Trwa ładowanie...
media
20-04-2017 17:19

Radio Merkury zmienia nazwę na Radio Poznań

Nowe logo stacji ma zostać zaprezentowane w poniedziałek, w trakcie gali z okazji jubileuszu rozgłośni. Tego samego dnia ruszy też kampania promocyjna radia.

Radio Merkury zmienia nazwę na Radio PoznańŹródło: PAP, fot: Marek Zakrzewski/PAP
d3j6fua
d3j6fua

Radio Merkury, lokalna rozgłośnia Polskiego Radia, zmienia nazwę na Radio Poznań, ponieważ nie chce kojarzyć się ze ze stacjami komercyjnymi. Przez rok radio będzie używało obu nazw.

Nowe logo stacji ma zostać zaprezentowane w poniedziałek, w trakcie gali z okazji jubileuszu rozgłośni. Tego samego dnia ruszy też kampania promocyjna radia.

Filip Rdesiński, prezes poznańskiego radia i pomysłodawca zmiany nazwy, zmianę nazwy uzasadnia "spójnością nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych".

- Tą zmianą osadzamy publiczną rozgłośnię w tradycji, a jednocześnie w lokalności, regionalności. Dotychczasowa nazwa powodowała, że rozgłośnia była kojarzona ze stacją komercyjną, lokalną - powiedział. - Mamy nadzieję, że zmiana spowoduje, że stacja będzie rozpoznawalna jako rozgłośnia publiczna, misyjna, wpisująca się w nazewnictwo regionalnych, publicznych rozgłośni w kraju - dodał.

d3j6fua

Rdesiński przyznał, że "na pewno trzeba będzie przyzwyczaić wiernych słuchaczy do nowej nazwy". - Dlatego z tą dotychczasową będziemy się żegnać przez najbliższy rok. Nowa nazwa będzie wprowadzana ewolucyjnie, przez pewien czas będziemy używali obu: starej i nowej - powiedział.

Procedura związana ze zmianą nazwy trwała kilka miesięcy. Na ostateczną zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyły się m.in. pozytywne opinie Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, który z wyraził zgodę na używanie nazwy miasta w znaku towarowym "Radio Poznań".

Radio Merkury S.A. - Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Poznaniu została powołana w 1993 roku. Radio Poznańskie rozpoczęło nadawanie 24 kwietnia 1927 r. Przez pierwsze sześć lat stacja funkcjonowała samodzielnie, potem stała się częścią Polskiego Radia.

Prezes Radia Merkury nie toleruje dociekliwych pytań do polityków PiS

Filip Rdesiński, który był publicystą "Gazety Polskiej", a także kandydatem PiS na posła, prezesem Radia Merkury jest od marca 2016 roku. To już druga prezesura Rdesińskiego w poznańskiej rozgłośni. W 2010 roku, zaledwie po pół roku pracy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odwołała go "za działanie na szkodę spółki". Po objęciu fotela prezesa, Rdesiński popadł w ostry konflikt z wieloma dziennikarzami stacji, z których część zwolnił.

d3j6fua

O Rdesińskim zrobiło się głośno w lutym bieżącego roku, gdy Maciej Kluczka, jeden z dziennikarzy prowadzących wywiady polityczne na antenie Radia Merkury został przez niego odsunięty za to, że na antenie dopytywał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego o wykształcenie jego syna, który jest posłem na Sejm.

Jak pisał branżowy portal wirtualnemedia.pl, Ryszarda Czarneckiego zdenerwowało to, że dziennikarz dopytywał dlaczego jego syn określa się mianem specjalisty i analityka do spraw bezpieczeństwa, skoro ukończył tylko liceum. Według relacji dziennikarza, po wywiadzie Czarnecki zadzwonił do niego z pretensjami o pytania o syna, a wkrótce na rozmowę wezwał go zastępca redaktora naczelnego stacji Arkadiusz Kozłowski, który przedstawił mu takie samie zarzuty.

Maciej Kluczka został odsunięty od prowadzenia rozmów z politykami, ale Rdesiński temu zaprzeczał. Przekonywał, że żadnej takiej decyzji nie podjęto, a gdy dowiedział się o całej sprawie, dziennikarz był już na zwolnieniu chorobowym. Kluczka do prowadzenia wywiadów nie został jednak dopuszczony i jeszcze w lutym odszedł z Radia Merkury.

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua