtech-y dają szansę na przezwyciężenie kluczowych problemów, z jakimi branża zmaga się od lat - np. dochodowość ubezpieczeń komunikacyjnych czy percepcja wartości ubezpieczeń na życie. Spodziewam się, że właśnie z tego kierunku nadejdą pierwsze zmiany" - dodał Kramza.
O tym, jak poważnie traktowane jest zagrożenie ze strony Insurtech-ów świadczy także to, że 68% badanych przez PwC ubezpieczycieli przyznało, że już podjęło konkretne działania związane z wdrożeniem i wykorzystaniem nowych technologii w swoich firmach, podano również.
"Według raportu, 32% ubezpieczycieli na świecie w żadnym zakresie nie współpracuje jak dotąd z Insurtech-ami, a 38% uważa, że działania związane z wdrażaniem nowych technologii nie stanowią kluczowego elementu ich strategii. Jedynie 5% ubezpieczycieli otworzyło spółkę Insurtech lub przejęło taką spółkę z rynku. Partnerstwo z Insurtechami zadeklarowało 28% respondentów" - czytamy w komunikacie.
Jednym z ciekawych przykładów jak nowe technologie wpływają na branżę ubezpieczeniową są drony. Ubezpieczyciele korzystają z dronów na różnych etapach procesu ubezpieczeniowego. Jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, dzięki inspekcji dronem, ubezpieczyciel jest w stanie zidentyfikować ryzyka związane ze stanem obiektu, czy ukształtowaniem terenu, co pozwala mu na dokładniejsze wyliczenie składki, albo rezygnację z udzielenia ubezpieczenia, na przykład z uwagi na zbyt duże ryzyko zalania terenu, podano również.
Raport został przygotowany na podstawie badania PwC "Global FinTech Survey", w którym wzięło udział 544 respondentów z 46 krajów, reprezentujących branżę finansową, głównie prezesów, dyrektorów ds. innowacji oraz dyrektorów ds. IT. Analiza sektora ubezpieczeń powstała w oparciu o odpowiedzi 79 respondentów reprezentujących firmy ubezpieczeniowe z całego świata.
(ISBnews)