Randstad: Wskaźnik rotacji na rynku pracy spadł do 26% r/r w III kwartale br.
Warszawa, 17.10.2016 (ISBnews) - Rotacja na polskim rynku pracy w wykazała spadek do 26% w III kw. wobec 29% zanotowanych w II kw. br. oraz bez zmian wobec ubiegłego roku, wynika z 25 edycji sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Polska wykazała się najwyższą rotacją pośród badanych krajów Europy, plasując się tuż za Wielką Brytanią.
Główne powody rotacji na rynku pracy to znalezienie lepszych warunków zatrudnienia (46%), osobiste pragnienie zmiany (26%) oraz przyczyny osobiste (21% ).
"Optymizm, jeśli chodzi o znalezienie pracy obecnie jest rekordowy" - powiedział ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu rynekpracy.org Łukasz Komuda na konferencji prasowej.
Według wskaźnika mobilności (stworzonego przez Randstad, informującego o otwartości pracownika na zmianę zatrudnienia), Polacy są w dalszym ciągu najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie. Wskaźnik ten wyniósł 110 w III kw. wobec 111 w poprzednim kwartale dla Polski wobec 102 dla 18 badanych krajów Europy w III kw. br. Na kolejnych pozycjach znalazły się Wielka Brytania i Francja.
Wzrósł odsetek badanych, którzy są przekonani o znalezieniu porównywalnej pracy do wykonywanej w ciągu 6 m-cy o 2 pkt proc. do 75% i jakiejkolwiek pracy - o 3 pkt proc. do 79%, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii badania.
Wśród badanych spadły obawy o utratę pracy o 5 pkt proc. wobec poprzedniego kwartału do 32%, co plasuje Polskę na 4. miejscu wśród badanych 18 krajów europejskich (największy odsetek obawiających się utraty pracy zanotowano w Grecji - 39%; najmniejszy w Luksemburgu - 16%). Najbardziej utraty pracy obawiali się respondenci w wieku 18-24 i 55-65 lat.
"Polska ma bardzo elastyczny rynek pracy, co nauczyło nas dużej mobilności. Skłonność do zmiany pracy na poziomie 26% jest rekordowo wysoka, a głównym motywem zmiany pracy jest chęć poprawy warunków zatrudnienia, głównie finansowych (46%). Pracownicy dostrzegają, że na rynku pracy dobrze się dzieje, a pracodawcom zależy na stabilizacji zatrudnienia i zatrzymaniu pracownika i ten trend, moim zdaniem, będzie się utrzymywał, zaś stopa bezrobocia do końca br. będzie nadal spadać" - podsumował dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan Grzegor Baczewski podczas konferencji prasowej.
Badanie ujęło również problem nierówności płci w miejscu pracy. Preferencje badanych wykazały, że 74% mężczyzn i 70% kobiet wolałoby mieć szefa płci męskiej. Natomiast za rozwiązaniami premiującymi kobiety starające się o pracę lub awans optuje 30% mężczyzn i 23% pracujących kobiet. W Polsce ponad 2/3 szefów to mężczyźni, kierują częściej mężczyznami (79%) niż kobietami (58%). "Większy odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w sektorze prywatnym byłby bardzo korzystny z punktu widzenia makroekonomicznego" - dodał Baczewski.
Sondaż został przeprowadzony przez ankiety online w grupie respondentów 18-65 lat, pracujących minimum 25 h/tydzień. Próba w Polsce wyniosła ok. 829 osób. W całym badaniu bierze udział ok. 14 tys. osób i jest realizowany w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono w sierpniu i wrześniu br.
(ISBnews)