12. Polska
Ocena 2013: dostateczny (57,9/100) Stopa zastąpienia: 64,4 Stabilność systemu: 42,6 Wiarygodność systemu: 68,9
W porównaniu z ubiegłym rokiem ogólna ocena polskiego systemu emerytalnego spadła o 0,3 pkt. analitycy Mercera lakonicznie stwierdzają, że wpływ miały na to niewielkie zmiany. Spadek o dwa miejsca zawdzięczamy rekordowemu wzrostowi oceny Singapuru (na skutek zmiany wyliczania danych przez OECD).
Polski system emerytalny najsłabiej wypada pod względem stabilności - dostaliśmy dwóję, wyraźnie lepiej oceniono stopę zastąpienia i wiarygodność systemu. Ogólna ocena dostateczna oznacza, że nasz system posiada pewne dobre cechy, ale istnieją również ograniczenia i poważne zagrożenia. Jeżeli nie zostaną wyeliminowane mogą zaszkodzić wydajności bądź stabilności systemu.
Analitycy Mercera radzą, m.in. by wprowadzić zachęty podatkowe skłaniające do uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych oraz zwiększyć poziom aktywności zawodowej w starszych grupach wiekowych. Naszemu systemowi pomogłoby również zwiększenie wsparcia dla najbiedniejszych emerytur oraz wzrost poziomu oszczędności gospodarstw domowych.
Tegoroczny raport wciąż nie uwzględnia zapowiadanych zmian w OFE. Dopiero w przyszłym roku przekonamy się jaki wpływ na jakość naszego systemu będzie miała reforma, którego ostatecznego kształtu wciąż nie znamy.
Zobacz też: *Ranking systemów emerytalnych 2012 *