Trwa ładowanie...
d2wzgst

PZWLP: Branża CFM wzrosła o 9,4% r/r, a rent a car o 30,6% w II kwartale

Warszawa, 27.07.2016 (ISBnews) - Branża car fleet management (CFM - zarządzanie flotą) urosła o 9,4% r/r w II kwartale 2016, podał Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), dokonując wyliczenia w oparciu o nowe standardy. Rozwój branży wypożyczania samochodów (rent a car) sięgnął 30,6% r/r w tym czasie.

Share
d2wzgst

"Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), tempo wzrostu branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce było w drugim kwartale 2016 r. wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku i wyniosło 9,4% r/r. Branża zakupiła aż o 1/3 więcej nowych aut osobowych, niż przed rokiem" - czytamy w komunikacie.

W drugim kwartale w wynajmie długoterminowym znalazło się 20,5% wszystkich nowych aut osobowych kupionych przez firmy, podczas gdy w okresie od początku stycznia do końca marca było to 15%. Drugi kwartał do bardzo udanych może zaliczyć również branża Rent a Car - w jej przypadku wzrost wyniósł aż 30,6% r/r., podano także.

Na koniec II kwartału 2016 r. należące do PZWLP firmy wynajmu długoterminowego samochodów (CFM), reprezentujące ok. 80% całości tego rynku w Polsce, dysponowały łącznie 122 tys. aut. Zdecydowana większość z nich (89,9%), czyli ponad 109,5 tys. samochodów, znajdowała się w usłudze Full Service Leasingu (Leasingu Operacyjnego z Pełną Obsługą).

Łączna flota firm PZWLP w Full Service Leasingu była na koniec czerwca b. r. większa o prawie 9,5 tys. aut, niż rok wcześniej, co oznacza, że dynamika wzrostu branży wynajmu długoterminowego wyniosła aż 9,4% r/r. Osiągnięte po II kwartale tempo wzrostu wskazuje na wciąż rosnącą popularność wynajmu długoterminowego wśród polskich firm i przedsiębiorców. Dla porównania, na koniec marca branża odnotowała wzrost o pół punktu procentowego niższy, a więc 8,9% r/r.

d2wzgst

"Według danych PZWLP, branża wynajmu długoterminowego w Polsce zanotowała w II kwartale 2016 r. w tym zakresie wzrost jeszcze wyższy. W wynajmie długoterminowym znalazło się bowiem 15,3 tys. nowych aut osobowych zakupionych w tym czasie w naszym kraju, a więc aż o 1/3 (32,6%) więcej, niż w porównywalnym okresie rok temu. Większość, niemalże 12 tys. samochodów, zostało nabytych przez firmy należące do PZWLP" - czytamy dalej.

Jak podaje Związek, rosnąca popularność wynajmu długoterminowego jest również widoczna na przykładzie zwiększającego się udziału aut kupowanych na potrzeby tej usługi w całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce. Udział ten zwiększył się w II kwartale 2016 r. aż o ponad 5% w porównaniu z pierwszymi 3 miesiącami roku - z 15% do 20,5%.

"Podczas, gdy jeszcze dekadę temu z wynajmu długoterminowego samochodów korzystały wyłącznie duże międzynarodowe korporacje, a usługa ta była na rynku polskim wręcz niszowa, obecnie już co piąte nowe auto osobowe kupowane przez firmy w naszym kraju jest użytkowane w ten sposób. Rola wynajmu długoterminowego jest już aktualnie znacząca, ale biorąc pod uwagę doświadczenia z Europy Zachodniej, gdzie usługa ta jest oferowana znacznie dłużej i w niektórych przypadkach auta w wynajmie stanowią nawet 80% wszystkich samochodów służbowych, rynek polski ma przed sobą wciąż olbrzymi potencjał" - powiedział prezes PZWLP i LeasePlan Polska Sławomir Wontrucki, cytowany w komunikacie.

W II kwartale 2016 r. firmy PZWLP zakupiły razem prawie 29 tys. (28.740) nowych aut osobowych. Dzięki temu udział członków organizacji w całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce znacząco się zwiększył w porównaniu do stanu z pierwszych 3 miesięcy roku - z poziomu 31% do 38,6%, podano także.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 22 firmy, specjalizujące się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 80% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car.

(ISBnews)

d2wzgst

Podziel się opinią

Share
d2wzgst
d2wzgst