Redukcja deficytu sekt. fin. i zmiana konstytucji kluczowe dla wejścia do EMU - RPP
1.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej uważa, że wejście do ERM2 i EMU powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, jednak po przeprowadzeniu zmian w konstytucji oraz...
1.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej uważa, że wejście do ERM2 i EMU powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, jednak po przeprowadzeniu zmian w konstytucji oraz określeniu ścieżki redukcji deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB - wynika z założeń polityki pieniężnej na 2010 rok.
"W przypadku podjęcia wiążącej decyzji dotyczącej daty planowanego przystąpienia Polski do strefy euro, Rada dostosuje strategię polityki pieniężnej do konieczności spełnienia kryteriów z Maastricht, a następnie będzie prowadziła politykę pieniężną umożliwiającą spełnienie tych kryteriów, a tym samym umożliwiającą przyjęcie przez Polskę euro w wyznaczonym terminie" - napisano w dokumencie.
RPP dokona także dostosowań - w porozumieniu z Radą Ministrów - systemu kursowego do warunków wynikających z konieczności spełnienia kryteriów konwergencji niezbędnych do przyjęcia euro.
"W przypadku przystąpienia Polski do ERM2, interwencje na rynku walutowym mogą być również wykorzystywane do stabilizowania kursu złotego w celu spełnienia kryterium stabilności kursu walutowego" - napisano.
Zdaniem Rady przystąpienie Polski do ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie.
"To jest po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji RP oraz określeniu ścieżki obniżenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu odpowiadającego kryterium fiskalnemu z Maastricht" - wynika z założeń polityki pieniężnej.
RPP wyraża również przekonanie, że w nadchodzących latach polityka gospodarcza w Polsce powinna być realizowana tak, aby poprzez przeprowadzenie reform strukturalnych, w tym reformy finansów publicznych, umożliwić trwałe spełnienie kryteriów z Maastricht i w ten sposób osiągnięcie jak największych korzyści związanych z członkostwem w strefie euro. (PAP)
bg/ ana/