Trwa ładowanie...
dh0b6bm

Radom/Cmentarz na Firleju wciąż się rozrasta

O 2,2 ha zostanie powiększony cmentarz komunalny na Firleju w Radomiu - jedna z największych pod względem powierzchni nekropolii w Polsce. Dodatkowy teren pomieści przeszło 3,5 tys. nowych grobów. Obecnie cmentarz zajmuje 30 ha.

Share
dh0b6bm

Jak poinformował dyrektor cmentarza Jan Maciaszek, ogłoszony został przetarg na budowę ciągów pieszo-jezdnych i alejek dla pieszych we wschodniej części radomskiej nekropolii. Teren o powierzchni 2,2 ha został wykarczowany w zeszłym roku. Teraz będzie zagospodarowywany.

Według dyrektora cmentarza dodatkowa powierzchnia zabezpieczy możliwość prowadzenia pochówków przez następne 5-6 lat. W nowej części nekropolii powstanie przeszło 3,5 tys. grobów. Pierwsze pochówki w tym miejscu będą odbywać się na przełomie 2015/2016 r.

Obecnie cmentarz zajmuje ok. 30 ha. W sumie może być powiększony do ponad 45 ha. "Dodatkowe tereny zostały już kupione przez miasto od Lasów Państwowych. Sukcesywnie powierzchnia cmentarza będzie powiększana" - poinformował Maciaszek.

dh0b6bm

Obecnie na cmentarzu komunalnym w Radomiu pochowanych jest prawie 36 tys. osób. Pierwsze pochówki na Firleju odbyły się pod koniec 1975 r., kiedy zaczęło brakować miejsc na terenie zabytkowego cmentarza przy ul. Limanowskiego.

Przed II wojną światową w podradomskiej miejscowości Firlej znajdował się poligon wojskowy. W czasie wojny został przekształcony przez niemieckich okupantów w miejsce straceń. W pobliskim lesie wykonywane były wyroki śmierci na ludności polskiej i żydowskiej przez SS, Gestapo i żandarmów niemieckich. Po wojnie dla upamiętnienia 15 tys. pomordowanych wybudowany został górujący nad cmentarzem pomnik, składający się z trzech krzyży i pięciu brył.

dh0b6bm

Podziel się opinią

Share
dh0b6bm
dh0b6bm