Trwa ładowanie...
d23zofn

Qumak zbuduje superkomputer dla Uniwersytetu Śląskiego

Warszawa, 17.09.2015 (ISBnews) - Qumak dostarczy infrastrukturę informatyczną na potrzeby Platformy Analiz i Archiwizacji Danych (PAAD) Uniwersytetu Śląskiego, poinformował prezes Paweł Jaguś. Wartość pozyskanego zlecenia to nieco ponad 7 mln zł netto. Prace potrwają do końca tego roku.

Share
d23zofn

?Jesteśmy największym w Polsce dostawcą rozwiązań IT dla sektora edukacyjnego i naukowo-badawczego. Ten segment rynku ma szansę na wyjątkowo dynamiczny rozwój w najbliższym czasie, a my chcemy być jednym z istotnych beneficjentów tego procesu" - powiedział Jaguś, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 przewidziano około 36 mld zł w ramach programu ?Inteligentny rozwój", z czego ponad 5 mld zł ma być wydane na zwiększanie potencjału naukowo-badawczego polskich uczelni.

Zakres prac zleconych giełdowemu integratorowi technologicznemu obejmuje między innymi instalację zaawansowanego klastra obliczeniowego (superkomputera) wraz z oprogramowaniem do jego wirtualizacji. W ramach zlecenia spółka wykona jednocześnie modernizację instalacji elektrycznej
i klimatyzacyjnej w pomieszczeniu, w którym będzie zainstalowany sprzęt. Wart 7,07 mln zł netto kontrakt przewiduje 3-letni okres usług gwarancyjnych, podano również.

d23zofn

Uniwersytecki superkomputer będzie wykorzystywany w pracach Platformy Analiz i Archiwizacji Danych. Pozwoli na sprawne wykonywanie skomplikowanych obliczeń oraz rozbudowaną analitykę danych. Dzięki wirtualizacji na platformie będzie mogła pracować duża grupa naukowców jednocześnie.

W ostatnim czasie Qumak wykonał m.in. podobny klaster obliczeniowy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Na ukończeniu jest również budowa chmury obliczeniowej, którą spółka tworzy, w konsorcjum z firmą Matic, dla Wojskowej Akademii Technicznej.

Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 577,5 mln zł w 2014 r.

(ISBnews)

d23zofn

Podziel się opinią

Share
d23zofn
d23zofn