Trwa ładowanie...
d3b1fgy

Radpol kończy restrukturyzację grupy, chce wejść w 2016 r. z 'czystą kartą'

Warszawa, 28.10.2015 (ISBnews) - Radpol chce zakończyć procesy restrukturyzacyjne i wejść w 2016 rok "z czystą kartą", bez znaczących zdarzeń jednorazowych, poinformowali członkowie zarządu spółki. Już IV kw. br. powinien być pod mniejszym wpływem tych działań.

Share
d3b1fgy

"Robimy wszystko, żeby można było 2016 r. zacząć czystą kartą. Coś może się przelać, ale to nie będą tej wielkości kwoty. Największe rzeczy dzieją się teraz, około 70-80% zdarzeń jednorazowych zostanie odnotowane w tym roku" - powiedział prezes Radpolu Daniel Dajewski podczas konferencji prasowej.

W IV kwartale restrukturyzacja wpłynie na wynik w mniejszym stopniu niż w kwartałach poprzednich. Jedyna istotna rzecz, jaka pozostała do zrobienia, to zamknięcie zakładu Finpol Rohr i przeniesienie jego działalności pod Lublin.

"Powinniśmy mieć IV kwartał pod względem EBITDA lepszy niż poprzednie" - powiedział wiceprezes Andrzej Sielski.

d3b1fgy

Procesy restrukturyzacyjne powinny przynieść Radpolowi oszczędności, które przełożą się na wyniki w kolejnych latach.

"Szacujemy łączne oszczędności w skali rocznej na 3,3-3,8 mln zł kosztów stałych. Wierzymy, że to się przekuje na poprawę wyników finansowych" - powiedział prezes.

Zaznaczył jednak, że wyniki zależą także od sytuacji na rynku. Na początek roku 2016 przewidywane jest pogorszenie warunków.

Radpol nie zamierza w najbliższych latach zaciągać nowego zadłużenia i skupi się na spłacie obecnych kredytów.

d3b1fgy

"W tej chwili jest moment, kiedy powinniśmy zadłużenie spłacać. Nie planujemy zwiększać finansowania kredytem. Wskaźnik dług netto/EBITDA jest na poziomi 3, planujemy oscylować na poziomie 2,5 i ten trend spadkowy zadłużenia chcemy utrzymać" - powiedział Sielski.

Spółka liczy na rozwój eksportu. Aktualnie realizuje dostawy testowe do firm niemieckich i liczy na uzyskanie certyfikatu Euro Heat and Power dla swoich produktów, co umożliwi pozyskanie regularnych kontraktów.

Prace nad strategią spółki na lata 2016-2018 trwają, ale jej opublikowanie może się opóźnić w stosunku do wcześniej zakładanego terminu (tj. pod koniec 2015 r.). "Doszliśmy z radą nadzorczą do porozumienia, że strategię przesuwamy przynajmniej o jeden kwartał. Mamy już kierunki wytyczone, żeby pierwszy rok się zgadzał z celem strategii" - powiedział Dajewski.

W III kw. 2015 r. Radpol odnotował 2,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej wobec 5,38 mln rok wcześniej. EBITDA wyniosła 6,1 mln zł w III kw. 2015 r. wobec 9,6 mln zł rok wcześniej, a przychody ze sprzedaży spadły do 59,66 mln zł z 60,65 mln zł w III kw. 2014 r.

d3b1fgy

Grupa Radpol to wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie instalacji do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także rozwiązań dla innych gałęzi przemysłu. Kluczowymi odbiorcami produktów grupy są takie sektory jak energetyka, gazownictwo, ciepłownictwo, kolejnictwo czy motoryzacja. Spółka jest notowana na GPW od 2007 r.

(ISBnews)

d3b1fgy

Podziel się opinią

Share
d3b1fgy
d3b1fgy