RCB ws. zagrożeń spowodowanych niskimi temperaturami (komunikat)

...

21.12. Warszawa - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje:

Ze względu na zwiększającą się liczbę ofiar niskich temperatur zwracamy się z prośbą o pomoc w akcji mającej na celu możliwie najlepsze informowanie społeczeństwa o zagrożeniach oraz sposobach zachowania, mających na celu minimalizację ekspozycji na czynniki ryzyka i jego skutki.

Jest rzeczą oczywistą, iż znaczna odpowiedzialność za zabezpieczenie społeczeństwa spoczywa na organach administracji rządowej i samorządowej oraz na służbach ratowniczych, porządkowych i komunalnych.

Jednak wnikliwa analiza sytuacji prowadzących do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym oraz związanych z uszczerbkiem dla zdrowia, wskazuje, że wiele z nich wynika z czynników zależnych od nas samych. W wielu przypadkach nawet najsprawniejsze działania służb nie są w stanie zrekompensować braku ostrożności lub też zwykłej niewiedzy. W tym zakresie kluczowa jest współpraca z środkami przekazu pozwalająca na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Rolą Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest między innymi szczegółowa analiza zagrożeń, a także sposobów reagowania na nie lub też nawet bezpośrednia koordynacja współdziałania wielu służb. RCB w cyklu dobowym udostępniać będzie Państwu raporty sytuacyjne dotyczące aktualnej sytuacji w kraju oraz ich analizy wskazując na najistotniejsze kierunki przeciwdziałania zagrożeniom.

Ze swojej strony pragniemy szczególnie uczulić Państwa na potrzebę informowania o takich kwestiach jak:

  1. Potrzeba zwracania uwagi na osoby narażone na skutki mrozu np. osoby starsze, które nie posiadają należytego wsparcia, osoby zamieszkujące pustostany, altanki na działkach, osoby będące pod wpływem alkoholu, śpiące na przystankach, w parkach, w przejściach podziemnych. W takich przypadkach przekazanie informacji Policji czy Straży Miejskiej może uratować czyjeś życie. Większość z 72 osób, które zamarzły w tym sezonie można było uratować gdyby tego rodzaju informacja na czas trafiła do odpowiednich służb.
  1. Dla wspólnego dobra, zarówno we własnym domu, w sąsiedztwie w zaprzyjaźnionych domostwach, należy zwracać uwagę na dwa najbardziej ryzykowne czynniki jakimi są tlenek węgla oraz ryzyko pożaru. Większość tragicznych wypadków wynika z zaniedbań eksploatacyjnych w systemach wentylacyjnych i kominowych, prób ich "uszczelniania" oraz wykorzystywania urządzeń grzewczych niezgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób naruszający zasady bezpieczeństwa. Smutnym przypomnieniem skali zagrożenia jest choćby kwietniowy pożar w Kamieniu Pomorskim.
  1. Zima i okres mrozów to także ryzyko wypadków i utonięć pod lodem. W tym przypadku należy szczególną opieką otaczać dzieci i apelować do rozsądku wędkarzy i innych, którzy wkraczając na lód ryzykują utonięcie.
  1. W okresie świątecznym rozpoczyna się także wzmożony ruch turystyczny w górach. Także i tam czyhają liczne zagrożenia, związane z wychłodzeniem, wypadkami oraz ryzykiem wystąpienia lawin. Niezmiernie istotne jest apelowanie o zachowanie rozsądku ale także o właściwe przygotowanie sprzętowe i ocenę własnych umiejętności. Konieczne informacje i wsparcie zawsze można uzyskać od ratowników TOPR oraz GOPR.
  1. Ataki ciężkiej zimy powodują utrudnienia w ruchu drogowym. Zazwyczaj jednak towarzyszy im znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych i rannych. Wzrasta jednak liczby kolizji i stłuczek. Należy także liczyć się, w skrajnym przypadku, z możliwościami utknięcia w wielogodzinnych korkach. Stąd istotne jest przypomnienie o właściwym wyposażeniu i zabezpieczeniu na wypadek np. dalekiej podróży w Sylwestra. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie pojazdu. Pamiętajmy, że sytuacja na drogach to nie tylko piaskarki i pługi. Jeden nieprzygotowany kierowca może spowodować wielokilometrowy korek na zaśnieżonej drodze.
  1. Pragniemy także zwrócić uwagę na konieczność promocji numerów alarmowych - wbrew pozorom wiedza o nich nie jest tak powszechna, jak należałoby tego oczekiwać. Stąd też konieczność stałego przypominania numerów 112, 998, 999, 997 a także tych do służb TOPR i GOPR (603100100).

RCB deklaruje pełną otwartość w zakresie udostępniania danych oraz analiz, ale także jest otwarte na wszelkie sugestie i pomysły, które przyczynić się mogą do podniesienia poziomu naszego wspólnego bezpieczeństwa. Zachęcamy także do korzystania z naszej strony internetowej www.rcb.gov.pl

Z poważaniem,

/-/ Przemysław Guła p.o. Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

Źródło artykułu:PAP
rządzimarcb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)