Rafalska: Samorządy otrzymają dodatkowe środki na realizację program 500+

28.01.2016 09:17

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Projekt 500+ jest realizowany zgodnie z harmonogramem i wejdzie w kwietniu, natomiast samorządy z pewnością poradzą sobie z jego realizacją - dostaną na niego dodatkowe środki, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Samorządy będą to realizowały jako zadanie zlecone i dostaną na ten cel - moim zdaniem - całkiem niezłe pieniądze, bo 2% na obsługę tego zadania. Samorządy wykonują też inne zadania zlecone i one sobie zorganizują prace" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Radia Wnet.

Przypomniała, że w Polsce jest ponad 2400 gmin i podkreśliła, że w małych samorządach, gdzie liczba złożonych wniosków nie będzie duża, samorządy bez problemu - jak to już obecnie sygnalizują - przygotują się do tego dobrze.

"Natomiast tam, gdzie są dziesiątki tysięcy uprawnionych do tego świadczenia, tam te duże samorządy mówią, że mają obawy, jak mają to zorganizować, ale jestem przekonana, że poradzą sobie z tym zadaniem" - powiedziała minister.

Dodała przy tym, że na żadnym ze spotkań, w których uczestniczyła, nikt z samorządowców nie postulował przedłużenia vacatio legis dla tego projektu na trzy miesiące.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał wczoraj, że część samorządów obawia się o możliwość realizacji programu w wyznaczonym przez rząd terminie i postuluje przesunięcie wejścia w życie programu do lipca.

Według wcześniejszych zapowiedzi, roczny koszt świadczeń (500 zł na drugie i kolejne dziecko lub także na pierwsze w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także