Raport: Coraz mniej pieniędzy na Mieszkanie dla Młodych
Niecałe 52 miliony złotych - to kwota o którą wnioskowali w maju chętni do udziału w programie Mieszkanie dla Młodych. To najmniej od sierpnia ubiegłego roku. Mdm to państwowa pomoc dla kupujących mieszkania lub domy. Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca do kredytu hipotecznego.
06.06.2016 | aktual.: 22.06.2016 14:10
Niecałe 52 miliony złotych - to kwota o którą wnioskowali w maju chętni do udziału w programie Mieszkanie dla Młodych. To najmniej od sierpnia ubiegłego roku. MdM to państwowa pomoc dla kupujących mieszkania lub domy. Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca do kredytu hipotecznego.
Autor opracowania Marcin Krasoń z Home Brokera przyczyn tego zjawiska upatruje w coraz mniejszych funduszach, które są do dyspozycji chętnych. Przypomniał on, że fundusze przeznaczone na ten rok już się skończyły.
Topnieją też pieniądze z przyszłorocznej puli. Ekspert prognozuje, że za kilka miesięcy nie będą już dostępne. Cały czas można korzystać ze środków przeznaczonych na 2018 rok, ale osoby kupujące teraz mieszkanie na rynku wtórnym nie mogą z takiej możliwości skorzystać, bo muszą zapłacić właścicielowi zaraz po zawarciu umowy.
Zdaniem eksperta, nie można wykluczyć, że zainteresowanie Mieszkaniem dla Młodych może spaść z powodu ogłoszonego niedawno programu Mieszkanie Plus. Jego najważniejszym filarem jest wynajem lokali po nieco niższej niż rynkowa cenie. Zdaniem analityka, nowa, rządowa propozycja może być alternatywą dla tych, którzy myślą o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Przypomniał on, że w programie istnieje opcja najmu z przejęciem lokalu na własność, co może być atrakcyjnym rozwiązaniem. Krasoń zastrzegł jednak, że na razie nie znane są szczegóły Mieszkania Plus. Dopiero po ich ogłoszeniu można będzie dokładnie porównać obie oferty.
Program Mieszkanie dla Młodych potrwa do końca 2018 roku. Zapisy na Mieszkanie Plus rozpoczną się w drugiej połowie 2017 roku.