PZWLP: Branża CFM wzrosła o 9% r/r, a rent a car o 28% w I kwartale
Warszawa, 05.05.2016 (ISBnews) - Branża car fleet management (CFM, zarządzanie flotą) urosła o prawie 9% r/r w I kwartale 2016, podał Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), dokonując wyliczenia w oparciu o nowe standardy. Rozwój branży wypożyczania samochodów (rent a car) sięgnął 28% r/r w tym czasie.
05.05.2016 | aktual.: 05.05.2016 14:23
"Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów - jedyna w kraju organizacja reprezentująca branże CFM i Rent a Car - wprowadza nowe standardy definiowania rynku wynajmu długoterminowego samochodów (CFM) w Polsce. Zmiany dotyczą zakresu oraz rodzaju usług, które są zaliczane do tzw. wynajmu długoterminowego aut. Głównym celem zmian jest pełne ujednolicenie funkcjonujących w Polsce standardów, z tymi stosowanymi na starszych i bardziej rozwiniętych rynkach zachodnioeuropejskich oraz precyzyjne rozgraniczenie wynajmu długoterminowego od ofert klasycznego leasingu samochodów, wzbogaconych jedynie o proste usługi takie jak ubezpieczenie, czy assistance. Zgodnie z danymi PZWLP, przygotowanymi w oparciu o nowe, bardziej restrykcyjne zasady, branża wynajmu długoterminowego samochodów w naszym kraju urosła po I kwartale 2016 r. o blisko 9% r/r, co jest wynikiem o 1 pkt proc. lepszym niż rok wcześniej" - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z nowymi standardami definiowania usług wynajmu długoterminowego, w branży CFM w Polsce, reprezentowanej przez PZWLP (ok. 80% rynku), po I kwartale 2016 roku znajdowało się prawie 118 tys. samochodów. Podobnie do rynków zachodnioeuropejskich, zdecydowana większość z nich, bo aż 90% (106 127 aut), była objęta usługą Full Serwis Leasingu (FSL). W drugiej z usług zaliczanych do wynajmu długoterminowego, a więc Leasingu z Serwisem, znajdowało się prawie 12 tys. samochodów, stanowiących 10% ogółu floty.
"W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, zgodnie z danymi IBRM Samar, firmy miały ponad 61-procentowy udział w łącznej sprzedaży nowych aut osobowych w polskich salonach, kupując nieco ponad 64 tys. pojazdów. Według szacunków PZWLP, branża wynajmu długoterminowego zakupiła w pierwszym kwartale 2016 r. niecałe 10 tys. (9,7 tys.) samochodów osobowych, co oznacza, że wygenerowała 15% łącznej sprzedaży w tym zakresie. Zdecydowana większość (ponad 7,5 tys.) tych aut została nabyta przez firmy skupione w PZWLP" - czytamy dalej.
Rozwój branży Rent a Car sięgnął 28% r/r.
"W maju 2015 r. w PZWLP utworzona została 'Grupa Firm Rent a Car', czyli odrębna struktura w ramach organizacji, skupiająca największe krajowe i międzynarodowe, sieciowe wypożyczalnie samochodów. Po ok. roku od rozpoczęcia działalności, w pracach Grupy uczestniczy już 8 wypożyczalni samochodów, będących członkami organizacji, które łącznie po I kwartale 2016 r. dysponowały flotą blisko 12 tys. (11 973) samochodów w wynajmie krótko- (do 30 dni) i średnioterminowym (1 miesiąc - 2 lata). Dynamika wzrostu liczby aut w branży Rent a Car reprezentowanej w PZWLP była po pierwszym kwartale bieżącego roku wysoka, gdyż wyniosła aż 28% r/r" - czytamy dalej.
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 22 firmy, specjalizujące się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 80% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car.
(ISBnews)