Radziwiłł: w kolejnych miesiącach skala deflacji nadal będzie się zmniejszać
W kolejnych miesiącach tego roku skala deflacji w ujęciu rocznym będzie się nadal zmniejszać, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych - ocenił wiceminister finansów Artur Radziwiłł.
"Sierpniowy odczyt CPI (0,6 proc. r/r) był zgodny z oczekiwaniami Ministerstwa Finansów i nieznacznie wyższy od oczekiwań rynkowych. Dane GUS wskazują na już szósty z rzędu miesiąc ograniczania skali deflacji w Polsce" - wskazał wiceminister w komentarzu.
Zaznaczył, że w porównaniu z latami poprzednimi odnotowano mniejszy sezonowy spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych, a w ujęciu rocznym deflacja cen żywności uległa ograniczeniu z 1,7 proc. do 0,7 proc.
"Szacujemy, że inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 0,3-0,4 proc. w skali rocznej (wobec 0,4 proc. przed miesiącem). Utrzymująca się już od lipca 2014 r. deflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych to efekt kilku czynników, m.in. ujemnej luki produktowej (co przekłada się na niską inflację bazową) oraz wciąż niskich cen energii i żywności" - ocenił.
"Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach br. skala deflacji (w ujęciu rocznym) będzie nadal zmniejszać się, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych" - dodał.
GUS podał we wtorek, że deflacja w sierpniu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym - 0,6 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w sierpniu o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, zaś miesięcznym - o 0,4 proc.
Jak napisano we wtorkowym komunikacie GUS największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w sierpniu niższe o 0,8 proc. ceny żywności i niższe o 2,4 proc. ceny odzieży i obuwia. W sierpniu staniał też transport (o 1,1 proc).