Raport: w pierwszej połowie roku ponad 1 mln m kw. wynajętych magazynów

1 mln 312 tys. metrów kwadratowych magazynów wynajęły firmy w pierwszej połowie 2016 roku; jedynie 6,1 proc. istniejących zasobów magazynowych w kraju jest dostępnych pod wynajem - wynika z raportu JLL, firmy doradczej świadczącej usługi na rynku nieruchomości.

10.08.2016 16:45

Według raportu w budowie jest 742 tys. m kw. takich powierzchni.

"W I półroczu 2016 firmy podpisały umowy najmu na 1 mln 312 tys. m. kw., co jest najlepszym wynikiem w historii" - ocenił dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej JLL Tomasz Olszewski w środę na konferencji prasowej. Jak dodał, "deweloperzy oceniają pozytywnie perspektywy dalszego rozwoju tego sektora". Olszewski podkreślił również, że do "historycznie" niskiego procenta dostępnych na wynajem powierzchni magazynowych przyczynił się bardzo wysoki popyt na nie.

Jak wynika z zaprezentowanego raportu, najwięcej powierzchni wynajęto w okolicach Warszawy (346 tys. m kw.), w Poznaniu (223 tys. m kw.) i Wrocławiu (181 tys. m kw.). Mniejsze ośrodki także zyskują na atrakcyjności. Dla przykładu w Bydgoszczy w ostatnim czasie kilka firm podpisało największe w I półroczu br. umowy najmu, np. Carrefour (38 tys. m kw.) czy Kaufland (45 tys. m kw.).

Badanie wskazało, że najbardziej aktywnymi najemcami na rynku magazynowym w Polsce są operatorzy logistyczni i sieci handlowe - wynajęli oni łącznie 728 tys. m kw., a udział firm z tych branż w popycie netto wyniósł odpowiednio 37 proc. i 22 proc.

Na koniec pierwszego półrocza br. wskaźnik powierzchni dostępnych na wynajem obniżył się do 6,1 proc., co daje 649 tys. m kw. wolnej nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najwyższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Warszawie (10,4 proc.) oraz jej okolicach (10,1 proc.), a najniższy w Krakowie (1,3 proc.) i Szczecinie (0 proc.).

W badanym okresie deweloperzy ukończyli budowę 615 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najwięcej nowej podaży przypadło na Polskę centralną - 142 tys. m kw.

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły 10,58 mln m kw. na koniec pierwszego półrocza. Olszewski uważa, że "biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów, rynek ma szansę przekroczyć granicę 11 mln m. kw. podaży jeszcze w tym roku".

Stawki czynszowe za projekty magazynowe zależą m.in. od regionu oraz podregionu, w którym znajduje się dany obiekt, a także jakości czy dostępności powierzchni na danym rynku. Najwyższe stawki występują w stolicy, w Łodzi i we Wrocławiu. W tych lokalizacjach - jak wskazuje JLL - najbardziej charakterystyczne są projekty SBU (ang. Small Business Units), które łączą funkcję biurową z niewielką przestrzenią magazynową lub produkcyjną. Najemca za miesięczny czynsz w Warszawie musi zapłacić 4,8 euro, we Wrocławiu - 3,8 euro, a w Łodzi 3,7 euro.

Za czynsz w dużych obiektach magazynowych zlokalizowanych głównie poza obszarami miejskimi w Poznaniu najemca zapłaci od 2,1 do 2,9 euro za m. kw. miesięcznie, w okolicach Warszawy od 2,0 do 2,8 euro, natomiast w rejonie Górnego Śląska od 1,9 do 3,1 euro.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)