Trwa ładowanie...
d38p6o8

Randstad: Ponad 1/3 firm chce zwiększyć zatrudnienie w najbliższych 6 m-cach

Warszawa, 05.09.2016 (ISBnews) - Odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia w najbliższych 6 miesiącach wzrósł do 37% wobec 35,9% wykazanych w poprzednim badaniu w lutym br., wynika z 31 edycji raportu "Plany Pracodawców", zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad w kooperacji z PAIiIZ.

Share
d38p6o8

"W dalszym ciągu sytuacja rozwija się w kierunku wzmacniania rynku pracownika" - powiedziała Agnieszka Bulik, dyr. ds. prawnych firmy doradztwa personalnego Randstad, podczas konferencji prasowej.

Wzrost zatrudnienia pracowników przewidywany jest w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) i przemyśle, gdzie odpowiednio 50% i 43% firm zamierza zwiększyć w tym zakresie zatrudnienie. Podobnie wygląda sytuacja w podnoszeniu poziomu wynagrodzeń, tj. również te dwa sektory wysuwają się na czoło - 30% firm w przemyśle i 30% w sektorze SSC/BPO zamierza podnieść wynagrodzenia.

"Zauważamy wzrost znaczenia sektora usług - w ubiegłym roku dominujący był przemysł. Obecnie centra usług biznesowych są motorem napędzającym nasze projekty. Jest to jedyny sektor, który planuje podwójne zatrudnienie w tym roku do 21 tys. miejsc pracy." - powiedział zastępca dyrektora Biura ds. Realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej Arkadiusz Tarnowski.

d38p6o8

Co czwarta firma zadeklarowała wzrost wynagrodzeń w najbliższych 6 miesiącach i dotyczą one największych firm (32%) z branży przemysłowej, z regionu wschodniego, zaś dwie trzecie (66%) badanych przedsiębiorstw deklaruje utrzymanie plac na dotychczasowym poziomie.

"W firmach eksportowych, związanych z przemysłem, wynagrodzenia zapewne będą rosły" - powiedział doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Przebadane firmy wskazały również na profil najbardziej poszukiwanych pracowników - aż 45% badanych stwierdziło, że pozyskanie robotników wykwalifikowanych i techników jest trudne na obecnym rynku pracy. Mistrzowie i brygadziści - to kolejna grupa, wskazana przez 35% badanych jako mało dostępna; w następnej kolejności najbardziej poszukiwanymi pracownikami byli inżynierowie (34% respondentów wskazało na te grupę zawodową). Jak wykazało badanie, 56% respondentów wskazało na pracowników biurowych i administrację jako najbardziej dostępną na rynku pracy grupę zawodową.

Respondentami w badaniu są pracodawcy wyrażający opinie w następujących obszarach działalności, planowania w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Badanie zostało zrealizowane w okresie od 7 lipca do 5 sierpnia 2016 r. metodą CATI przez ekspertów TNS na próbie 1000 firm, z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób.

(ISBnews)

d38p6o8

Podziel się opinią

Share
d38p6o8
d38p6o8