Radziwiłł o projekcie MF dot. łagodzenia automatyzmu przy uruchamianiu sankcji za zbyt wysoki dług -
15.02. Warszawa (PAP) - Resort finansów proponuje, aby punktem wyjścia dla wyliczenia wielkości zagranicznej części długu pozostał kurs złotego z ostatniego dnia roku. Gdyby jednak...
15.02. Warszawa (PAP) - Resort finansów proponuje, aby punktem wyjścia dla wyliczenia wielkości zagranicznej części długu pozostał kurs złotego z ostatniego dnia roku. Gdyby jednak dług liczony na tej podstawie przekroczył próg ostrożnościowy 55 proc., to sankcje nie byłyby uruchamiane, chyba że ten sam próg zostałby przekroczony przy zastosowaniu średniorocznego kursu złotego. Poza tym MF proponuje, aby pieniądze z lokat i rachunków bieżących zmniejszały wielkość długu - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwłł. Resort chce, aby zmiany zaczęły obowiązywać już od 2012 roku.
"Dług byłby kalkulowany tak, jak jest. Punktem wyjścia dla wyliczenia wielkości zagranicznej części długu nadal byłby kurs złotego z ostatniego dnia roku. Gdyby jednak dług liczony na tej podstawie przekroczył próg ostrożnościowy 55 proc., to sankcje nie byłyby uruchamiane, chyba że przekroczylibyśmy ten sam próg przy zastosowaniu średniorocznego kursu złotego. Poza tym pieniądze z lokat i rachunków bieżących zmniejszałyby wielkość długu. Chcemy by obowiązywało to już od tego roku" - Radziwiłł w opublikowanej w środę rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawną".
"Założenia są takie, że nie byłoby automatycznego uruchamiania sankcji za przekroczenie poszczególnych progów z ustawy o finansach publicznych" - powiedział.
Dodał, że nie zmienia się wielkość poszczególnych progów.
Radziwiłł poinformował, że projekt ustawy zostanie złożony w I kwartale i być może jeszcze w bieżącym tygodniu trafi do konsultacji wewnątrzresortowych. (PAP)
mak/