Trwa ładowanie...
dx6ia0c

RBP zredukuje 850-950 etatów, chce mieć do 200 mln zł oszczędności do 2019 r.

Warszawa, 10.04.2017 (ISBnews) - Zarząd Raiffeisen Bank Polska (RBP) zamierza zamknąć 60-70 oddziałów oraz zredukować liczbę etatów o 850-950 i oczekuje, że program optymalizacji zakończy się w 2019 r., przynosząc oszczędności w wysokości do 200 mln zł w porównaniu do bazy kosztowej z 2016 r., podała instytucja. Bank chce, by wskaźnik koszty do dochodów (C/I) spadł poniżej 55% do 2019 r.  

Share
dx6ia0c

Nadrzędnym celem programu optymalizacji w latach 2017-2019 jest poprawa rentowności banku, osiągnięcie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej poziomu 55% począwszy od 2019 r. i dostosowanie modelu biznesowego banku do wyzwań rynkowych. Wskaźnik C/I wyniósł 64,6% na koniec 2016 r.

Ze względu na zmieniające się preferencje klientów i ich zwrot w kierunku rozwiązań samoobsługowych i zdalnych kanałów dystrybucji, w segmencie bankowości detalicznej RBP planuje inwestować w cyfryzację przy równoczesnej optymalizacji sieci oddziałów, by lepiej przygotować się do dalszego wzrostu.

"W konsekwencji zarząd banku zdecydował o zamknięciu 60-70 oddziałów do 2018 r. i przekształceniu do końca 2019 r. kolejnych maksymalnie 90 oddziałów w placówki efektywne kosztowo, o formacie bardziej sprzyjającym realizacji stawianych przed nimi celów" - czytamy w komunikacie.

Bank planuje uruchomienie programu inwestycyjnego o wartości około 100 mln zł w ciągu dwóch kolejnych lat, w ramach którego będzie realizował inicjatywy zmierzające do automatyzacji i cyfryzacji sprzedaży i obsługi we wszystkich segmentach. Jednocześnie, w celu poprawy efektywności operacyjnej i kosztowej, w całym banku zostaną podjęte działania mające na celu redukcję kosztów.

dx6ia0c

Raiffeisen Bank Polska podał, iż zakłada utworzenie w I półr. br. 45 mln zł rezerwy restrukturyzacyjnej na pokrycie kosztów redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów.

Poza zmianami w sieci oddziałów, planuje redukcję zatrudnienia o około 850-950 etatów do 2019 r. RBP ma zapewnić zwalnianym pracownikom pakiety restrukturyzacyjne i program ułatwiania zmiany pracy (outplacement), poinformowano także.

"Inne inicjatywy oszczędnościowe obejmują kontynuację migracji funkcji operacji do nisko kosztowego centrum operacyjnego, usprawnienie działania funkcji wsparcia oraz poprawę zarządzania wydatkami" - czytamy dalej.

RBP planuje pozostać bankiem środka rynku, koncentrującym się na obsłudze podmiotów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw.

dx6ia0c

"Bank zamierza również kontynuować współpracę z dużymi firmami i międzynarodowymi korporacjami. Bank zakłada utrzymanie zyskownego modelu biznesowego w segmencie bankowości korporacyjnej opartego na wykorzystaniu ugruntowanych relacji z klientami oraz zachowanie wiodącej pozycji w segmencie rynków kapitałowych, przy równoczesnej optymalizacji oferty produktowej i dalszej cyfryzacji swoich działań" - czytamy także.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

(ISBnews)

dx6ia0c

Podziel się opinią

Share
dx6ia0c
dx6ia0c