Reforma emerytalna rusza w październiku. Od piątku można składać wnioski w ZUS

- Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem. Było obietnicą wyborczą, dziś zrealizowaną - powiedziała w czwartek rano minister Elżbieta Rafalska. Od piątku można składać wnioski o obliczenie emerytury, a ZUS otrzyma wsparcie również od Poczty Polskiej. Tylko w tym roku reforma oznaczać będzie ok. 331 tys. nowych emerytów.

Reforma emerytalna rusza w październiku. Od piątku można składać wnioski w ZUS
Źródło zdjęć: © East News
Jakub Ceglarz

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wystąpiła na niej wraz m. in. z prezes Zakładu prof. Gertrudą Uścińską, wiceministrem Marcinem Zielenieckim oraz ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

- Droga do wdrożenia reformy była długa, przemyślana i staranna - mówiła Rafalska. I podkreśliła, że jest to "wskazanie minimalnego wieku, a decyzja o przejściu na emeryturę jest wolnym wyborem Polaków".

Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

W podobnym tonie wypowiadał się również wiceminister pracy Marcin Zieleniecki, jednocześnie będący szefem rady nadzorczej ZUS. - 1 października to również zmiana filozofii i i podejścia do emerytury. Traktujemy tę reformę jako "minimalny wiek emerytalny", a decyzję pozostawiamy Polakom - powiedział Zieleniecki.

- Wydłużenie wieku emerytalnego miało miejsce bez dialogu społecznego, my wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków - powiedziała Rafalska.

Według szacunków resortu jeszcze w tym roku może przybyć ok. 331 tys. nowych emerytów. Przy założeniu, że na skorzystanie z uprawnień zdecyduje się 82 proc. obywateli.

W kolejnych latach liczby te będą już mniejsze. 2018 rok to ok. 148 tys., a kolejne to odpowiednio 90, 92 i 54 tys. nowych emerytów.

Szefowa ZUS zapewnia, że Zakład jest gotowy na przyjmowanie wniosków. Wielką rolę odegrali tutaj doradcy emerytalni, których ZUS zatrudnił w ostatnich miesiacach. - Udzielili oni wsparcia dla 426 tys. osób - przytaczała minister Rafalska.

W reformie emerytalnej pomóc ma również Poczta Polska. W czwartek podpisała w tej sprawie umowę z ZUS.

- Poczta udostępniła Zakładowi ok. 500 placówek, w których będzie on mógł prowadzić różne aktywności, również te związane z reformą emerytalną - powiedział obecny na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (291)