Trwa ładowanie...
d15wgom

RCB o działaniach w zw. z katastrofą w kopalni "Wujek-Śląsk" (komunikat)

...

Share
d15wgom

21.09. Warszawa - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje:

18 września br. o godz. 10.15 w kopalni "Wujek - Śląsk" w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego, 1050 metrów pod ziemią doszło do zapłonu metanu. W strefie zagrożenia znalazło się 53 górników. W wyniku zdarzenia zginęło 13 górników, a 41 zostało rannych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od chwili rozpoczęcia działań operacyjnych zapewnia koordynację przepływu informacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w akcję pomocy poszkodowanym. W ramach działań koordynacyjnych RCB na bieżąco współpracuje m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Państwową Strażą Pożarną, wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego, Służbą Dyżurną Systemu Medycznego Sił Zbrojnych oraz Agencją Rezerw Materiałowych.

d15wgom

18 września - RCB współdziałało z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Lekarzem Koordynatorem Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w woj. śląskim. Państwowa Straż Pożarna oraz Policja zadeklarowały możliwość udzielania wsparcia psychologicznego rodzinom ofiar. Dodatkowo WBiZK zapewniło pomoc psychologów z ośrodków interwencji kryzysowej. RCB zapewniało koordynację przepływu informacji między instytucjami oferującymi pomoc poszkodowanym i ich rodzinom. 20 września - w związku z liczbą i stanem poszkodowanych, zwiększyło się zapotrzebowanie na sprzęt medyczny w Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach. Na podstawie ustaleń dokonanych z Minister Zdrowia Panią Ewą Kopacz, zgodnie z decyzją Zastępcy Dyrektora RCB dr Przemysława Guły, podjęto działania związane z zapewnieniem dostawy sprzętu do CLO. Akcję koordynowano na bieżąco z dyrektorem szpitala i lekarzem dyżurnym. W ramach akcji podjęto następujące działania: ?zapewniono konwój 7 pomp infuzyjnych z
Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Bemowie, ?zapewniono transport respiratora ze Szpitala MSWiA i pompy infuzyjnej ze Szpitala Wojskowego w Krakowie, ?zapewniono transport 5 respiratorów z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych, ?przygotowano transport specjalistycznego sprzętu medycznego ze Szpitala Akademickiego we Wrocławiu.

Transport zapewniły Państwa Straż Pożarna i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

d15wgom

Podziel się opinią

Share
d15wgom
d15wgom