Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. wdrożenia przepisów FATCA

Administracje podatkowe Polski i USA będą przekazywać sobie informacje o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych - zakłada umowa FATCA między rządami obu krajów. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, która umożliwi prezydentowi ratyfikację umowy.

27.01.2015 16:25

Chodzi o projekt ustawy o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (z ang. Foreign Account Tax Compliance Act) - wraz z uchwałą w sprawie przedłożenia do ratyfikacji umowy w tej sprawie.

Umowę ws. poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, która ma zapewnić realizację tych obowiązków, rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały 7 października 2014 r.

Umowa zostanie przedłożona prezydentowi do ratyfikacji po uchwaleniu ustawy.

Celem amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych jest zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją skarbową. Chodzi o ich zobowiązanie do przekazywania do USA danych o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy (osoby mające miejsce zamieszkania, obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w USA).

W przypadku odmowy zawarcia porozumienia z amerykańską administracją skarbową przewidziano - dla instytucji finansowych i osób uzyskujących dochody z USA za pośrednictwem tych instytucji - sankcję w postaci opodatkowania dochodów (przychodów) uzyskiwanych ze źródeł w USA, podatkiem w wysokości 30 proc. Amerykańska ustawa ma zapobiegać wykorzystywaniu zagranicznych instytucji finansowych do ukrywania dochodów i tworzenia struktur agresywnego planowania podatkowego przez amerykańskich podatników.

W myśl zapisów umowy polskie instytucje finansowe będą te dane zbierać i przekazywać do krajowej administracji podatkowej, która automatycznie będzie je udostępniać stronie amerykańskiej. Określono w niej m.in. zakres i terminy przekazywania informacji, sposób identyfikacji rachunków posiadanych przez amerykańskich rezydentów podatkowych oraz katalog podmiotów. Jej przepisy będą dotyczyć głównie banków, funduszy inwestycyjnych i powierniczych oraz zakładów ubezpieczeń; spod jej zapisów zostały wyłączone fundusze emerytalne. Zawiera również zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji. Oznacza to, że informacje o rachunkach i dochodach polskich rezydentów będą przekazywane również przez USA.

Porozumienie międzyrządowe z USA podpisało dotąd ponad 50 krajów. Wśród państw Unii Europejskiej są to m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania - podało we wtorkowym komunikacie CIR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)