Trwa ładowanie...
d13mp7h

Quercus TFI: Wprowadzenie Mifid II i konsolidacja rynku to tematy nr 1 w 2017 r.

Warszawa, 14.12.2016 (ISBnews) - Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) ocenia, że przyszły rok przyniesie wzmożoną konsolidację rynku funduszy inwestycyjnych, w której spółka chce wziąć aktywny udział. Najważniejszym wyzwaniem dla branży będzie wprowadzeniem uninjej dyrektywy Mifid II w takim kształcie, który nie zrujnuje rynku zarządzania aktywami w Polsce. Dlatego też Quercus TFI będzie brał bardzo aktywny udział w pracach nad implementacją tej dyrektywy, poinformował prezes Sebastian Buczek. 

Share
d13mp7h

"W pierwszych miesiącach 2017 roku cała nasza para będzie szła w to, aby przygotować logiczną, przemyślaną koncepcję Mifid II i by rynek mógł funkcjonować. Mamy nadzieję, że KNF, GPW i MF podejmą działania i będzie można tak zaimplementować Mifid II, aby nie zniszczyć krajowego rynku. W innym wypadku grozi nam krach płynnościowy na polskiej giełdzie. A bez silnego rynku kapitałowego nie mamy co liczyć na to, że wzrost PKB będzie sięgał 3-4%" - powiedział Buczek podczas spotkania z dziennikarzami.

Buczek pozytywnie ocenił działania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) w zakresie działań związanych z planowanym przez rząd opodatkowaniem FIZ-ów. Według niego, głos sprzeciwu branży zarządzania aktywami wobec tych pomysłów był zauważony i ostatecznie do zmian nie doszło. Dlatego też Quercus TFI zdecydował o przyłączeniu się do Izby i wspólnym wypracowaniu propozycji branży TFI dotyczącej wprowadzenie Mifid II.

Podkreślił, że kwestia implementacji nowej dyrektywy jest kluczowa dla rynku, a tym samym dla Quercusa. Drugim w kolejności priorytetem spółki na 2017 rok jest konsolidacja rynku poprzez przejęcie lub połączenie.

d13mp7h

"Jesteśmy coraz bardziej otwarci na kwestię konsolidacji tego rynku i zakładamy, że do takich ruchów dojdzie w przyszłym roku. Nie wykluczam ani akwizycji, ani połączenia, ale podchodzimy do tego pragmatycznie. Na razie żadne rozmowy nie są prowadzone" - powiedział Buczek.

Dodał, że Quercus dysponuje środkami, które mógłby przeznaczyć na zwiększenie skali działalności.

"Na razie wykluczam emisję, która byłaby skierowana do inwestorów na zewnątrz. Mamy zasoby kapitałowe - na koniec roku wykażemy ponad 40 mln zł gotówki, akcjonariusze też się deklarują, aby w tych procesach konsolidacyjnych brać udział" - zapewnił prezes.

Według Buczka, największym zagrożeniem dla krajowego rynku kapitałowego w 2017 będą kolejne szkodliwe pomysły polityków - szczególnie w kwestii możliwych dalszych zmian dotyczących OFE. Z kolei tempo wzrostu gospodarczego, które spadło w br. wskutek wstrzymania wydatków publicznych powinno poprawić się w 2017 roku.

d13mp7h

"Polskie akcje są atrakcyjne przez słabość, jaką prezentowały w ostatnich latach, ale szkodzi im polityka i ciągle żywe jest pytanie, co stanie się z OFE? Na pewno w przyszłym roku pojawią się ważne elementy zwrotne, ale będą krótkotrwałe. Nastroje, wraz ze wzrostem cen akcji, będą poprawiały się" - uważa prezes.

Dotychczas w tym roku Quercus zanotował napływ funduszy netto w wysokości 565 mln zł, głównie do Quercus Ochrony Kapitału oraz Quercus Multistrategy FIZ. Cel strategiczny TFI to co najmniej 500 mln zł nowych aktywów rokrocznie.

"Te dwa fundusze w ciągu roku zebrały prawie 1 mld zł aktywów, ale z pozostałych funduszy - szczególnie polskich akcji - kapitał odpływał. Te tendencje jednak zmieniają się i spodziewamy się, że inwestorzy będą przekonywali się do polskich akcji w przyszłym roku. Jesteśmy po 10-proc. wzroście WIG-u w tym roku i zakładamy, że taki wzrost jest też możliwy w przyszłym roku pod warunkiem, że politycy nie zrobią niczego głupiego" - powiedział prezes Quercus TFI.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. przez grupę doświadczonych specjalistów z branży inwestycyjnej. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy. Wartość aktywów na koniec listopada sięgnęła 4,01 mld zł.

(ISBnews)

d13mp7h

Podziel się opinią

Share
d13mp7h
d13mp7h